Vítejte na Elektro Bastlírně
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Upload · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Hledat v článcích

Dobrovolné příspěvky na provoz EB
Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:repastn - Profil repastn
Dnes: 0
Včera: 1
Celkem: 15752Čtenáři na webu

Anonymní: 361
Členové: 2
Celkem: 363
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Stabilizované zdroje typu 78.. v praxi - dokončení
Publikované: Saturday, 09.02. 2002 - 12:02:40 Od: alovka

Zdroje, pulsní zdroje, regul. zdroje Praktické konstrukce stabilizovaných zdrojů s obvody 78.. .

Stabilizované zdroje konstruované na obvodech 78.. - dokončení

  • Zapojení stabilizovaného zdroje vhodného pro výpočetní techniku

Zapojení zdroje pro elektronické zařízení, jehož paměť musí být trvale pod napětím, aby došlo k zapamatování informací. Při výpadku síťového napětí je napájení paměti zálohováno ze tří článků akumulátorů NiCd. Jedná se o takzvané oddělené napájení. Dioda v sérii s odporem zajišťuje dobíjení akumulátorů.

Zdroj použitelný ve výpočetní technice
  • Zdroj kladného i záporného napětí

Zapojení je vhodné pro nenáročné napajení zařízení. Zlepšení stabilizace záporné větve docílíme kvalitnějším výběrem tranzistoru. Čím větší proudový zesilovací činitel tranzistoru, tím lepší stabilizace záporné větve. Zapojení jde ještě zjednodušit vynecháním tranzistoru a odporu. Zenerova dioda bude zapojena tak jak je - anodou na mínus. Z katody bude vyveden výstup jak je vyobrazeno na obrázku s tranzistorem. Nevýhodou je , že musí být použita výkonová zenerová dioda a stabilita záporné větve též nijak neoslní. Ale pro nenáročné napájení stačí.

Zdroj kladného i záporného napětí
  • Stabilizovaný zdroj s regulací od nuly

K tomu, aby regulace fungovala od nuly, potřebujeme zdroj napětí obou polarit. Nevýhoda bohužel je, že musíme mít dvě samostatné sekundární vinutí na transformátoru.

Zapojení zdroje regulovatelného od nuly
  • Závěr

Doufám, že se Vám praktická zapojení zdrojů budou hodit. V dnešní době se z těmito stabilizátory setkáte téměř ve všech různých zařízeních, ale asi nejvíce v průmyslové elektronice a výpočetní technice.....


 
Související odkazy
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Hlasů: 3


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na adrese admin (zavináč) ebastlirna.cz


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund