Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:woodhal - Profil woodhal
Dnes: 1
Včera: 1
Celkem: 18717Čtenáři na webu

Anonymní: 620
Členové: 40
Celkem: 660
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Luxusní nabíječe NiCd - dokončení
Publikované: Monday, 11.03. 2002 - 15:54:24 Od: alovka

Nabíječe V dalším díle věnovanému nabíjení si představíme dobíječku baterií, která baterie automaticky připojí a automaticky odpojí při dosažení prahových hodnot.

  • Popis druhého nabíječe

Tento složitější nabíječ je určen pro nabíjení NiCd akumulátorů s kapacitou 500mAh a napětím od 4,8V do 12V. Je tedy univerzálnější. Hodnoty odporů R1 a R2 uvedené ve schématu jsou určeny pro 4 články s napětím 4,8V dohromady. Diody D3 a D4 indikují, jestli je nabíjení v provozu nebo je vypnuté. Teplotní závislost je částečně kompenzována zenerovou diodou. Při větší změně teploty okolí je nutno mírně nastavit trimr P1. Integrovaný obvod NE555 obsahuje dva citlivé komparátory napětí.
Když napětí na vývodu 6 překročí napětí než je na vývodu 5 (referenční napětí komparace), které je dané zenerovou diodou (3,9V), napětí na výstupu časovače , tedy na vývodu 3 klesne na nulu a dioda 3 se rozsvítí. Svit diody D3 tedy znamená, že nabíjení skončilo. Jestliže napětí na vstupu druhého komparátoru (vývod2) klesne pod hodnotu , která se rovná polovici zenerového napětí diody, na výstupu (vývod 3) se opět objeví vyšší úroveň napětí. Trimrem P1 nastavíme napětí, při kterém končí nabíjení akumulátorů. Napětí, při kterém má začít nabíjení se nastavuje trimrem P2 , kdy svítí i LED dioda D4.
Samočinné vybíjení se kompenzuje malým proudem, který protéká přes odpor R1. Hodnotu tohoto odporu je třeba vybrat tak, aby bylo zařízení pod prahem při kterém začíná nabíjení při nezatíženém akumulátoru. Když je jmenovité napětí akumulátorů vyšší než 4,8V, nastavíme trimrem P1 horizont napětí, při kterém má končit nabíjení určeného akumulátoru. Hodnotu odporu R2 určujicího nabíjecí proud můžeme vypočítat podle vzorce:

R2 = U1-Uakum / I nab , kde U1 je napětí na kondenzátoru C3 , Uakum je napětí akumulátorů a I nab je nabíjecí proud. Maximální proud protékající obvodem může být 200mA.  • Schéma zapojení

Nabíječ akumulátorů
  • Závěr

Nutno ještě podotknout, že většina nabíjecích akumulátorů se nabíjí proudem 1:10 kapacitní hodnoty baterie.


 
Související odkazy
· Více o Nabíječe
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Nabíječe:
Vybíječ akumulátorů

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3
Hlasů: 1


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Luxusní nabíječe NiCd - dokončení (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Wednesday, 18.05. 2005 - 10:33:58
R2=(Unap-Uaku-1.3)V/Inab. Tech 1.3V je úbytek na diodach D5 a D6.


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund