Reproduktory k PC
Publikované: Tuesday, 02.05. 2006 - 17:55:23
Věc: Audio technika a konstrukceDJRix boxReproduktory k PC s ARN 150-03-4.

Reproduktory k PC s ARN 150-03-4

Orientační cena:    1.500,-Kč
Technické parametry: - Ozvučnice bassreflex (uzavřená viz text), objem 6,7 l
- Rozměry 200x200x240mm, dvoupásmová konstrukce
- Impedance 4 Ohm, příkon 60W RMS / 100W max,
   citlivost 85dB
- Váha 3kg
- Frekvenční rozsah cca 40Hz - 20 000Hz
- Bassreflexový nátrubek o rozměrech 32x100 naladěný
   na cca 54Hz
- Materiál dřevotříska potažená samolepící folií
Autor:    Petr - DJRix
Tel. 77758117, email: dj.rix@seznam.cz

 

  • Úvod:

          Postavit kvalitnější reproduktory k PC jsem se rozhodl již loni při koupi nového PC, ale až nyní byl na realizaci čas. Popudem k tomu bylo, že mi po menším upgradu mých sloupových dexonů zbyly 2 kusy ARNek.

  • Reproduktory, ozvučnice:

          Jak už bylo zmíněno v úvodu, měl jsem doma 2 ks. ARN 150-03-4, výšková část je osazená obdobou ARV-040-15/08 od PHILIPSE ve 4 Ohmové variantě (vymontoval jsem je z palubky Octavie, proto jsou opatřeny logem VW). Ozvučnici jsem navrhl z dřevotřísky o síle 12mm, hlavně kvůli vzhledu, ale také z důvodu hmotnosti. Při povaze reproduktorů (ozvučení PC) je ozvučnice jistým kompromisem. Desky jsem si nechal nařezat v Bauhausu, stály cca 100Kč. Spoje jsou před sešroubováním natřeny akrylovým tmelem a spojeny natupo. Přední a zadní stěna je zapuštěna do vzniklého kvádru - cca o 6mm vepředu a o 10mm vzadu. V rohu přední stěny je zapuštěn výškový reproduktor. Celek je potažen černou samolepící fólií imitující dřevo.

  • Výhybka:

          Výhybka má strmost 6dB, basová část je zapojena přes tlumivku 0,36mH, výšková část pak přes bipolární kondenzátor 6,8uF. Původně jsem měl k dispozici jen cívku 0,16mH, ale po poslechu jsem se rozhodl snížit frekvenci kterou hraje ARNko, středy byly moc agresivní….

  • Výsledný dojem a zvuk:

          Co se týká vzhledu, je pro mé účely uspokojivý, jistě by se daly ozvučnice spracovat kvalitněji, ale pak by byla jinde i cena. Zvukově mě především ARNka “posadily na zadek“, zkutečně jsem nečekal,  že tak malé reproduktory mohou zahrát takové hluboké basy. Výšky jsou mírně agresivní, otázka je jak kvalitní (či nekvalitní) jsou použité výškové reproduktory - nikde jsem k nim nic nenašel. Celkově je však při ceně boxů zvuk příjemným překvapením.

  • Možnosti zlepšení, bassreflex:

          Rezervy jsou zcela jistě ve výhybce, rovněž by chtělo doplnit tlumení do boxů, obzvlášť po instalaci bassreflexů. Nejprve jsem boxy nechal uzavřené, až později jsem zkusil přidat do zadní stěny bassreflex, podle WinISD nastavený na 54Hz. Boxy potom hrají více basů, ale také při určitých fázích mají boxy sklony k „huhlání“.  Instalaci bassreflexu tedy nechám na uvážení každého z Vás.

  • Konstrukce v obrazech:

Připravené dřevotřískové desky


Připravený box


Zezadu


Zepředu

 

 

Poslal: DJRixTento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=213