Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Thomeeque - Profil Thomeeque
Dnes: 0
Včera: 0
Celkem: 18620



Čtenáři na webu

Anonymní: 605
Členové: 46
Celkem: 651




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Návod na výrobu plošných spojů
Publikované: Thursday, 31.03. 2005 - 20:23:28 Od: Miroslav_Svatos

Praxe
Další s alternativních postupů na výrobu plošných spojů.






Jednoduchá návod na výrobu plošných spojů

Jsou sice přenášecí fólie, ale výsledky z nich mne moc nenadchli. (zakoupil jsem 2 archy A4 na Karlovém náměstí v Praze, postupně jsem je zpracoval oba, ale výsledek nic moc). A proto jsem zkusil něco jiného, postupem času jsem zkoušel různé druhy papírů, včetně WC papíru, výsledky byly až s novinovým papírem (METRO, RING..).  Ale nejlepší výsledky zatím mám s propisovacím papírem, kde tisknu na zadní stranu papíru, kde je propisovací vrstva.

  1. Princip :
    Princip obdobný jako u fólie na výrobu plošných spojů. Na laserové tiskárně se zrcadlově vytiskne obrazec spojů, který se potom teplem a tlakem přenese na měděnou plochu desky. Nažehlený toner chrání místa mědi před vyleptáním. Po odleptání se toner odstraní acetonem.

  2. Postup :
    Obrazec plošných spojů vytiskneme na  propisovací papír ( papír bez kopíráku - bílý papír tloušťka cca 0,06 mm, na spodní straně se nachází propisovací vrstva. Na tuto propisovací vrstvu tiskneme obrazec plošných spojů ), potom přiložíme papír na cuprextit motivem k fólii a přežehlíme teplou žehličkou. Pokud tiskárna není schopna vzít tento druh papíru (moje ho nevezme), nalepíme tento papír na normální kancelářský papír v jednom místě, a to na stranu kde papír vchází do tiskárny. Po vytištění papírů oddělíme. Nutno vyzkoušet i množství toneru ( používám HP LaserJet IIIp kde lze nastavit množství toneru manuálně ).

  3. Postup při zažehlování :
    Cuprextit důkladně odmastíme, nejlépe přesmirkujeme velmi jemným smirkem (dobrá je i tvrdá guma na papír). Na pevnou podložku položíme cuprextit mědí nahoru, na ni položíme papír s motivem DPS (motiv DPS směrem k mědi). Poté přiložte žehličku s teplotou hedvábí ( používám starou žehličku, kde se nastavení nedá moc věřit. Teplotu nutno vyzkoušet). Není vhodné přejíždět sem a tam, mějte žehličku spíše na jednom místě. Tlačit na ni také příliš nedoporuřuji, toner se potom roztéká (nějaký tlak je ale nutný, aby se motiv dobře přenesl na měď). Délku prohřívání nutno vyzkoušet. Po vychladnutí, desku namočíme do vody, a necháme papír důkladně odmočit. Poté ho sundáme. Papír bychom měli sundat neporušený. Když se roztrhá nevadí (novinový se roztrhá na 100%). Zbytky papíru opatrně vymneme palcem ruky (pod vodou). Na cuprextitu by měl zůstat přežehlený motiv toneru. Případné kazy je potřeba doretušovat ( lihový fix, lak na nehty ap.). Pokud použijeme příliš nízkou teplotu, nepřenese se celý motiv kvalitně, pokud zase vysokou, toner se přepálí. Raději déle při nižší teplotě.

  4. Postup při leptání :
    Zkontrolovanou a vyretušovanou desku ponořte do chloridu železitého, (nejlépe je položit desku na hladinu motivem dospod).
    Doba leptání je závislá na vyčerpanosti chloridu, teplotě a intenzitě míchání. Po vyleptání desku důkladně opláchněte, usušte a zbytky toneru odstraňte acetonem , desku přetřete kalafunou v lihu nebo jiným pájecím lakem.

  5. Shrnutí :
    Tento způsob výroby DPS je určen hlavně pro jednoduché desky, pro vývoj, pří výrobě 1 kusu … , kde se nevyplatí nechávat dělat filmové předlohy. Rozhodně nestojí za to takto vyrábět větší množství DPS. Pro domácí použití ale stačí. (kdo vám vyrobí ihned jednu desku v sobotu, či neděli ?) Je nutné si vše sám důkladně vyzkoušet, a najít si svůj rytmus.

  6. Ukázka :
    Vedle DPS leží lišta s roztečí 2,54 mm. Tloušťka čar je 0.4, 0.6 a 1 mm. Deska byla po vyleptání pocínována v cínovací lázni.

    Hotový plošný spoj

  7. Zkušenosti :
    Přišel jsem na rychlý způsob sundavání nažehleného papíru. Po nažehlení motivu DPS s papírem namočíme do vody, a po chvíli z vody vyndáme, rychle teplou žehličkou přejedeme vlhký papír. Vzniklá pára odpaří papír od toneru. Papír se krásně sloupne.

 

Poslal: Miroslav Svatoš
Domovská stránka: http://sel.wz.cz/


 
Související odkazy
· Více o Praxe
· Další články od autora: Miroslav_Svatos


Nejčtenější článek na téma Praxe:
Zemní smyčka?

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.31
Hlasů: 41


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: jezevec - Thursday, 31.03. 2005 - 23:27:22
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://elektronika-konstrukce.webnode.cz/
Co říká fotoválec na ten kopírák?



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Friday, 01.04. 2005 - 06:16:39
Propisovací papír je trošku něco jiného než kopírák. Na rozdíl od kopíráku na něho musíš celkem dost tlačit, abys propsal. Navíc musíš do něj "dloubat" něčím ostrým, abys propsal.
Ještě jsem to nezkoušel, ale můj názor je, že by to nemělo vadit.



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: jasin (jasin@elx.cz) - Friday, 01.04. 2005 - 19:25:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Desky čistím za mokra, práškem na nádobí. Nevznikají rýhy a zároveň se tím odmastí.



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: andreas4all - Wednesday, 06.04. 2005 - 20:40:15
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím.

prednedávnom som našiel aj ja na webe nejaký takýto návod (len už si nepamätám zdroj). Autor tam popisoval ako najlepší materiál samolepiaci papier, teda ten druhý na čom je nalepený. Je totiž povoskovaný. Keďźe tento papier nie je práve najlacnejší (cca 20SK/A4). Rozhodol som sa hľadať iné riešenie. Vtedy ma napadlo použiť desiatový papier (kúpil som 100 listov A5 za 18SK). Toto používam. Aj keď to nie je dokonalé, pretože cesty sú niekedy slabo viditeľné, pre istotu ich ešte obťahujem špecialnou fixkou. Už som vyrobil takto pár plošákov a vyzerajú dobre. Na domáce použitie to úplne vyhovuje.



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: Mira01 - Thursday, 26.05. 2005 - 16:12:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Návod je dobrý, ale já používám místo papíru obyčejný alobal (taky má své nevýhody) , je teda potřeba si uříznout jen kousek, akorát na desku a nalepit na papir. Po nažehlení to dávám do lázně i s alobalem, odleptá se za chvilku a obrazec spoju se neporuší sundaváním papíru. Dájí se dělat cestičky až 0,05mm ,ale optimální je 0,1mm.



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: mikp - Wednesday, 04.04. 2007 - 11:33:42
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Asi před rokem jsem našel na webu taky jeden velice dobrý nápad. Princip je stejný jen jako médium je použitý nalepovací papír. Funguje to výborně. Používám ho a jsem nadmíru spokojený. Pokud by někdo měl zájem můžu se poohlídnout po adrese.



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: Henrys - Saturday, 09.06. 2007 - 14:50:53
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím!

Nejlepší je na to použít samolepící papír (respektivě tu část na které je nalepený). Pkud máte v okolí nějakou Reklamní agentůru tak si zajděte tam. Rádi se tohoto odpadu zbaví. Dostal jsem od nich celou roli.



Laminator namiesto zehlicky (Hodnocení: 1)
Od: r1a2s3t4o5 - Monday, 05.10. 2009 - 08:59:01
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Spravil som par plosakov, a nasiel aj vhodny papier. (asi nie najlacnejsi ale funguje)

Neskusal nahodou niekto modifikovat laminator na prenos tonera na plosak?
Tento chlapik si to celkom pochvaluje.

http://www.ultrakeet.com.au/index.php?id=article&name=superfuser



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: pauper - Friday, 06.11. 2009 - 23:48:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Rychlé, minimální náklady a funguje to s velmi pěkným výsledkem.http://www.ok1kvk.cz/web/index.php/technika/55-navody/425-vyroba-plonych-spoj



Re: Návod na výrobu plošných spojů (Hodnocení: 1)
Od: tompec1 - Monday, 01.02. 2010 - 17:35:52
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Nikdy mi to nešlo ale da se udělat pěkně parkrat jse mi to povedlo ja používam fotocestu vybojka s tlumuvkou tu jsem měl doma takže ted jenom folie vyvojka a fotolak myslim si že to je hodně kvalitní


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund