Regulovatelný stabilizovaný zdroj 0V až 30V s proudovou regulací 0A až 3A
Publikované: Monday, 01.04. 2002 - 16:32:59
Věc: Zdroje, pulsní zdroje, regul. zdroje


Kvalitní zdroj pro laboratorní účely s plynulou regulací výstupního napětí a výstupního proudu začínající od nuly.

  • Úvod

Konstrukce tohoto regulovatelného zdroje z plynulým nastavením výstupního napětí od nuly a plynulým nastavením výstupního proudu je určena především pro laboratorní účely nebo pro oživování dražších konstrukcí, aby se předešlo např. zničení drahých součástek. Jedná se o zdroj s regulovatelným napětím od 0V do 30V a regulací výstupního proudu 0A až 3A.



  • Popis zapojení

Řídící obvod MAA723 je napájen zvláštním sekundárním vinutím transformátoru a jeho proudový odběr je jen asi 30mA. Druhé sekundární vinutí transformátoru napájí silovou část zdroje a je dimenzován při napětí 24V až 26V na 3A.
Integrovaný obvod je po usměrnění, filtraci a stabilizaci napájen 15Volty do vývodu 12. Zvláštní napájení je realizováno proto, aby bylo možno zdroj regulovat plynule od nuly. Z těchto důvodů je referenční napětí (vývod 6) připojeno na zem zdroje a (vývod7) na záporný pól pomocného zdroje. Výstupní napětí je odvozené z děliče R15, R16, R17 a P2. Toto napětí je porovnávano v diferenčním zesilovači integrovaného obvodu a potenciálem země. Případné rozdíly se vyrovnávají také uvnitř integrovaného obvodu a T2, pomocí regulačního tranzistoru T1, takže na vývodu integrovaného obvodu je udržováno nulové napětí a výstupní napětí odpovídá nastavení potenciometru P2.
Tranzistor ve struktůře IO a tranzistor T3 jsou zapojeny také jako diferenční zesilovač a jsou využity pro regulaci proudového omezení. Zvýší-li se výstupní proud, zvětší se úbytek na R2, R3, R4 a na bázi T3 se zvětší záporné napětí vzhledem k zemi zdroje. Bude li toto napětí větší než záporné napětí na bázi tranzistoru ve struktůře IO, nastavené potenciometrem P1, potom se T3 přivře a tranzistor ve struktůře IO pootevře. Kvůli tomu se přivře i tranzistor T2 a regulační tranzistor T1 omezí výstupní napětí i proud. Spolu s T3 se přivírá i T4. Tranzistor T5 se otevírá a dioda D11 signalizuje proudové omezení.
Kondenzátory C3 a C8 blokují zdroj proti rozkmitání na vyšších kmitočtech.



  • Schéma zapojení

Schéma regulovatelného zdroje od nuly.

Zvětšit schéma v novém okně




  • Oživení

Hlavní nastavovací prvky proudového omezení jsou trimry R4, R6. Sepneme spínač Sp a nastavíme rozsah 3A trimrem R6 při P1 vytočeném na maximum. Proudové omezení nastavujeme při výstupním napětí kolem 20V. Potom spínač Sp rozepneme a trimrem R4 nastavíme rozsah 300mA. Pokud není možno v počátku požadovaný rozsah proudového omezení nebo nulového napětí nastavit, je nutno hodnoty odporů R13 a R17 upravit. Tranzistor T1 je nutno velmi dobře chladit robustním chladičem, protože na něm vzniká výkonová ztráta až 100W.



Přečtěte si prosím komentáře připojené k článku, ať se vyhnete případným problémům se stavbou. Hlavně komentáře od pana Danharda. Přikládám omluvu za případné problémy.



Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=36