Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Petr45 - Profil Petr45
Dnes: 0
Včera: 1
Celkem: 18215Čtenáři na webu

Anonymní: 346
Členové: 57
Celkem: 403
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Luxusní nabíječe NiCd - 1.část
Publikované: Monday, 11.03. 2002 - 15:51:19 Od: alovka

Nabíječe V prvním díle si ukážeme jednoúčelový nabíječ NiCd baterií s automatickým odpojením při dosažení horní hranice nabíjení.

  • Úvod

Čím dál více se v dnešní době používají v zábavném průmyslu hračky, které pro svůj provoz potřebují napájecí baterie. A nejen tu. Můžeme vyjmenovat např. tranzistoráky, kalkulačky, wolkmeny, telefonní přístroje, měřící přístroje a mnoho dalších. Zde všude se používají tužkové baterie typu R6.
Obyčejné tužkové baterie se po vybití jednoduše vyhodí, ale jak je to s nabíjecími bateriemi? Mají jednu základní výhodu, dají se průměrně 1000 krát nabít a vybít. Jedná se o nabíjecí NiCd baterie. Mají také ale jednu slabinu, jsou citlivé na přebíjení, díky kterému klesá jejich kapacita a životnost. Nabíjení je tedy třeba včas ukončit, aby k tomuto přebíjení nedocházelo.
Výrobci těchto baterií maji vždy stanovenu dolní hranici, při jejím dosažení je nutné baterie nabít a horní hranici, která by se při nabíjení neměla překročit. Oba nabíječe, které zde popíšeme jsou konstruovány pro automatické vypnutí při dosažení horní hranice nabití akumulátorů.  • Popis zapojení

Články se nabíjejí konstantním proudem 45mA a při dosažení napětí 1,35V až 1,40 V na článek je nabíječ automaticky odpojí. Zdroj konstantního proudu je tvořen tranzistorem T1 (musí být připevněn na chladiči) spolu s diodami D1, D2 a odpory R1 a R2. Hodnoty jsou zpočítány právě na oněch 45mA. Změnou volby součástek, lze zapojení upravit i pro jiné proudy. Při dosažení napětí na článcích 4 x 1,4V =5,6V , tyristor Ty1 sepne a přes LED diodu začne protékat proud.
Rosvícení diody tedy signalizuje, že nabíjení akumulátorů je u konce. Dokud je napětí na trimru R3=2V , budou články napojené na nabíječ přes diodu D3. Trimr R3 také zajišťuje ukončení nabíjení článků.  • Schéma zapojení

Nabíječ NiCd
  • Konstatování

Tento nabíječ je konstruován jen pro nabíjení 4 kusů článků najednou a není vhodný pro nabíjení jiných než tůžkových NiCd baterií.

Pokračování ve druhém díle...


 
Související odkazy
· Více o Nabíječe
· Další články od autora: alovka


Nejčtenější článek na téma Nabíječe:
Vybíječ akumulátorů

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 2
Hlasů: 6


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Luxusní nabíječe NiCd - 1.část (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Tuesday, 26.03. 2002 - 15:59:46
Nabíjet lze jednodušeji a přitom lépe.Zapojení tohoto nabíječe má jednu zásadní chybu. Ukončení nabíjení NiCd článku (jednoho, nebo více článků v baterii) se provádí zcela odlišným způsobem, než je podstatou tohoto nabíječe. S velkou pravděpodobností (99,9%) by články nabíjené pomocí uvedeného zapojení nebyly nabíjeny, dostatečně (docházelo by k odpojení před jejich plným nabitím) a zároveň by pro změnu v některých případech naopak automat nereagoval a nabíjení neukončil. Vzhledem k tomu, že je použito nabíjení velice malým proudem, k poškození akumulátorů by nedošlo. Nabíjecí proces je ale u tohoto zapojení zbytečně dlouhý. Navíc stejnou službu vykoná nabíječka s usměrňovačem a jedním odporem nastavujícím velikost proudu.
Jaroslav Pavlík.Re: Luxusní nabíječe NiCd - 1.část (Hodnocení: 1)
Od: alovka - Tuesday, 02.04. 2002 - 16:00:51
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.ebastlirna.cz
:-( . Jestliže tohle zapojení není to pravé, máme tu na webu ještě jiné alternativy.
Díky za komentář.Re: Luxusní nabíječe NiCd - 1.část (Hodnocení: 0)
Od: Anonymous - Thursday, 10.02. 2005 - 18:09:21
Z toho nazvu " Luxusní nabíječe NiCd" se asi smichy pocuram. Radka


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund