Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:jaro80 - Profil jaro80
Dnes: 0
Včera: 1
Celkem: 18634



Čtenáři na webu

Anonymní: 709
Členové: 41
Celkem: 750




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Co je systém SVHS ?
Publikované: Saturday, 03.08. 2002 - 09:47:44 Od: alovka

Teorie Stručný článek o systémech VHS, SVHS a jejich základních parametrech.

  • Co je systém SVHS ?

V lednu roku 1987 uvedla firma JVC na trh novou technologii , vylepšeného záznamu a reprodukce obrazu. Tento systém pojmenovala SVHS (SuperVHS). Klasické VHS videorekordéry jsou schopné přenést obraz z rozlišovací schopností přibližně do 250 řádků ve vodorovném směru. Systém SVHS je schopen přenést 400 řádků. Videorekordéry postavené na systému SVHS mají tedy výhodu kvalitního nahrávaní i přehrávaní a  kopie originalních videokazet  nelze rozeznat od originálu. Dokonce i několikáté kopie jsou prakticky bez znatelné újmy.
Při provozu na LP (Long Play) , tedy s poloviční rychlosti posuvu pásku je kvalita obrazu stále lepší než u běžných VHS přístrojů.
Technicky lze říci, že systém převzal od svého předchůdce všechny základní principy. V podstatě je stále používán i stejný záznamový materiál jen s větší koercitivitou a jemnějším zrněním. Problém však nastane s kompatibilitou záznamu se systémem VHS. Zatímco záznamy ze systému SVHS nelze přehrát v běžných VHS přístrojích, naopak to není problém. Při přehrávaní klasických videokazet na těchto přístrojích není na tom kvalita o nic lépe než na klasických přístrojích.
Systém SVHS našlo uplatnění v záznamu spojeném s kamerami se zvýšenou rozlišovací schopností (více jak 400000 bodů). Takto pořízená jakost obrazu je ve vysoké kvalitě. V dnešní době je již systém vytlačován digitálním záznamem, ale jeho kvalita je ještě pořád velmi dobrá.

  • Souhrn základních parametrů
  • VHS (1978) - záznam v rozlišovací schopností 220 řádků, kvalitnější než první systémy VCR a SVC. Od těchto přístrojů se vyznačuje delší hrací dobou. Odstup signál / šum obrazu 42dB,kmitočtový rozsah zvuku 40 až 12000Hz. Odstup signál / šum zvuku 40 až 50dB. Kvalita obrazu dobrá, zvuk vyhovující. Při kopírovaní obraz ztrácí rapidně kvalitu. Při přehrávaní v LP je obraz i zvuk zhoršený.
  • VHS Hi-Fi (1983) - Zvuk zaznamenán do obrazové stopy, kromě toho monofonně do podélné stopy. Rozlišovací schopnost 220 řádků. Odstup signál / šum obrazu 42dB, kmitočtový rozsah zvuku 20 až 20000Hz. Odstup signál / šum u zvuku 80 až 90 dB. Kvalita obrazu dobrá, zvuk výborný. Zvuk je současně zaznamenáván do podelné stopy, kvůli zajištění kompatibility.
  • VHS Hi-Fi HQ (1985/1986) - Omezení bílé v jasovém kanálu zvýšeno o 20%, nelineárním průběhem zisku zlepšeno zobrazení detailů. Rozlišovací schopnost 230 až 250 řádků. Odstup signál /šum obrazu 42dB. Kmitočtový rozsah zvuku 20 až 20000Hz. Odstup signál / šum zvuku 80 až 90dB. Kvalita obrazu o málo lepší , kontury ostřejší. Plná kompatibilita.
  • Super VHS Hi-Fi (1987/1988) - Větší šířka jasového kanálu, větší magnetizace materiálu. Trošku jiný záznamový materiál. Rozlišovací schopnost 400 řádků. Odstup signál / šum obrazu 50dB. Kmitočtový rozsah zvuku 20 až 20000Hz. Odstup signál / šum zvuku 80 až 90dB. Kvalita obrazu velmi dobrá a kopírování skoro beze ztrát. Při provozu na LP , stále ještě dobrá kvalita obrazu. Nezajištěná kompatibilita se staršími přístroji.

 
Související odkazy
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.8
Hlasů: 5


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Co je systém SVHS ? (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 19.11. 2003 - 01:09:30
Dobrý článek, až na jeden detail: U žádného analogového magnetického záznamu obrazu na pásek (ani amatérského, ani profesionálního, vím o čem mluvím, denně dělám s Betacamem SP) není kopírování z pásku na pásek beze ztrát, u amatérských VCR, včetně S-VHS je to dobře pozorovatelné už u první kopie, u profesionálních tak u třetí. Lze to trochu zlepšit např. propojením ne v "composite" (PAL) ale v "component" (složkách - Y, R-Y, B-Y nebo alespon Y/C, resp. S-VHS)


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund