Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:sejan - Profil sejan
Dnes: 0
Včera: 2
Celkem: 18619



Čtenáři na webu

Anonymní: 498
Členové: 54
Celkem: 552




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Konstrukce basové výhybky
Publikované: Sunday, 20.01. 2002 - 19:25:29 Od: alovka

Audio technika a konstrukce Konstrukce basové výhybky vhodné ke stavbě subwoferu nebo reproduktorů.

  • Nejdříve na vysvětlenou - Kmitočtová výhybka je elektronické zařízení oddělující z akustického, nízkofrekvenčního signálu určitou akustickou-frekvenční složku. Vetšinou se používá pro oddělenou reprodukci. Pro basovou reprodukci se oddělí nízké kmitočty (cca 20 až 100 Hz), pro středy střední kmitočty (100 Hz až 3 kHz) a pro výškovou reprodukci od 3 kHz do 20 kHz , kde je také limit slyšitelnosti nepoškozeného ucha. Tyto výhybky se aplikují v reproduktorových soupravách nebo také mohou sloužit jako frekvenčně - korekční obvod , který se obejde bez jakýchkoli korekčních zesilovačů . Prostě jen nízkoúrovňový výstup (např.Zvuková karta , CD , tuner aj..) , výkonový zesilovač , výhybka , reprobedny.

  • Popis této kvalitní výhybky - Popisovaná kmitočtová výhybka má klasické dva vstupy pro levý a pravý kanál. Výstupy jsou čtyři : levý a pravý subwofer pro basy, dále levé a pravé satelity, které slouží k reprodukování středových a vysokých kmitočtů.

  • Stručně k zesilovačům -
    Zapojení s jedním stereofonním zesilovačem:
    Tento zesilovač se zapojí na výstup akustického zařízení (např.zvuková karta), ještě před vstup kmitočové výhybky. Již zesílený signál se přivádí na vstup kmitočtové výhybky a z výstupu již zesílený a oddělený signál putuje na jednotlivé reproduktory. Signál se utlumí jen velmi málo. Nevýhodou zapojení je nemožnost zesilování zvlášť jednotlivých reproduktorů, ale jen levou stranu zvlášť od pravé. Reproduktory musí být dobře vyváženy, aby satelity nebyly hlasitější než basové.
    Zapojení se dvěma stereofonními zesilovači:
    Tyto zesilovače se zapojí na výstup kmitočtové výhybky a zesilují zvlášť každý jednotlivý reproduktor.
    Konstrukce jednoduchých zesilovačů:
    Doporučuji všem zesilovače, které se prodávají jako stavebnice v prodejnách GM elektronics, Hadex aj...Většinou mají jednoduché konstrukce a jsou levné. Prodávají se i sestavené a oživené. Jejik cena se pohybuje okolo 250 Kč. 2×10Wat stojí 195 Kč , 1×20 Wat stojí 170 Kč , 2×20Wat stojí 256Kč, 2×50Wat stojí 450 Kč atd...Jsou všechny integrované a musí se dobře chladit. Zesilovačům do deseti Watů stačí obyčejný hliníkový pásek. Ty větší raději chlaďte mohutnějším chladičem. Je pravda, že mají většinou vnitřní pojistku proti přehřátí, ale není je třeba pokoušet. Časem se zde nějaká konstrukce zesilovače objeví.

  • Konstrukce výhybky - Plošný spoj si navrhněte dle velikosti cívek. Podle toho jaké seženete kostřičky. Jestliže použijete kostřičky bez jádra bude cívka obrovská. Jestliže použijete jako jádra izolované plechy bude menší a jestli ferit bude kostřička nejmenší. Indukčnost cívky L1, L2 má být 7,22mH a navinuta je měděným drátem o průřezu 1mm. Kvůli velikosti cívky můžete snížit průřez drátu, ale zvýšíte tím odpor cívky a bude třeba více vybudit basové reproduktory. Cívku je dobré navíjet závit vedle závitu a ne přes sebe. Kondenzátory C1, C2 jsou elektrolytické bipolární a zapojují se do plusové větve. Kvůli ceně a nedostupnosti v obchodech je vhodné je nahradit buď svitkovým, ale ten by byl obrovský, nebo lépe dva krát dvěma elektrolytickými kondenzátory , zapojenými minusy k sobě a plusy od sebe. Velikost kondenzátorů je 47mikroFaradů. Kondenzátory C3, C4 jsou obyčejné elektrolyty s hodnotou 33mikroFaradů

    • Schéma zapojení



    • Ze strany spojů



    • Ze strany součástek



    • Dvě fotografie, již hotových výhybek

    Foto výhybky

    Foto výhybky



  • Závěrem - Basovou výhybku jsem osobně postavil a odzkoušel. Já jsem s ní spokojen.
    PS. Nevšímejte si mého provedení, stačí jak dodržíte hodnoty součástek.



 
Související odkazy
· Více o Audio technika a konstrukce
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Audio technika a konstrukce:
Kytarové kombo HARLEQUIN MM15

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Hlasů: 10


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Thursday, 14.02. 2002 - 10:33:27
A kdo ti to dodal, he? Jinak, stránku máš supééér..
Pavlus



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Monday, 29.07. 2002 - 13:08:55
Autor se vůbec nezatěžuje tím, že při použití cívek s jádrem dojde snadno k jejich přesycení a tím i k ztrátě linearity přenosu jednotlivých kmitočtů, ke zkreslení při větším vybuzení atd. Taky by si mohl pan alovka zopakovat mluvnici na úrovni 4. třídy základní školy, očividně neví, kde mají být čárky a že se za tečkou či čárkou dělá mezera. S pozdravem karel.stech@prima-televize.cz



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 07.05. 2003 - 12:39:12
Několik připomínek /též k předešlým komentářům/:
1. Souhlasím s čtenářem, který poukazuje na přesycení jader cívek - záleží ovšem na výkonu, při cca 25 W na kanál sinus by k němu nemělo dojít.
2. Důležitější údaj se týká zatěžovací impedance, poněvadž hodnoty součástí jsou DOSTI ODLIŠNÉ pro impedanci reproduktorů 4 nebo 8 Ohmů.
3. Kondenzátory ve výhybkách by měly být svitkové nebo MP, dnes lze koupit svitky na 63 V v hodnotách 10 a více mikrofaradů a z nich výslednou kapacitu složit, pokud budou použity elektrolytické kondenzátory, měly by být na napětí asi 5 X vyšší, než max.hodnota stříd.napětí na ně přivedená, pro příklad: Výkon 10 W na 4 Ohmech odpovídá výst.napětí cca 6,3 V eff. Max. střídavá hodnota napětí je cca 19 V špička/špička a tomu odpovídá provozní napětí kondenzátorů cca 100 Voltů. Kapacita musí být dvojnásobná, kondenzátory jsou v sérii.
Je pravda, že podle návodu "by to taky hrálo", ale otázkou je, jak dlouho. Měřil někdy autor kapacitu takto zapojených kondenzátorů po cca 5 letech provozu? Asi by se divil. Mimochodem, TESLA to dělala stejně, i ve velikých skříních ARS ... HiFi podnik Elektronika /Ve Smečkách 22 - kdysi - zesilovače TRANSIWATT, atd/ dtto a u svých skříní měl indukčnosti ve výhybkách na tyčkách, používaných jako ferit.antény !!!
4. Zapojovat další zesilovače na výstup výhybek bez zatěžovacího odporu - to , slušně řečeno, nemá s kvalitní reprodukcí nic společného, uvážíme li zhoršení odstupu rušivých napětí, atd. Takto to na mne dělá dojem stejný, jako vidím na etiketách aktiv.reproduktorů k PC s výkony 500 i více Wattů - tomu lze uvěřit jedině v souvislosti s vyrobeným teplem, které by vzniklo vhozením těchto "klenotů" do pece.Tam jsou přístupy ke zpracování zvuku obdobné, ale kdopak hovoří o SKUTEČNĚ KVALITNÍ REPRODUKCI v souvislosti s PC? Mám na mysli kvalitu CD mechanik /jitter/, kvalitu převodníků atd.



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 28.05. 2003 - 11:39:44
Doufám, že to podle tohoto návodu nebude nikdo stavět!



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 1)
Od: alovka - Wednesday, 28.05. 2003 - 13:29:09
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.ebastlirna.cz
Myslím si, že jste to řádně probrali. Když myslíte tak navijejte cívky na kruhové kostřičky bez jádra. Nechte si je ve firmě utočit např. ze silonu. Používejte hrubé lakované dráty, kondenzátory podle komentáře výše. Zesilovače si postavte jaké chcete. Ještě, že jste nezkritizovali hodnoty součástek. To už bych asi napsal dopis firmě, která tyto výhybky prodává za těžké prachy. Sice v o něco lepším provedení, ale konstrukčně stejné. Ještě bych dodal, že je prodávají v hi-fi studiu. Navíc nejsem nahluchlý a vím jak to hraje.



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Tuesday, 27.01. 2004 - 06:02:05
Ještě bych doplnil kostřičky lakovanými kvalitními plechy nebo feritovými jádry. Potom by popisované účinky měly být minimální.



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 17.08. 2005 - 21:25:58
Autor udělal dost závažnou chybu!!!!!!!!!!!!!! na výhybky je nepoužívaj cívky a jádrem.!!!!



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Monday, 31.10. 2005 - 09:48:49
chtel bych se zeptat kolik db oktávu má ta výhybka predem dik::



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 1)
Od: right13 - Sunday, 07.05. 2006 - 12:24:13
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
nedalo by sa to nahradit toroidom?..........nieco som o nich pocul ale do toroidov a traf sa velmi nevyznam.mohol by mi niekto objasnit co to je te toroid??



Re: Konstrukce basové výhybky (Hodnocení: 1)
Od: marosdetko - Friday, 12.05. 2006 - 21:28:39
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
To čo si použil za cievku pre boha. Ved s jadrom je nelinearna a na vyhybku sa používa vzduchova lebo s jadrom sposobuje skreslenie(jej presytenim)


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund