Slovníček pojmů z oblasti vypalování CDéček
Publikované: Saturday, 19.01. 2002 - 18:52:46
Věc: Windows,operační systémy,programy


Slovníček pojmů a termínů, se kterými se potkáváte při práci z různými pálicími programy.

  • DAO(Disc at once) - Zápis na CD-R(W) bez vypnutí laseru v jednom sessionu. Je vhodný hlavně proti lupancům mezi skladbami při pálení hudebních cédéček nebo proti několikasekundovým mezerám mezi skladbami. Při přeplňování CD ( overnburn ) by mělo být CD páleno také v režimu DAO.


  • SAO(Session at once) - Kombinovaný zápis na CD-R(W). Nejdříve se v prvním sessionu vypálí např.několik audiostop a disk se neuzavře. Poté se nahrají např. data ve druhém sessionu a disk se uzavře(funguje taky jako CD extra).


  • TAO(Track at once) - Dělený zápis na CD-R(W). Po každém dokončení skladby se vypne laser. Je to zápis vhodný pro vkládání mezer mezi skladby. Nejmenší je 4 sekundy a maximální počet skladeb je 99.


  • CD text - Další kombinovaný zápis na CD-R(W). Je to normální hudební disk do kterého se vkládájí textové nebo grafické informace, např.názvy skladeb. Při přehrávání na stolním CD přehrávači textové informace vůbec nevadí a na počítači si můžeme "počíst". Text se ukládá do subkanálu Lead-in, ale jen maximálně 5000 znaků (může tam být informace pro CD mechaniku, co má udělat).


  • Overburn - Znamená přepalování stop klasického CD-R(W) do Lead-out (konec disku). Dělá se to tak, že se Lead-out zkrátí na minimum. Může se vypalovat jak audio tak data. Overburn funguje jen zápisem Disc at once ne multisessionem.Uvádí se, že je to vypalování rizikové, ale odborné servery to vyvracejí. Overburn také nefunguje na všech mechanikách, zvláště ne na těch starších (neumí se natočit na samotný konec disků). Na 700MB disky se potom pomocí overburnu da vypálit 734 MB dat nebo 842 MB audia.


  • RAW - Jedná se o vypalování přímo ze sběrnice. Nečte žádné ochrany a pálí jen to co jde po sběrnici. Vhodné pro vypalování chráněných disků.


  • ISO - Přesný obraz CD, který lze uložit na harddisk jako soubor *.iso. Nemáte-li zrovna CD-R média k vypálení, je to pro Vás určité řešení. Uložíte CD do souboru iso a až budete mít média, tak si je vypálíte se souboru iso. Každý pálicí program má své formáty do kterých ukládá obraz CD. Známe jich několik iso, cif, bin atd...Existují také konvertery, které mezi sebou dané obrazy převádějí. Jeden jsem na ukázku zařadil do sekce downloadů (bin na iso converter). Existuje také výborný program WinISO. Pomocí něj lze přidávat do jednotlivých iso obrazů další soubory. Je to zatím jediný program, který tohle umí.


  • Buffer underrun - alias podtečení mezipaměti vzniká tehdy, když nemá vypalovačka konstantní tok dat. Vyprázní mezipaměť a jestli v ní nejsou načteny nová data, tak nemá z čeho pálit a vypne se. V současné době se z tímto už asi nesetkáte, protože nové technologie a programy tento problém eliminují. Na starších počítačích a programech může k podtečení bufferu ještě občas docházet.





  • Tento článek si můžete přečíst na webu Nuke - Elektro Bastlirna
    www.ebastlirna.cz

    Tento článek najdete na adrese:
    www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1