Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:martafix - Profil martafix
Dnes: 0
Včera: 2
Celkem: 18657Čtenáři na webu

Anonymní: 963
Členové: 54
Celkem: 1017
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Bezletovací vytahovák součástek
Publikované: Thursday, 11.01. 2007 - 18:49:38 Od: MetalGod

Praxe
Kterak špatnou součástku bez pájení vytáhnouti a desku přitom nepoškoditi.Bezletovací vytahovák součástek
MetalGod


Bezletovací vytahovák součástek

Je moc velký problém vytáhnout vadnou součástku, aniž by se poškodily spoje na desce.
Tato jednoduchá pomůcka by měla tento problém vyřešit bez odsávání cínu a hlavně za studena, většina cínu na DPS zůstává.
Snad v každé v lékárně se dá velice levně koupit jehla do injekční stříkačky o průměru 0.8 mm (jedna stojí max. 1 kč).
Podle obrázku se seřízne, strčí se do sklíčidla mikrovrtačky seříznutou špičkou jehly dolu a hotovo!

Při odvrtávání (viz. obr.) musí být vývody co nejvíce kolmo k desce a jehla ve sklíčidle nesmí házet.
Vrtačka s jehlou se zasune zespodu na vývod součástky, zapne se a MÍRNÝM tlakem na vrtačku se vrtá do té doby, dokud se jehla nedostane skrz desku.
Je-li jehla tupá, dá se přibrousit např. brouskem.
Je-li ucpaná, pak se dá protáhnout drátkem.

Při troše opatrnosti se dají odvrtávat i dobré součástky, ale vyjímečně se stane, že se vývod ukroutí (hlavně u IO).

Autor: ©MetalGod


 
Související odkazy
· Více o Praxe
· Další články od autora: MetalGod


Nejčtenější článek na téma Praxe:
Zemní smyčka?

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.60
Hlasů: 169


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti
Související témata

Praxe


Re: Bezletovací vytahovák součástek (Hodnocení: 1)
Od: metalgod (Roman.Hornik@Mensa.cz) - Thursday, 18.01. 2007 - 15:39:36
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Odvrtávat se dají jen jednostranné DPS. Jehly se prodávají v každých lékárnách, mají různé průměry, takže doporučuji nakoupit od každého průměru (doporučuji 0.7mm- 1mm) pár kousků, vždyť já kupuju kus za 50h!!!Re: Bezletovací vytahovák součástek (Hodnocení: 1)
Od: Petrus2 - Sunday, 01.04. 2007 - 01:07:49
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Vyzkoušeno, jednoduché, funkční a geniální. Děkuji za nápad. PS: Při troše cviku jdou i oboustranné desky.Re: Bezletovací vytahovák součástek (Hodnocení: 1)
Od: tornado6 - Friday, 12.10. 2007 - 20:40:12
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Vobec nemusis mať vrtačku a vobec nemusiš vrtať ide to uplne jednoducho stači mať ihlu a pajkovačku spoj nahriať a ihlou pootočiť za tepla na ihlu sa cin nechyta a nič neukrutiš ja takto vyťahujem bežne IO aj ine viacnohove sučiastky.Re: Bezletovací vytahovák součástek (Hodnocení: 1)
Od: kovmax - Sunday, 31.05. 2009 - 13:12:23
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Myslím, že je to dobrý nápad s tou ihlou, ale ja by som navrhoval najprv použiť medený odsávací pásik a až potom, ak sú niektoré nožičky zle uvolnené poučíť uvedenú ihlu a vŕtačku.Re: Bezletovací vytahovák součástek (Hodnocení: 1)
Od: Bronislav777 - Sunday, 22.11. 2009 - 22:00:04
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pánové mám tu čest znát bastlíře nestora který tento zlepšovák na vypichování součástek s plošných spojů vynalezl. Je jím pan Stanislav Holiš s Kyjova. Ukazoval mi amatérské rádio ze šedesátých let, kde mu tento způsob prepanace součástek zveřejnili. Jeho žena byla zdravotní sestra a tak jehel měl spoustu. Říkal mi, že ocel na jehle obsahuje nikl a kadmium a cín se tedy na ni nechytá. Používal celokovové jehly které měl upevněné ve verzatilce. Bylo to ještě za komoušů a my dva jsme spolu pracovali v parní kotelně v letech 1986-90. Uvedeným způsobem jsme na nočních směnách zachránili spoustu tehdy ještě vzácných IO. P. Holiš měl známé v olomoucké Tesle a vozil odtud skvělé kousky. IO od Texas Instrument a výběrové polovodiče jako třeba nepřekonatelný nízkošumový KC509T. Zasvětil mne do tajů TTL obvodů a ke všemu ještě pořídil na tu dobu nevídanou věc. Stolní počítač ATARI 800XL. Na nočních směnách jsem měl tedy o bastlení  a výuku programování postaráno. V 1988 přišel mezi nás další pomocník topiče. Byl jim čerstvý důchodce, někdejší vedoucí výpočetního střediska pan Klain. Jeho výpočetní středisko byla velká budova plná úředníků s počítačem na děrné štítky. Mysleli jsme, že tento pán o počítačích aspoň něco ví. Jaké však bylo naše překvapení, že nevěděl ani co je to logická jedna nebo nula. Zato bolševik to byl kovaný...Uvedený vypichovací způsob používám dodnes nejčastěji při opravě ovládacích automatik plynových kotlů tak i MB. IO už vypichuji málo. Nejčastěji jsou to relé zničené díky vyschlým elektrolytickým kondenzátorům. Tyto kondénzátory jsou nejčastější kurvítka v zařízeních a jsou většinou umístněny poblíž výkoných rezistorů které svým ztrátovým teplem vyvolají vyschnutí elektrolytu. Ztráta kapacity pak spustí řetězovou reakci vážných závad.


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund