Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Spoon - Profil Spoon
Dnes: 3
Včera: 0
Celkem: 18822



Čtenáři na webu

Anonymní: 659
Členové: 35
Celkem: 694




Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

FM vysílač
Publikované: Friday, 02.04. 2004 - 12:29:49 Od: Petr Mahdal

Antény a VF technika Jednoduchý FM vysílač od Mahdyho.

FM VYSÍLAČ

 

Na internetu a v elektronických časopisech je plno vysílačů, jak FM, tak i AM, IR a další. Rozhodl jsem se pro vysílač v pásmu FM. Načerpal jsem informace a pustil se do stavby. Nejedná se o nich těžkého, potřebujete jen zručnost a trpělivost. Má dosah něco kolem 100 metrů a na volném prostranství může být dosah i 500 metrů.

 

Vysílač se skládá ze tří částí, nf zesilovač, vf oscilátor a vf zesilovač. V každém bloku je 1 tranzistor s nastaveným pracovním bodem. To zajišťuje stabilní vysílání.

Přes rezistor R1 je napájen elektretový mikrofon, vyžaduje jej, neboť má v sobě integrovaný zesilovač. Signál z mikrofonu je veden přes oddělovací kondenzátor na T1. Jeho kapacita je velmi důležitá, čím bude kapacita větší, tím bude větší citlivost mikrofonu. Zpětnovazebním rezistorem R2 se nastavuje pracovní bod T1. Ten je zapojen jako nf zesilovač se společným emitorem. Přes oddělovací kondenzátor C2 je už zesílený signál veden do vf oscilátoru (LC). R5 zajišťuje pracovní bod a C3 odstraňuje vysoké kmitočty. Tranzistory T2 a T3 už musí být na vyšší kmitočty, nemůžeme použít obyčejné, jinak klesá výkon. Cívka je vzduchová samonosná, má 5 závitů drátem o průměru 0,5mm navinutého o průměru 5mm. Kapacitním trimrem se mění vysílací frekvence (87-108). Z emitoru T2 je veden vysokofrekvenční signál do poslední části, vf zesilovače. Signál je zase oddělen C6, R6 je nastaven pracovní bod T3. Anténu připojíme na kolektor přes oddělovací kondenzátor 3,3n.

 Kondenzátory C7 a C8 jsou často vynechávány, to je ale velká chyba. Bez těchto kondenzátorů nebude vysílač pracovat. Stačí pouze jeden kondenzátor (100n), ale pro větší stabilitu je zde ještě kondenzátor 100µ. Napájení bude zajištěno z 9V baterie nebo ze zdroje.

Nikdy nedělejte cívku povrchovou technologií (vyleptanou do plošného spoje). Celý vysílač je citlivý na sebemenší změny, proto musí být celá vysokofrekvenční část zalitá voskem s kalafunou. A pokud budete chtít vysílač vtěsnat do nějaké krabičky, bude se muset ještě odstínit. Jednoduše na konce destičky připájíme měděný plíšek, kterým celý vysílač zakryjeme. (viz. foto). Mikrofon musí být od vysílače o něco dále, aby nedocházelo k rušení. Ovšem musí být připojen stíněným káblíkem. Ještě musím podotknou na otočení polarity mikrofonu, mínus pól je spojen s kovovým obalem (bude připojen na C1).

 

Jako anténa  poslouží buď 70cm drátu, nebo vysunovací ze starého rádia. S dosahem jsem neexperimentoval, ale na 20 metrů jsem slyšel zvuk čistě.

 

Důležité upozornění:

Zařízení zpouštějte jen na té frekvenci, na které není žádná stanice a nevysílejte v kuse. V žádném případě ho nezkoušejte na volném prostranství, kde má větší dosah. Požívejte jen malou, neladěnou anténu.  Provozování pirátského vysílače je v České republice zakázáno a vystavujete se tak trestnímu stíhání z následnou nemalou pokutou (do 5.000.000,-Kč).  Nejsem zodpovědný za problémy s Českým telekomunikačním úřadem. Konstrukce slouží jen pro studijní účely a v žádném případě ne pro provoz.

Schéma zapojení vysílače

Schéma zapojení

Plošný spoj vysílače ze strany součástek

Plošný spoj ze strany součástek

Plošný spoj vysílače ze strany spojů

Plošný spoj ze strany spojů, součástky, které nejsou v nákresu prostrčený dírami, jsou napájeny ze strany spojů.

Schéma zdroje k vysílači

Rozhodnete-li se napájet vysílač ze zdroje, budete si muset ještě vyrobit stabilizátor. Bez něj by se v přijímaném zvuku objevil brum.

Jako zdroj napětí použijeme transformátor 12v, 500mA. Jeho tvrdost musí být dostačující. Kondenzátory C1-C8 jsou odrušovací, nejvhodnější hodnota je 100n. Diody použijeme klasické. C6 je filtrovací a pokud máte i s větší hodnotou, klidně ho tam dejte. Stabilizátor vyberte, aby vydržel proud 1A, napětí stačí 20v. Nezapomeňte, že musí být umístěn na chladiči a že výstupní napětí se stáhne asi o 3v. L1 je miniaturní radiální tlumivka, zabraňující napěťový náraz. 

 

Hotový vysílač ze strany součástek

Hotový vysílač ze strany spojů

Tento FM vysílač jsem sestavil ze tří FM vysílačů. Schéma jsem poskládal tak, aby splňoval všechny funkce. Vše co zde popisuji je pravda, protože jsem si mikrofon postavil a ozkoušel. Přijímal jsem obyčejným FM přijímačem a pokud máte citlivější, bude dosah ještě větší. U nás je hlína tvrdá, proto je dosah tak velký. V místech s měkkou písčitou hlínou se dosah podstatně zmenší.

Poslal: Mahdy


 
Související odkazy
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.66
Hlasů: 9


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: FM vysílač (Hodnocení: 1)
Od: Elwen - Wednesday, 14.12. 2005 - 09:36:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj...chtěla bych se jenom zeptat, jak velký to má dosah z cihlové budovy?? Díky moc za odpově'd..;)


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund