Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Thomeeque - Profil Thomeeque
Dnes: 0
Včera: 0
Celkem: 18620



Čtenáři na webu

Anonymní: 478
Členové: 10
Celkem: 488




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Transformátory pro zesilovače PPP
Publikované: Wednesday, 27.04. 2005 - 20:28:27 Od: Petr_Hodis

Audio technika a konstrukce
Článek slouží jako pomocník při výpočtech a konstrukci transformátorů pro elektronkové zesilovače.






Transformátory pro zesilovače PPP
Petr Hodis (Jeff)

     Nevýhodou všech elektronkových zesilovačů je nutnost potřeby většího množství železa a mědi potřebného pro jejich provoz, tedy transformátorů. Poměrně velké transformátory pro napájecí zdroje - síťové a pro převod vysokoohmového výstupu zesilovače - výstupní. Výpočet síťových transformátorů je dostatečně známý a publikovaný v literatuře i na webu, proto jej nebudu popisovat.

     Na síťových transformátorech pro elektronky je nutné dodržet jen zásady vyplývající ze značných elektrických potenciálů mezi jednotlivými vinutími, proto je třeba prokládat zesílenou izolací nejen primární vinutí od sekundárních, ale VŠECHNA vinutí mezi sebou!
Jako izolace mezi vinutími použijte transformátorový papír 0,05 mm 3x, nebo 0,1 mm 2x, plátno 0,1 mm 2x, případně styroflex 0,05 mm 2x. Izolací 0,05 mm je nutno 1x prokládat každou vrstvu vinutí a na krajích cívky dbát, aby se drát nedostal do předchozích vrstev!
Mezi primární a první sekundární vinutí by se měl navinout jeden závit měděné folie 0,005 mm a spojit se zemí. Pořadí vinutí od středu cívky jsou 1) primární vinutí 2), anodová vinutí, 3) pomocná vinutí, např. pro záporné předpětí, 4) žhavicí vinutí. Žhavicí vinutí je proudově více namáháno, proto je dobré jej kvůli chlazení umístit až na konec.
Na začátky a konce vinutí, stejně tak i na odbočky navléknout vhodnou bužírku, nejlépe silikonovou, nebo textilní a řádně ji upevnit uvnitř cívky. Při výrobě transformátoru je dobré si uvědomit, že bude pracovat se životu nebezpečným napětím, na sekundáru podle typu použitých elektronek vyšším , než síťovým, proto je na místě dodržet doporučené typy izolací a hlavně pečlivost při práci. Výstupní transformátor je na výrobu jednodušší, ale i zde platí dodržování zásad, jako u síťového. V literatuře je mnoho různých postupů pro výpočet výstupních a převodních transformátorů, jeden z nich zde popíšu.

     Určení základních parametrů
     Podle elektronek, které jsme se rozhodli použít zjistíme jejich zatěžovací odpor Raa, ze kterého budeme dosazovat do vzorce jeho čtvrtinu (Raa/4). Zvolíme-li koncové elektronky EL 84, bude Raa/4 8000 : 4 = 2000ohm. Velikost jádra určíme ze vzorce:

Vzorec pro výpočet velikosti jádra.

Vysvětlení jednotek pro výpočet velikosti jádra.

Dosadíme pro EL 84 Nmax 17W, fp 25Hz, vyjde SžSv 67,5 cm4. Z tabulky 1 nebo 2 určíme odpovídající typ jádra.

Tab. 1. Transformátorová jádra typu EI

Transformátorová jádra typu EI

Tab. 2. Transformátorová jádra typu M

Transformátorová jádra typu M.

     Odpovídající typ jádra pro SžSv 67,5 cm4, bude Sž 10,2cm2, což je jádro EI 32 x 32. Protože nevíme, jak kvalitní jádro bude k dispozici, zvolili jsme velikost nejblíže vyšší od výpočtu. Dále si vypočítáme počet závitů, v našem případě pro zapojení PPP celkový.

Výpočet počtu závitů.

     Po dosazení vyšlo n1 1596z, tedy po zaokrouhlení 2 x 800z. Pro zvolenou proudovou hustotu má každé vinutí vlastní odpor r1, r2, který tvoří m % z Raa, nebo Rz , při čemž platí :

Výpočet poměrného odporu.

     Poměrný odpor m nemá překročit hodnotu 3 až 4 % , protože představuje ztrátu výstupního výkonu. Při překročení je lépe volit menší proudovou hustotu. Při dosazení do vzorce našimi údaji vychází m 4,2%. Jisté překročení to je, ale neřešil bych je. Počet závitů na sekundárním vinutí vypočítáme z následujícího vzorce. Rz 4 ohmy :

Výpočet počtu závitů sekundárního vinutí.

Pro Rz 4 ohmy má n2 75závitů. Průřez drátu primárního a sekundárního vinutí q1 a q2 bude :

Průměr drátu primárního vinutí.

Průměr drátu sekundárního vinutí.

       Po dosazení má q1 0,061 mm2, podle tabulky 3 jmenovitý průměr 0,28 mm a q2 1,37 mm2, jmenovitý průměr 1,3 mm. Praktické provedení je následovné. Začne se vinout první polovina primárního vinutí. Na 762 závitu se provede odbočka a pokračuje se sekundárním vinutím. Po 38 závitech se vyvede odbočka, střed vinutí. Pokračuje se 38 závity sekundáru a nakonec 762 závitů primáru.
To platí pro zatěžovací impedanci 4 ohmy. Pro jiný zatěžovací odpor se musí do vzorců dosadit odpovídající údaje a odpočítat příslušný počet závitů, aby celkový počet zůstal 2 x 800.
Uvedená varianta platí pro dvě elektronky EL 84. Zapojit se dají i paralelně dvě a dvě, nebo použít jiné koncové, jaké má kdo k dispozici a parametry jim přizpůsobit.
Např. EL 81 mají Raa jen 2500 ohmů, což je Raa/4 625 ohmů a anodové napětí jen 200V, výstupní výkon Nmax 20W. O materiálu jádra se píše dost podrobně na hlava.webpark.cz. Plechy mají mít vysoký obsah křemíku a sílu 0,35 mm. Plechy EI 40 by se daly vzít z vraku starého zesilovače např. Studio solo 130, Studio bass, Music 70, nebo 130, z koncových zesilovačů rozhlasových ústředen apod. Použijí-li se plechy síťové 0,5 mm zesilovač bude také fungovat, ale na vyšších frekvencích bude znatelný pokles úrovně signálu, což se dá vykompenzovat, ale to už představuje ztrátu kvality.
Příště pošlu praktické zapojení zesilovače a napájecího zdroje.

Tab. 3. průměry a průřezy smaltovaných drátů.

Poslal: Petr Hodis ( Jeff )


 
Související odkazy
· Více o Audio technika a konstrukce
· Další články od autora: Petr_Hodis


Nejčtenější článek na téma Audio technika a konstrukce:
Kytarové kombo HARLEQUIN MM15

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.88
Hlasů: 9


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Transformátory pro zesilovače PPP (Hodnocení: 1)
Od: varistor (sum@sum.cz) - Saturday, 21.05. 2005 - 15:44:39
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ty výpočty a vinutí těch traf je strašná pakárna,tady je to dost pěkně popsaný.
Těším se na další pokračování,snad to bude ten zesilovač s tím finským patentem.
Zdraví varistor



Re: Transformátory pro zesilovače PPP (Hodnocení: 1)
Od: LordAli - Thursday, 02.08. 2007 - 01:16:47
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Nějak mi to nevychází s tím co je zde vytaženo z nějaké knížky.
Chyba je zřejmě u výpočtu závitů n1, které vypočítá pouze 1/2 závitů primárního vinutí. Když počítám s 2xn1, tak mě to všechno výjde v pořádku.

Ale třeba se pletu (což si ale nemyslím)



Re: Transformátory pro zesilovače PPP (Hodnocení: 1)
Od: ladynsen - Sunday, 15.02. 2009 - 18:58:23
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No tééééda.Ten kdo se řídil instrukcemi na výrobu síťového trafa asi musel po jeho zapnutí dlouho větrat.Závit měděné fólie mezi primárem a sekundárem je sice dobrá věc, ale není zde uvedeno, že tento závit NESMÍ být uzavřený, neboli musí být z jedné strany opatřen isolačním papírem nebo folií a jeho začátek a konec se NESMÍ spojit. Jinak vznikne závit nakrátko a trafo shoří zakrátko.Vím, že většina bastlířů tuto skutečnost ví, ale je třeba myslet i na ty méně znalé. Jinak mi celý tento návod připadá povědomý, jako kdyby z knížky Věrný zvuk od ing. Jaroslava Lukeše z r. 1962, což ovšem nepovažuji za nic špatného.Každému bych tuto knížku doporučil, i když by se to mohlo zdát jako anachronizmus.Principy a výpočty v ní uvedené platí stále, navíc je to v této knize velmi dobře podáno.
Zdravím Ladynsen


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund