Osmibitové počítače Atari - 1.díl
Publikované: Sunday, 07.04. 2002 - 16:59:49
Věc: Staré počítače Atari


Rozsáhlejší článek o hardwaru těchto starých osmibitových počítačů.

  • Úvod



Osmibitové počítače Atari 800XL(XE),130XL(XE) aj.. odkojily řadu dnes už PCčkářů. Kdysi jen Tuzexové zboží, nyní jen pro nostalgické sběratele starých počítačů. Ani já jsem se ještě s tímto kouskem nerozloučil a nedávno dokonce ještě jeden i s magneťákem na náhradní díly koupil ( 150KČ ) :-) . Vzal jsem ho hlavně kvůli SIO konektoru , který se obtížně shání. Je až neuvěřitelné že kdysi kvalitní hry se vešly do 64kB Ramky. Například šachy (8kB), které jsem ještě mimochodem neporazil. Tento článek vznikl k archivaci vědomostí, schémat a modulů, který nám tento kdysi skvělý počítač budou připomínat. Některé podklady pro tento článek jsou z Internetu a některé byly ofoceny s Atari zpravodajů z dob mých návštěv Atari klubu. atari800XE



  • Technické vybavení (popis)
Mikroprocesor - 6502C taktovaný na 1,79MHz
Další čipy -
  • Pokey - Generování zvuku, snímání klávesnice a potenciometrů, seriový port, řadič periférií.
  • Pia - Obsluha joystickové portů a přepínač paměti
  • Antic - Zpracování obrazových dat , řízení obvodu Gtia, přímý přístup do paměti DMA a čítač vertikálních řádků.
  • Gtia - Zobrazování grafiky (barev, jasu atd..)
Paměť ROM - 24kB , obsahovala operační systém a Atari Basic ( lze vyměnit za nový operační systém Q-meg, zajišťující podporu 320kB velké Ramky
Paměť RAM - 64kB-typ800XE, XL a 128kB-typ130XE, XL (Ramka jde rozšířit až na 320kB)
Zvuk - 4 nezávislé zvukové generátory, každý se svou frekvencí, šumem a ovládaním hlasitosti. Každý kanál má osmibitový dělič frekvencí. Všechny čtyři děliče můžeme současně taktovat od 64kHz nebo 15kHz. Toto dovoluje: a) 4 kanály s 8bitovým rozsahem , b) 2 kanály s 16bitovým rozsahem , c) 1 kanál s 16bitovým a 2 kanály s 8bitovým rozsahem.
Zobrazování - 5 textových módů , 11 obrazových módů , 256 barev, rozlišení až 384x240 pixelů.
Klávesnice - 62 kláves + 5 funkčních ( HELP, START, SELECT, OPTION, RESET). Lze doplnit o přepínač dalších 4 kláves(1200XL), přepínač operačního systému Q-meg a přepínač rozšířené paměti.
Porty -
  • Sériový port (SIO)
  • Dva vstupy/výstupy pro joysticky nebo jiné periférie (paddle, světelné pero atd..)
  • Zásuvka pro cartritge
  • Expansion slot
  • TV výstup
  • Výstup pro monitor



Abych uspokojil kutily, tak je tu k dispozici kompletní technická dokumentace od nějakého fanouška s Polska. Pár ofocených schématek najdete ještě v dalších pokračováních tohoto seriálu. Schématka se budou otevírat do nového okna z důvodu vysokých rozlišení. Začneme tedy kompletním schématkem Atari 800 XL . Pozor tento soubor má skoro půl mega a proto nejde v IE zobrazit. Musí se stáhnout na disk (uložit cíl jako). Ještě je tu rozložená dokumentace od výše jmenovaného Poláka (Jerzy Sobola) a to čipy : Pokey , Pia , Fredy,Sally a Antic , Gtia , Modulátoru , pamětí ROM a obvodů pamětí RAM . Samozřejmě nesmí chybět i detailní rozkreslení portů . Ještě jsem z jednoho ze zpravodajů ofotil schéma magnetofonu XC 12 .




V dalších dílech Vám bude představen zrychlený přenos dat Turbo 2000, sériový kabel pro přenos dat s Atari na počítač typu IBM PC, základní zapojení kartridge(1kB,4kB,16kB).







Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=39