Stabilizované zdroje typu 78.. v praxi - 1díl
Publikované: Thursday, 07.02. 2002 - 11:54:45
Věc: Zdroje, pulsní zdroje, regul. zdroje


Nyní Vás blíže seznámíme z praktickými konstrukcemi stabilizovaných zdrojů postavených na obvodech řady 78.. .

Stabilizované zdroje konstruované na IO 78.. - 1 díl

  • Stručné informace

Jedná se o monolitické stabilizátory, které vyřadily konstrukce starších tranzistorových stabilizátorů. Vyrábí se ve více verzích a u více firem. Jsou ale vcelku kompatibilní. V současné době se prodává široká škála stabilizátorů na různé proudy a napětí.
Známe několik typů:
a) podle výstupního stabilizovaného napětí: 3V,5V, 6V,7,5V,8V,8,5V,10V,12V,15V,18V,20V,24V.
Označeny jsou například MA7805, kde 05 znamená, na jaké výstupní stabilizované napětí je konstruován.
b) Podle výstupního proudu potom: řada 78..(1A) , 78M..(0,5A) , 78L..(0,1A) . L znamená Low , M znamená medium. V současnosti se ještě vyrábějí 78H..(3A) a 78P..(10A), ale jsou méně běžné. H znamená high a P znamená Power.
Při konstrukcích musíme brát na vědomí, že tyto stabilizátory potřebují na vstupu o 2 až 3 Volty větší napětí než je jejich výstupní stabilizované. Dále mají vestavěnou tepelnou pojistku, která odpojí obvod při přehřátí. Takže jestliže obvod přetěžujete, alespoň dávejte větší chladič (důležitá je hlavně plocha chladiče, ne tloušťka). Důležité je vědět, že obvody jsou obecně schopny stabilizovat napětí, které je maximálně zhruba o 10V vyšší, než je jejich výstupní. Počítejte s tím při volbě vhodného transformátoru, protože za diodovým můstkem bude již stejnosměrné napětí až o 2V vyšší než je výstupní, střídavé z transformátoru..
Na ukázku mám připraveno několik zapojení, které můžete využít v praxi.  • Základní zapojení monolitického stabilizátoru řady 78..

Základní zapojení zdroje
  • Stabilizovaný zdroj s regulovatelným výstupním napětím

Jako vstupní střídavé napětí, použijte transformátor na napětí do 17V. Výstupní napětí se nastavuje trimrem nebo potenciometrem 1k. Jestliže chceme dobře filtrovaný zdroj použijeme větší vstupní kondenzátor, kde to nutné není, můžeme volit nižší hodnoty. Funkce zdroje je indikována LED diodou.

Stabilizovaný zdroj s regulací výstupního napětí
  • Stabilizovaný zdroj dvou kladných napětí

Jedná se o konstrukci stabilizovaného zdroje se dvěma obvody typu 7805. V tomto případě o sériové zapojení dvou stabilizátorů. Napětí +10V se odebírá z výstupu horního monolitického stabilizátoru, jehož společný vývod je připojen k výstupu spodního stabilizátoru. Spodní stabilizátor dodává +5 V . Dioda je ve schématu k ochraně stabilizátoru.

Sériové zapojení dvou stabilizátorů

Pokračování příště...Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=21