Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:YoungZilpah - Profil YoungZilpah
Dnes: 0
Včera: 0
Celkem: 18713Čtenáři na webu

Anonymní: 358
Členové: 12
Celkem: 370
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Zesílené zdroje stabilizovaného napětí
Publikované: Tuesday, 12.03. 2002 - 16:27:10 Od: alovka

Zdroje, pulsní zdroje, regul. zdroje Zvýšení výstupního proudu u stabilizátorů řady 78..

  • Popis zapojení

Klasické stabilizátory řady 78.. jsou schopny dodat na výstupu maximální proud 1A. To je ale v řadě případů nedostačující. V těchto případech lze zvýšit odběr zapojením výkonového tranzistoru do obvodu stabilizátoru.

V případě prvního obrázku je takto konstruovaný zdroj schopen dodat až 5 x větší výstupní proud. Velikost proudového zvýšení je závislá na volbě vhodného tranzistoru. Toto zapojení , ale není odolné proti zkratu.

Na druhém obrázku je k ochraně výkonového tranzistoru použit druhý tranzistor. Odpor R1 plní v obvodu funkci kontroly. Při vzniku úbytku napětí na R1, které dosáhne velikosti 600mV až 700mV, dochází k otevírání tranzistoru T2 a ten zavírá tranzistor T1. Tranzistor T1 je regulován tranzistorem T2, v tomto případě, že nepřekročí mez 3,5A.

Na posledním, třetím obrázku je další verze zkratu odolného zdroje. Protože je prahové napětí diody téměř stejně veliké jako napětí báze - emitor tranzistoru T1, potom výstupní proud stabilizátoru a tranzistoru bude v poměru R2/R1. Toto pravidlo platí při běžném provozu, ale i v případě zkratu. Aby nám zapojení správně fungovalo, musíme dodržet několik podmínek.
Dioda D1 musí být použitá taková, aby při průtoku proudu přes sebe o velikosti 1A, měla úbytek napětí menší než 0,7V. Tranzistor T1 v tomto zapojení musí vydržet spolehlivě zkratový proud 4 x 2,5A , tedy 10A. Musí být dimenzovaný na 30A (ztrátový výkon 200W). Z diod můžeme použít např. výkonové Shotkyho diody z řady KYS 26, KYS 30. Tranzistory použitelné pro odběry 5A mohou být např. BLX 61,63 , 2N6329-31 , 2N6377-82.  • Schéma zapojení

Obr.1 - Schéma zesíleného zdroje
Obr.2 - Schéma zesíleného zdroje
Obr.3 - Schéma zesíleného zdroje
  • Závěr

V komentářích můžete zanechat připomínky ke konstrukcím a Vaše poznatky.


 
Související odkazy
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Hlasů: 4


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund