Stabilizované zdroje typu 78.. v praxi - dokončení
Publikované: Saturday, 09.02. 2002 - 12:02:40
Věc: Zdroje, pulsní zdroje, regul. zdroje


Praktické konstrukce stabilizovaných zdrojů s obvody 78.. .

Stabilizované zdroje konstruované na obvodech 78.. - dokončení





  • Zapojení stabilizovaného zdroje vhodného pro výpočetní techniku

Zapojení zdroje pro elektronické zařízení, jehož paměť musí být trvale pod napětím, aby došlo k zapamatování informací. Při výpadku síťového napětí je napájení paměti zálohováno ze tří článků akumulátorů NiCd. Jedná se o takzvané oddělené napájení. Dioda v sérii s odporem zajišťuje dobíjení akumulátorů.

Zdroj použitelný ve výpočetní technice




  • Zdroj kladného i záporného napětí

Zapojení je vhodné pro nenáročné napajení zařízení. Zlepšení stabilizace záporné větve docílíme kvalitnějším výběrem tranzistoru. Čím větší proudový zesilovací činitel tranzistoru, tím lepší stabilizace záporné větve. Zapojení jde ještě zjednodušit vynecháním tranzistoru a odporu. Zenerova dioda bude zapojena tak jak je - anodou na mínus. Z katody bude vyveden výstup jak je vyobrazeno na obrázku s tranzistorem. Nevýhodou je , že musí být použita výkonová zenerová dioda a stabilita záporné větve též nijak neoslní. Ale pro nenáročné napájení stačí.

Zdroj kladného i záporného napětí




  • Stabilizovaný zdroj s regulací od nuly

K tomu, aby regulace fungovala od nuly, potřebujeme zdroj napětí obou polarit. Nevýhoda bohužel je, že musíme mít dvě samostatné sekundární vinutí na transformátoru.

Zapojení zdroje regulovatelného od nuly




  • Závěr

Doufám, že se Vám praktická zapojení zdrojů budou hodit. V dnešní době se z těmito stabilizátory setkáte téměř ve všech různých zařízeních, ale asi nejvíce v průmyslové elektronice a výpočetní technice.....







Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=22