Magnetické motory 1 díl
Publikované: Saturday, 23.10. 2004 - 08:32:19
Věc: Netradiční zdroje energie


Magnetický motor K tvorbě a čtení - první díl seriálu Magnetické Motory

Martin (technik-po)








Magnetický motor 1.díl

Magnetický motor

Obr. magnetický motor

    Konstrukce je určena pro čtenáře, kteří mají zájem o stavbu takového zařízení. V několika dílech Vás seznámím s problematikou stavby. Je zapotřebí spolupráce, aby se mohly řešit případné problémy při stavbě jednotlivých částí motoru. Začneme jednoduší verzí motoru " foto nahoře ". Tu se naučíme nastavení mezer v závislosti na výkonu.
   Musím upozornit na použité materiály, které jsou vhodné na stavbu magnetického motoru. Tohle platí pro všechny druhy ! Musí se jednat o nemagnetické materiály, pokud možno s maximální propustností magnetického pole např.

  • 1 - Dřevo
  • 2 - Překližka
  • 3 - Novoplast a veškeré plastové desky
  • 4 - Pertinax , Plexisklo
  • 5 - AL plechy a desky ze slitin hliníku
  • 6 - Dále veškeré nemagnetické barevné materiály mosaz, bronz, měď

    Z těchto materiálů jsou vyrobeny jednotlivé díly motoru. Dle výkresu si vyrobíme nejprve rotor s hřídelí, do kterého vsadíme a zalepíme tři ocelové koule o průměru 25 mm. Jde o ocelové koule z velkého ložiska např. z jeřábu. Materiál na rotor si každý může zvolit dle vlastních možností.
    Já jsem při stavbě použil Novoplast o rozměrech 210x 210x 10 mm, který se dá sehnat ve firmě, kde se specializují na plastové bazény. Firem je v republice hodně, takže se porozhlédněte po nějaké takové firmě ve Vašem okolí. Tento materiál se netrhá při opracování. Vyřežeme nebo vytočíme na soustruhu kolo na rozměr 205 mm a rozměříme všechny průměry. Roztečná pro ocelové koule je 179 mm, otvory pro koule jsou rozděleny po 120° a otvory pro ně vrtáme o něco menší např. 24,8 mm tak, aby koule pokud možno sama držela. Stejně jí musíme zalepit, aby při otáčkách nevylétla. Nakonec do středu vyvrtáme otvor průměr 10 mm pro hřídel.
Rozměry vidíme na výkresu č.1 .:[ Rotor 1 Výkres1.pdf ]:. nebo .:[ Rotor 1.gif ]:.

   Hřídel motoru vyrobíme z Mosazi průměr 10 mm, na kterou přiletujeme podložku o průměru 40 mm. Ale lepší je nechat si takovou hřídel vysoustružit z jednoho kusu, jde tu o souosost . Výkres č.2 - Hřídel .:[ Hřídel rotoru.pdf ]:. nebo .:[ Hřídel rotoru.gif ]:. je s rotorem sešroubována 4 samořeznými šrouby 4x10 mm. Snažíme se, aby celé ústrojí bylo pokud možno vyvážené. Nakonec vložíme a zalepíme ocelové koule vhodným lepidlem. Takto vytvořený rotor má velkou kinetickou energii. Problém bude asi sehnat ty koule, ale s tím se musí každý poprat sám. Zmenšením koulí ztrácí motor na výkonu, takže se snažte dodržet rozměry.
Rozměry vidíme na výkresu č.2. V menším provedení motor také funguje, ale jen jako model, který utáhne pouze sám sebe. Pro demonstraci to stačí, ale jinak je to škoda práce a prostředků. Když už se něco tvoří, má to mít alespoň nějaký užitek.

   Další částí motoru jsou držáky magnetů . Ty můžeme vyrobit z hliníkového plechu o síle 3mm nebo z překližky, ale je třeba dodržet rozměry a tvar dle Výkresu č. 3.  .:[ Držák magnetu.pdf ]:. nebo .:[ Držák magnetu.gif ]:.

   Další součástí je držák rotoru, ve kterém jsou umístěny ložiska 6000R/Z. Tyto držáky potřebujeme dva. Rozměry jsou na výkresu č.4. .:[ Držák rotoru.pdf ]:. nebo .:[ Držák rotoru.gif ]:.

   Zbývá podstavec a nakonec to nejdůležitější - magnety, které se dají koupit ve školních a kancelářských potřebách. Magnety by měly mít základní rozměr 40 x 20 x 6 až 10mm a bude jich potřeba 30 ks. Základní desku vyrobíme z překližky nebo novoplastu s rozměrem 200 x 100x 10 mm. Na tuto desku jsou přišroubovány držáky rotoru a držáky magnetů, dle výkresu sestavy - výkres č.5.   .:[ Motor s ocelovou koulí.pdf ]:. nebo .:[ Motor s ocelovou koulí.gif ]:. Nyní můžete začít tvořit a shánět potřebné díly. Rozmístění magnetů je patrné ze sestavy. Ale o tom až v příštím pokračování.

Hodně zdaru : Martin

-------

Poznámka

Pro Anglicky komunikující jsem našel ofocené materiály ohledně Johnsonova magnetického motoru. Obr.1, Obr.2, Obr.3, Obr.4, Obr.5, Obr.6, Obr.7, Obr.8







Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
www.ebastlirna.cz

Tento článek najdete na adrese:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=173