Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:break - Profil break
Dnes: 0
Včera: 3
Celkem: 18628



Čtenáři na webu

Anonymní: 338
Členové: 22
Celkem: 360




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Osmibitové počítače Atari 3.díl
Publikované: Sunday, 28.04. 2002 - 12:15:54 Od: alovka

Staré počítače Atari Chcete si postavit interfeace pro komunikaci s PC ? nebo třeba interfeace pro připojení joysticku ze starého Atarka, aby Vám fungoval pod Windows ? Jestli ano tak čtěte dále...

Pokračování z 2.dílu... Interfeace pro propojení počítačů a interfeace pro použití Quick Shot joysticku v IBM PC pod Windows.

  • Propojení počítače Atari s počítačem IBM PC

Toto zapojení využívá SIO konektoru ATARI a sériového portu u PCčka. První zapojení využívá integrovaného obvodu typu 1489/74LS189 ( nebo SN75189N , MC1489N ) a druhé klasického obvodu MAX 232. Tento obvod využívají i jiné interfeacy, např.mobilní telefony nebo Casio manažery. V případě prvního zapojení je použit přepínač pinů z důvodu nekompatibility ovládacích programů. Jestliže Vám nebude fungovat v jedné poloze, musíte přepínač přepnout do polohy druhé. Programy odzkoušené pod první verzi interfeacu jsou APE a ATARI FileManagement . Celé zařízení je vhodné zabudovat do kovového pouzdra z důvodu rušení a použít vhodný stíněný kabel. Sériové rozhraní ( RS232 ) by mělo vydržet komunikovat po 20m dlouhém kabelu (kvalitním). Vy se ale určitě v pohodě vejdete do 10m .


  • První verze interfeacu

SIO2-PC zapojení interfeacu

Označení Typ součástky
IO
  • SN75189N
  • MC1489N
  • 14C89
  • 75LS189
  • 75C189
D
  • 1N4148
  • 1N914
  • 1N270
C 1uF
R 5k6
P Jakýkoli malý přepínač
SIO konektor Hodně štěstí při jeho shánění ;-)
Canon 9PIN Pro zapojení do počítače



Konektory
Canon 9pin konektor Konektor atari Sio
Canon 9 pin konektor na kabel Atari SIO-konektor na kabel



  • Druhá verze interfeacu

SIO-PC propojení počítačů

Pomocí interfeacu a vhodných programů, které si stručně popíšeme v dalších dílech, můžeme nejen nahrávat data s Atarka do počítače PC a provádět zálohy ve spustitelných souborech *.atr . Tyto soubory spouštíme v Atari emulátorech pod Windows. Data lze nahrávat zpět do počítače Atari. Máme k dispozici nějakou virtuální mechaniku, která emuluje disketovou mechaniku počítačů Atari. Některé ovládací programy jsou tady v downloadech.



  • Atari joystick pro funkci v PC pod Windows

Zapojení kabelu pro joystick Atari ( Canon 9 pin samec) a počítače PC na paralelní port LPT ( Canon 25 pin ), podle Petra Šumbery. Zapojení je bez jakékoli elektroniky, jen konektory, kabel a příslušný driver pod Windows. Takže od teďka lze používat Atari joystick i pod Windowsovským emulátorem. Zde najdete příslušný driver pro joystick v případě, že už máte vyrobený propojovací kabel. Driver vyrobil Robert Petružela. Z jeho instalací nejsou žádné problémy a při instalaci se postupuje jako u jiných joysticků.

     LPTjoy interface 

     [ CANON 25 MALE ]                   [ CANON 9 M ]

(acknowledge)  10 ........................... 4  (right)
(busy)         11 ........................... 3  (left)
(out of paper) 12 ........................... 2  (down)
(select)       13 ........................... 1  (up)


(error)        15 ........................... 6  (button)


(strobe)        1 ........................... 7  (Ucc)
(ground)       25 ........................... 8  (ground)

V dalším díle se seznámíme s cartritge, hojně používaných u našich osmibitů...


 
Související odkazy
· Více o Staré počítače Atari
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Staré počítače Atari:
Osmibitové počítače Atari - 1.díl

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Hlasů: 1


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund