Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:vcelakj1 - Profil vcelakj1
Dnes: 0
Včera: 1
Celkem: 18468Čtenáři na webu

Anonymní: 430
Členové: 56
Celkem: 486
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Parkovací sonar
Publikované: Monday, 17.02. 2003 - 19:32:27 Od: alovka

Elektronika pro Vaše auto Zapojení vhodné pro řidiče co mají "menší" problémy při couvání a otloukají zdi garáže nebo zaparkované auta.

  • Parkovací sonar

Autor chtěl, aby zapojení splňovalo tyto požadavky :

  • Automatické zapnutí při zařazení zpátečky.
  • LEDkový ukazatel.
  • Zapnutí akustické signalizace na poslední LEDce.
  • Konstrukční styl bez mikrokontroléru.

Zařízení slouží jako ultrazvukový snímač, který se automaticky zapne při zařazení zpátečky.
Ukazuje vzdálenost k nejblišší zábraně a při posledním rozsahu odpovídajícímu vzdálenosti k překážce, zapne akustický signál, signalizující řidiči, že má okamžitě zastavit.
Zařízení vyšle ultrazvukový signál a čeká na nejblišší odpověď. Ultrazvukový signál se generuje kolem obvodu U4D a jeho kmitočet nastavujeme trimrem TR2.
U4E je výstupní buffer a U4F zesiluje signál určený pro TX piezo-převodník.
Časový odstup mezi vysílanými signály je dán dekadickým čítačem 4017 , tedy jeho resetovacím stavem " stavem 0 ", kdy je opět vygenerován signál.
Obvod má i další výstupy ( 1 až 9 ), které jsou po odvysílání signálu v režimu snímání a čekají na odpověď s RX přijímače. Odražený signál je přijímán RX přijímačem a zesílen tranzistorovým zesilovačem. Ten spouští monostabilní klopný obvod U4A a U4B. Monostabilní klopný obvod dočasně zastaví snímání a svit LED diody přímo odpovídá změřené vzdálenosti od překážky. Bzučák se spouští při minimální vzdálenosti od překážky.
Po vypršení času klopného obvodu se opět zapíná vysílací a odposlouchavací sekvence. Jestliže není žádná odpověď od vzdálené překážky, snímání se nepřerušuje a všechny LED diody jsou mírně podsvíceny.

  • Nastavení

Trimr TR2 nastavuje kmitočet sonaru. Trimr TR1 nastavuje vzdálenost mezi rozsvěcením LEDek. Zmenšováním hodnoty odporu se zmenšuje i ukazatel vzdálenosti ( za optimální autor považuje max. 90cm - po 10cm na LED ).
Dávejte pozor na záměnu ultrazvukového vysílače s přijímačem ( vypadají velmi podobně ).
Pro optimální nastavení používejte kovovou desku, se kterou měňte požadovanou vzdálenost od vysílače.
Sonar montujte do vhodného místa vzadu ve voze, aby neměl před sebou překážku, nepšelo a nesvítilo na něho přímo slunce. Napájení zapojujte paralelně na spínač zpátečky nebo paralelně na žárovku ( třeba i konektor apod.. ) zpětných, couvacích svítilen.

Schéma zapojení se otevře do nového okna a máte ho zde .

 

 

Ze zdroje http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Launchpad/3632/sonar.htm


 
Související odkazy
· Více o Elektronika pro Vaše auto
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Elektronika pro Vaše auto:
Antiradar

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.07
Hlasů: 13


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Parkovací sonar (Hodnocení: 1)
Od: pikot - Wednesday, 05.05. 2004 - 08:19:24
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Nejsem žádnej borec přes elektro a proto se ptám, jestli by šlo udělat, že by byli zapojeny tyto sonary dva ( na každý straně auta ) ale diody by byli jen jedny a ukazovali by vždy jen tu menší vzdálenost.
A pokud ano jako že určitě jo tak jak by se to dalo udělat. Díky mocRe: Parkovací sonar (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 20.07. 2005 - 20:47:38
som este amater si niesom isty navrhom vlasnej dosky. nemohli by ste mi niekto zaslat navrh (100% funkcni) na ACE.MI@ZMAIL:SK . dikParkovací sonar (Hodnocení: 1)
Od: xtyo (xtyo@seznam.cz) - Friday, 06.01. 2006 - 20:12:49
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdarec,chtěl bych se zeptat,jakej například je typ toho vysílače a příjmace(RX1 a TX1),ve schématu jsem to nenašel...tak pokud o nějakém víte,tak mi jej prosím napište na mail... Díkec:-)Re: Parkovací sonar (Hodnocení: 1)
Od: Guitarman - Saturday, 02.12. 2006 - 00:36:47
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj... mam v tom trochu nejasno, lebo dva tranzistory su tam definovane len ako NPN, to znamena ze hocijaky NPN tranzistor tam staci hodit?Re: Parkovací sonar (Hodnocení: 1)
Od: zavovi - Saturday, 21.03. 2009 - 15:25:42
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
ahoj, sestavil jsem si toto zapojení podle schématu a mám s tím problém. Nejde mi to. Zdá se mi že vysílací frekvence je nižší než 40KHz, protože vysílač slyším bzučet. Dále se mi nerozsvítí žádná led když přibližuju k předmětu. Neustále je na nich 0,8V. Vše jsem několikrát zkontroloval, můžete mi prosím pomoct?


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund