Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:dukebizon - Profil dukebizon
Dnes: 1
Včera: 1
Celkem: 18605



Čtenáři na webu

Anonymní: 715
Členové: 41
Celkem: 756




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Transformátory 3. díl
Publikované: Wednesday, 28.01. 2004 - 17:50:03 Od: alovka

Transformátory V tomto článku si povíme něco o toroidních transformátorech. Článek je doplněn obrázky pro lepší názornost.

Toroidní transformátory

V toroidních transformátorech je jádro tvořeno jedním vinutým dlouhým plechem, ohnutým do prstenu. Vinutí se na něj navíjí speciální navíječkou, která vypadá zhruba podle obrázku dole. Navíječka je nakreslená špatně, takhle by určitě nefungovala, ale k demonstraci funkce to postačuje.
Navíječka toroidních transformátorů.
V takových transformátorech jsou všechny siločáry uloženy v jednom směru. Čím je jádro navinuto z tenčího magnetického plechu, tím menší jsou v něm ztráty. Jádra toroidních transformátorů jsou obvykle vinuty z tenkých plechových fólií. Těžko si můžeme představit lépe uzavřenou magnetickou smyčku.
Jádro je celkově zakryto vinutím a má tendenci se zahřívat, tohle je ale kompenzováno jednoduchostí z jakou vinutí vyzařuje teplo do svého okolí. Měď má vysokou tepelnou vodivost. Při projektování toroidních transformátorů se tohoto jevu využívá. Počítá se s vyšší ztrátou ve vinutí a vinutí se schválně vine vodiči z menším průřezem. Tyto transformátory mají menší rozměry než klasické transformátory, při zachování stejného výkonu.
Toroidní transformátory využívají jevu vzájemné indukce. Obě vinutí primární i sekundární dostávají ten samý magnetický tok.
  • Trocha teorie
obr15.gif (5865 bytes)
Konstrukce transformátoru na obrázku nahoře. Elektrické schéma transformátoru na obrázku dole.
obr16.gif (3448 bytes)

Střídavý proud v primárním vinutí vyvolává vznik magnetického toku v jádru. Jestliže je proud sínusový a jestli tok je úměrný k proudu potom platí: Tento vzoreček popisuje změny toku za jednotku času. označuje tok v momentě t .    fi2.gif (163 bytes) je maximální úroveň toku, f označuje frekvenci, kterou se mění proud a tím i tok. Elektromotorická síla ( EMS ) indukovaná v jednom závitu činí:

EMS indukovaná v jednom závitu dosahuje maximální hodnotu Um v momentě, kdy       kosínus dosahuje hodnoty 1 : . Skutečná hodnota EMS - Usk činí:
. Jestliže primární vinutí má N1 závitů, tak primární EMS činí Jestliže sekundární vinutí má N2 závitů, tak sekundární EMS má hodnotu Poměr U1:U2 = N1:N2 = n, je nazýván součinitelem transformace. Když připojíme na sekundární vinutí zátěž, poteče přes něho proud I2, působící proti změnám toku. Snižuje to anti-elektromotorickou sílu v primárním vinutí, vzrůstá tak primární proud I1. Tento nárust přesně vyvažuje odmagnetovávající vliv sekundarního proudu.
Doteď jsme opomíjeli vliv odporu vinutí a rozptylového pole. Ve skutečnosti primární vinutí vytváří rozptylový tok , se kterým není zpřaženo sekundární vinutí. Úplně stejně, sekundární vinutí vytváří rozptylový tok fi4.gif (182 bytes) nezpřažený z primárním vinutím. Tyto toky indukují napětí Us1 a Us2, zpožděné v poměru k rozptylovému toku o
Poněvadž rozptylové toky probíhají většinou ve vzduchu, můžeme říci, že nezávisle od indukce. Rozptylové toky a tím pádem i  napětí Us1 a Us2 jsou přímo úměrné I1 a I2. Pro naše výpočty není podstatné jestli se tyto napětí indukují ve vinutích nebo ve vzduchových cívkách. Indukce těchto imaginárních cívek jsou uváděny a .
Na obrázku dole jsou vyobrazeny odpory a indukce vinutí.
Odpory a indukce vinutí
  • Odvozování parametrů transformátorů
Odvozování parametrů neznámých transformátorů označené dvěma řadami čísel mezi 20 a 99 určitě souhlasí z DIN 42200. Tyto číslice obsahují zajímavé informace. Jakostní transformátory jsou označovány dvěma řadami čísel podle obrázku dole.
Jakost transformátorů
Údaje o zatížení do 25A max : první řada od 20 do 60, druhá řada od 31 do 60. Údaje o zatížení do 60A max : první řada od 61 do 99, druhá řada od 71 do 99. Údaje pro řadu z primárními výstupy označující začátek od 0V na výstupu 20 a dále v pořadí vzrůstajicího napětí ( tři obrázky dole ).
Označení výstupu.
Označení výstupu
Označení výstupu
Pro řadu se sekundárními výstupy označují začátek od nejvyššího napětí pod označením nejvyššího čísla a dále směrem dolů v pořadí snižovaného napětí.
Napětí neznámého, nezatíženého transformátoru můžeme zjistit způsobem vyobrazeným dole na obrázku.
Měření na transformátoru
Primární proud nezatíženého transformátoru bude malý, na úrovni 5%....10% jeho nominální velikosti, kdy se ještě neobjevuje nasycení. Zpočátku roste úměrně podle přiloženého napětí. Když dosáhne nasycení zvětšuje se velice rychle, jak vidíme na křivce z obrázku dole.
Graf závislosti

V momentě testování neznámých transformátorů se mohou oběvit dost velká napětí. Tyto testy by měli probíhat ve vší opatrnosti a měli byste začínat od malých napětí. Zakřivená charakteristika na obrázku vyznačuje vstupní nominální napětí.

 


Za případné chyby v překladu se omlouvám. Jestliže na něco narazíte nechte vzkaz v komentářích.


Originál článek od K. Schönfoff
Překlad z originálu Elektro bastlírna


 
Související odkazy
· Více o Transformátory
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Transformátory:
Výpočet transformátoru

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Hlasů: 6


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund