Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:mende - Profil mende
Dnes: 0
Včera: 0
Celkem: 18682Čtenáři na webu

Anonymní: 429
Členové: 39
Celkem: 468
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Osmibitové počítače Atari - závěr
Publikované: Sunday, 05.05. 2002 - 18:11:21 Od: alovka

Staré počítače Atari V závěru seriálu k hardwaru osmibitových počítačů zn. Atari si ukážeme pár praktických zapojení modulů Cartridge.

Pokračování ze čtvrtého dílu...nyní praktická zapojení cartridge k osmibitům zn.Atari.

  • Originál modul cartritge

Originál cartritge

I. Význam vývodů Nepřipojeny CCTL (15) , R/W(A) , BO2(S)
II. Vývody přímého konektoru

  • Zapojení modulu KART 2kB s pamětmi PROM 1kB (verze 1)

Cartritge 2kB

I. Význam vývodů(A0 až A11 a D0 až D7) II. Označení na přímém konektoru.
  • Zapojení modulu KART 2kB s pamětí EPROM (verze 2)

Kartridge 2kB

Kartridge 2kB lze realizovat dvěma způsoby a to podle použitých pamětí. Buď dvěma pamětmi typu PROM každá s kapacitou 1024x8bit. Adresové vývody jsou zapojeny paralelně(A0 až A9). Systémová adresa A10 provádí výběr s obou pamětí přes vývody CS3 u obvodu P2 a CS1 u obvodu P1. Adresa ALL je použita pro vývod výběru pamětí CS4. Signál vybavení modulu S5 ovládá vývody výběru CS1 a CS2 u paměti P2 a CS2 u pamětí P1. K zajištění sníženého odběru napájecího proudu je možné zařadit propustně pólovanou diodu do přívodu napájení Ucc. Tím se sníží odběr pamětí o 20%.

Realizovat kartritge můžeme také s jednou pamětí typu EPROM(2716) , která má kapacitu 2048x8bit. Vývody vybavení obvodu CE a vybavení výstupu OE jsou připojeny na signál vybavení modulu CART. Vstup Vpp je připojen na napájení Ucc. K adresování paměti jsou použity systémové adresy A0 až A10.


  • Zapojení modulu KART 1kB

Cartridge 1kB

Vývody výběru CS1 a CS2 jsou spojeny s vývodem 12 na přímém konektoru-log. H adresou A10, vstup CS4 adresou All. Deset adresovacích vstupů (A0 až A9) je připojeno na odpovídající adresové vývody modulu CART.


  • Zapojení modulu KART 4kB

Modul Cartridge 4kB

Je použit modul EPROM(2732) s kapacitou 4096x8bit. K adresování je použito 12 adresovacích vývodů (A0 až A11). Signál výběru modulu S5 ovládá vývod výběru obvodu i výstupu EPROM pamětí. Modul CART s kapacitou 4kB může být realizován pomocí dvou pamětí s kapacitou 2kB (EPROM2716).


  • Zapojení modulu KART 16kB

Modul CART lze osadit i dvěma pamětmi o kapacitě 8192x8bit (2764). Tímto docílíme kapacitu 16kB. Na tuto kartridge lze umístit i více programů. Elektrické zapojení je obdobné jako u originálního provedení v záhlaví tohoto článku.


 
Související odkazy
· Více o Staré počítače Atari
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Staré počítače Atari:
Osmibitové počítače Atari - 1.díl

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Hlasů: 1


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Osmibitové počítače Atari - závěr (Hodnocení: 1)
Od: alovka - Sunday, 05.05. 2002 - 18:19:49
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.ebastlirna.cz
V případě zájmu o toto téma, budou napsány i další články o hardwaru těchto starých počítačů.Re: Osmibitové počítače Atari - závěr (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Friday, 29.10. 2004 - 14:42:58
http://www.datriware.com/_atari/hard_menu.php

jinak přímo

http://www.datriware.com/_atari/hard/cart.php


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund