Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Thomeeque - Profil Thomeeque
Dnes: 0
Včera: 1
Celkem: 18620



Čtenáři na webu

Anonymní: 682
Členové: 46
Celkem: 728




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Rozhraní pro sériovou komunikaci
Publikované: Sunday, 01.12. 2002 - 18:58:21 Od: alovka

Teorie V článku si rozebereme principy jednotlivých sériových rozhraní a jejich základní parametry. Jedná se o rozhraní pro průmyslovou komunikaci RS232, RS485, RS422.

  • Stručně k rozhraním

V článku se dozvíte o rozhraních po kterých komunikují různá průmyslová a domácí  zařízení s počítači nebo mezi sebou. Mezi ně patří např. UPSky, EZSky, periférie k počítačům, automatizační zařízení, měřící zařízení nebo jakékoli zařízení ke sběru dat. Vysvětlíme si jak fungují a dozvíme se jejich základní parametry. V dnešní době mají velmi široké využití.

  • Rozhraní RS232

Asi nejběžnější rozhraní pro komunikaci mezi zařízeními na krátkou vzdálenost je rozhraní RS232. Mnoho uživatelů výpočetní techniky ho asi zná. Komunikují po něm hlavně periférie rozšiřující počítač např. externí modemy, myši apod.. . Signály RS232 jsou odvozeny od napěťových úrovní vzhledem k zemi. Každý kladný signálový vodič má napěťovou úroveň vztahující se ke společné zemi. Zapojení signálů vyžaduje tedy společnou zem a tudíž i vzdálenosti mezi zařízeními mohou být velmi malé .
Důležitý je odpor vedení a velmi snadné podlehnutí vůči rušení. Na každém komunikačním portu může být jen jedno zařízení např. COM1 ---> Modem, COM2 ---> Myš apod.. Amplituda se pohybuje v záporném stavu mezi –15 až –5V a v kladném mezi +5 a +15V.

Max. délka vedení do 50 metrů
Rychlost komunikace 115kb/s
  • Rozhraní RS485

Oproti rozhraní RS232 je rozhraní RS485 poněkud odlišné. Pro každý signál se používají dva vodiče. Je-li signál aktivní je na prvním vodiči záporné a na druhém vodiči kladné napětí. Je-li signál neaktivní je tomu naopak. Jedná se tedy o rozdíly mezi vodiči jedna a dvě. Tyto odlišnosti dávají vlastně logické úrovně.
U rozhraní RS485 může být na jedno vedení připojeno více zařízení obdobně jako u koaxilálových ethernet sítí. U tohoto rozhraní se využívá Master a Slave zařízení. Master bývá většinou jedno hlavní sběrové zařízení ( PC nebo Server ) a více slave zařízení s různými adresami, které odebírají pakety určené jen pro ně. Master odesílá periodicky pakety pro jednotlivé slave zařízení. Pro každý signál se používá twisted pair ( kroucený pár ) vedení. Do vedení se také indukuje šum, ale jelikož se signál přenáší po twisted pairu je rozdíl napětí tohoto šumu mezi prvním a druhým vodičem velice malý.

Rozlišujeme dva druhy vedení:

Jednoduchý twisted pair - Komunikace probíhá obousměrně po jednom vedení a proto nemohou komunikovat obě zařízení současně. Toto je odladěno většinou softwarově.

Dvojitý twisted pair - Po prvním twisted pairu odesílá Master dotazovací pakety a po druhém pouze odpovídají slave zařízení.

Hardwarově funguje rozhraní tak, že máme nějaký integrovaný obvod, který je diferenciální vysílač a integrovaný obvod, který je přijímač s diferenciálními vstupy. Celé zařízení se samozřejmě doplňuje o ochrany proti zkratu apod..Podle typu použitých obvodů se mění komunikační rychlost, ale i cena.

Norma  EIA-RS 485 (ISO 8482) definuje vstupní impedanci RS 485 obvodů Ri = 12kOhm. Proto je možné zapojit na jedno vedení až 32 vysílačů, přijímačů, nebo jejich kombinace. Protože se jedná o obousměrný přenos dat, vedení musí být zakončeno terminačním odporem na obou koncích. Hodnota odporu je 120 Ohmů. Napěťové úrovně se pohybují od -7V až +12V  .
 

Max. délka vedení do 1200 metrů
Rychlost komunikace až 10Mb/s
  • Rozhraní RS422

Elektrický princip rozhraní RS422 je stejný jako RS485, jen má využití obdobně jako RS 232 pro komunikaci většinou mezi jedním zařízením. Používá se hlavně k prodloužení rozhraní RS232. Používají se dva oddělené twisted pair vodiče a komunikace probíhá oběma směry najednou.

Norma EIA-RS 422 (ITU-T V.11) definuje toto rozhraní, kde může být zapojeno maximálně 10 příjímačů na jeden vysílač. Limitující parametr je vstupní impedance přijímače Ri = 4kOhm. Zapojení 10ti přijímačů + terminační odpor 100 Ohm dává maximální zátěž vysílače. Toto platí jen pro vysílače RS422 vybavené vstupem, umožňujícím sdílet na jednom vedení více zařízení. Napěťové úrovně se pohybují mezi -7V až +7V.

  • Obrázky k článku

Princip RS485

--> Princip rozhraní RS485


Porovnání mezi RS485 a RS422

--> Porovnání mezi RS485 a RS422

Správná funkce vysílače a přijímače vyžaduje přítomnost zpětné signálové cesty mezi uzemněním jednotlivých zařízení. Tu můžeme realizovat např. třetím vodičem, nebo uzemněním každého zařízení na zem (zemnící kolík v zásuvce 220V).

  • Závěrem

Ještě nutno dodat, že pro kratší vzdálenosti není použití twisted pairu důležité a lze použít běžné telefonní vedení. V dalším článku si ukážeme praktické příklady a schémata různých konvertorů.


 
Související odkazy
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Hlasů: 4


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund