Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Thomeeque - Profil Thomeeque
Dnes: 0
Včera: 1
Celkem: 18620



Čtenáři na webu

Anonymní: 589
Členové: 53
Celkem: 642




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Zapojení laserové diody
Publikované: Sunday, 20.03. 2005 - 11:40:37 Od: Artaban001

Analogové konstrukce
Laser diodaPokud někdo chcete vědět, jak vlastně zapojit LASERdiodu tak, aniž by za pár dní odešla přetížením.







Zapojení laserového ovládače

od Le Magiciena

Set s Laserovou diodou Jedná se o jednoduché zapojení k již sestavenému laseru ( nějaký druh strojního měření :)) , který lze koupit za 5$ nebo nějak tak.
  • Teorie

Základní blokové schéma zapojení, sloužící pro správnou funkci laserové diody, jak je ukázáno na obr.1.

Blokové zapojení laserové diody Nejběžnější laserové hlavy ( Laser Head ) mají v sobě integrovány dvojí polovodiče LD-laserovou diodu a PD-foto diodu. Laserová dioda je v propustném směru regulována a její záporný pól ( LDC ) je připojen na tranzistorovou řídící jednotku nebo obvod, který laserovou diodu reguluje pomocí fotodiody ( zpětnovazební článek ).

Fotodioda je také zpětnovazebně ovládána, její anoda (PDA) napájí ovládací regulátor a takto kontroluje zpětnovazební signál pro LD ovládač.

Samozřejmě, že zpětná vazba je optická. Čast laserového paprsku jde opačným směrem až na fotodiodu, jak je zřejmé z následujícího obrázku.

 

laser_diode_sch.gif (2839 bytes) Podle obrázku - laserová diodová hlava má tři piny označené jako LDC ( záporný pól laserové diody ), PDA ( anoda fotodiody ) a COM+ ( běžný kladný pól ).

Fotodioda slouží k řízení laserové diody za pomocí externího zpětnovazebního, uzavřeného obvodu.

 

Piny laserové diody

  • Hardware

Konstrukce plošného spoje za diodovou hlavou je řešena na bázi SMD součástek. SMD spočástky jsou zobrazeny zeleně, kladné měděné cesty červeně, záporné modře a normální spoje jsou černé.

PCB řídící obvod

  • Schéma

Po pečlivých zkouškách jsem dospěl k následujícímu zapojení.

Schéma zapojení

 

 

Poslal: Artaban001
Překlad: alovka
Originál článek zde.


 
Související odkazy
· Více o Analogové konstrukce
· Další články od autora: Artaban001


Nejčtenější článek na téma Analogové konstrukce:
Zapojení laserové diody

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.84
Hlasů: 13


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Thursday, 24.03. 2005 - 17:53:42
Nebylo by od věci dávat pozor při překreslování na označení R1 :169 K (má být 16.9 K).Ne každý se podívá na originální schema



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 1)
Od: alovka - Saturday, 26.03. 2005 - 06:20:14
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.ebastlirna.cz
Obrázek byl zmenšený, tak nějak ta tečka asi splývala. Ja jsem jí tam viděl, ale pro jistotu jsem změnil velikost obr., aby ji viděli i ostatní :-).



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Monday, 28.03. 2005 - 23:27:03
ještě by to chtělo tipy tranzistoru nebo to jejedno ?



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 1)
Od: existencex (existencex@centrum.cz) - Tuesday, 29.03. 2005 - 19:59:25
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
ahoj zajímalo by mě kde by se daly sehnat všechny součástky na toto zapojení a kolik by asi stála celá stavba zařízení.



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 1)
Od: Artaban001 - Wednesday, 30.03. 2005 - 21:50:37
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
tento clanek mel osvetlit problematiku napajeni laserovych diod v realu. Malo kdy ale sezenete "jen" tu LASERdiodu. Vetsinou je k sehnani s vestavenou optikou a dokonce ma vestavenou regulacni elektroniku.
Co se tyka realizace uvedeneho obvodu,podle me se daji pouzit univerzalni tranzistory, obvod se musi stejne prizpusobit pro typ LASERdiody (pricny proud ) Kazdopadne pokud je potreba "svitit" LASERdiodou kontinualne, tak je potreba nejakym zpusobem zajistit chlazeni chladicem. Koukal jsem, ze profi ctecky carovyho kodu maji dost velky chladic okolo LD



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 1)
Od: Harvester - Wednesday, 06.04. 2005 - 21:29:20
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
a ty kondenzatory jsou tam jaky??



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 1)
Od: HiGhLaNdEr - Wednesday, 08.06. 2005 - 13:06:50
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
pokud to nekdo bude stavet tak je potreba mezi B a E Q1 dát kond o kapacite asi 10nF

zabrání se tak moznému rozkmitání regulace (kmita klidne na 50MHz) a zniceni laserove diody




Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Monday, 07.11. 2005 - 19:54:41
Zdravim
zaujimalo by ma, aky prud mam nastavit LD ked ma mat podla parametrov 40 mA. Tak som aj urobil, ale len cez odpor. LD spolahlivo odisla po niekolkych minutach.
Povoleny prud som nastavil na 30 mA , urcite som neprekrocil povolenych 40 mA. Docital som sa, ze LD sa neznici prudom, ale ze sa " vysvieti ". Tak mi prosim poradte ako mam nastavit prud tak , aby som neprekrocil " svetelny vykon " Ako zistim, ze toto je ten spravny svetelny vykon, ktory nemam prekrocit . A ako ho nastavit.

Dik Hara



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 1)
Od: DAP - Sunday, 10.12. 2006 - 15:05:18
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
HARA Neviem či si meral prúd po celú dobu, ale laserové diódy sa veľmi rýchlo zahrievajú, čo vedie nielen ku nárastu prúdu (cez maximálne hodnoty v závislosti od nastavenia) a vedie tak ku zničeniu diódy, ale aj pokiaľ by si diódu prúdovo poddimenzoval, tak prekročenie max. teploty vedie ku nezvratným zmenám – trvalému poškodzovaniu polovodičovej štruktúry - a taktiež vedie ku – poškodzovaniu zrkadiel - a to bez závislosti na max. povolenom prúde. - Tiež som svoju prvú 10 mW 650 nm LD napojil len cez rezistor a dióda sa veľmi rýchlo behom desiatok sekúnd zahrievala (mierne pálila medzi prstami) následkom čoho boli rôzne tmavé obrazce v žiarení, svedčiace o nezvratných zmenách v dióde. - Riešením ako napájať diódu je kúpa napr. rakúskych profi zdrojov s IO a zo spätnou väzbou, určených priamo pre LD. Najvýkonnejšie pracujú až s prúdom 1 A. Cena niektorých sa rovná cene laserových diód, čo sa pohybuje od niekoľko eur u najlacnejších až po desiatky eur u tých najdrahších zdrojov. - Ďalším riešením je použitie stabilizovaných zdrojov (s vysokou výstupnou impedanciou) teda zo stabilizáciou/poistkou max. výstupného prúdu, takže je zdroj nezávislý na výstupnej záťaži – je však nutné zabezpečiť teplotnú stabilitu, najlepšie však pasívnym chladičom, pretože pri nekontrolovanom chladení sa laserová dióda taktiež nenávratne zničí, napr. ak by sme laserovú diódu náhle ochladili – to preto, že prúd Laser Damage pri 0 °C je oveľa nižšie než prúd Laser Treshold pri 25 °C. - Použitie stabilizovaných zdrojov ale nie je určené pre profesionálne riešenia – je to len akýsi kompromis, pri krátko trvajúcom overovaní si vlastností kontinuálne pracujúcich laserových diód, v prevedení napr. laserového ukazovátka. Ich výhodou ale je, že netreba prepočítavať hodnotu tranzistorov pre každú LD zvlášť, takže stačí len nastaviť výstupné napätie a max. výstupný prúd. Inak, rozkmitanie laserovej diódy je vec to nemilá, najme u ama. made in home vyhotovení. Čo sa optiky týka, skúšal som použiť lupy s rôznou veľkosťou a ohniskovou vzdialenosťou ale výsledky boli málo uspokojivé, najme preto, že majú malý priemer vzhľadom na ich ohniskovú vzdialenosť – uniká nám po stranách laserové žiarenie. Najlepšie je predsa len použitie prof. optiky (taktiež od rakúskych susedov) zaujímavé ale je, že tvar šošovky sa mení v závislosti na vlnovej dĺžke prechádzajúceho žiarenia a taktiež to, že optika má dve rôzne (predná a zadná) ohniskové vzdialenosti. Na výber je tiež medzi plastom a sklom – pri výkonoch rádovo 100-ky mW je lepšie siahnuť po skle. Aké také výsledky som ešte dosiahol použitím objektívu z fotoaparátu, u ktorého je možné meniť ohniskovú vzdialenosť, takže nie je nutné zložito prestavovať vzdialenosť medzi diódou a objektívom – test bol krátkodobý takže ešte neviem ako sa veľký výstupný výkon prejaví na optike, keďže šošovky sú lepené asi kalafúnou alebo šelakom a sú pokryté tmavo modrou antireflexnou vrstvou, ktorej % optickú priepustnosť ale nepoznám.



Re: Zapojení laserové diody (Hodnocení: 1)
Od: Latrodectus - Thursday, 04.02. 2010 - 12:21:23
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravim.
Prosim vas , ake rozmery ma plosny spoj za LD?
Je pozne rozmery zachovat aj pry vymene suciastok pri pouziti LD 1000mw,2000mA? Ake suciastky treba vymenit za ake.
Aby mi neodisla. 



Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.29 sekund