Ten gramofon by snad šlo ještě zachránit...
Publikované: Monday, 13.04. 2009 - 23:38:14
Věc: Audio technika a konstrukce


Doma se nám válí gramofon a hromada desek. Co s tím?
Nehledejte v tom vědu, snad vše už bylo vymyšleno, stačí se jen toho držet.
Velmi častý dotaz je na možnost náhrady různých gramofonových přenosek. Gramofon nalezený na půdě nehraje, ale desky škoda vyhodit. Po takovém zjištění následují další otázky: lze to opravit, půjde to snadno, nebo bude potřebná rozsáhlá investice?


Gramofon lze zapnout, kotouč se točí, ale zvuk je příšerný až žádný. Že by přenoska? Nejčastěji ano.

Velmi častý dotaz je na možnost náhrady různých gramofonových přenosek. Někdy kvůli nim vypukne docela plamenná diskuse, obvykle z nepochopení, oč vlastně jde. Začne to přitom zcela nevinně, že gramofon  nehraje, ale k němu je hromada desek. Po takovém zjištění následují další otázky: lze to opravit, půjde to snadno, nebo bude potřebná rozsáhlá investice?


Odpověď, která by všechny potíže vyřešila, není na jednu větu, vlastně by na ni snad nestačila ani kniha. V našich zemích máme ovšem výhodu – výrobců gramofonů, příslušenství i vydavatelů gramodesek bylo málo, zato dotáhli své produkty k velmi dobrým až špičkovým parametrům za dostupné ceny – a vyrobili jich hodně.

Situace se sice poněkud změnila, dnešní ceny dílů, zejména přenosek, jsou někde jinde, než v dobách největšího rozšíření mechanického záznamu, ale to neznamená, že by to znamenalo vždy nevýhodu. Například dynamickou přenosku s pohyblivým magnetem lze už přes 25 let koupit za stejnou cenu, zatímco krystalové přenosky už prodává málokdo a jejich cena překročila svůj desetinásobek, takže jsou nejméně stejně tak drahé, jako dynamické přenosky vyhovující i pro náročný poslech.

Jen konstrukce gramofonů staví stále na nějakých 130 letech zkušeností, základní principy přinejmenším během posledních 40 let nikdo nezpochybnil. To nám situaci dále zjednodušuje.

Celý článek ke stažení je zde: .Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=223