Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace

Hlavní menu
Kdo je přítomen?
Login

Uživatelské jméno:
Heslo:
Bezpečnostní kód: Vygenerovaný bezpečnostní kód 6
Opište tento kód:


Naši členové

OK:Buchar007 - Profil Buchar007
Dnes: 0
Včera: 2
Celkem: 17608Čtenáři na webu

Anonymní: 816
Členové: 56
Celkem: 872
Jste anonymní uživatel. Můžete se ZDARMA zaregistrovat zde

Dekodér Macrovision podle Andrew J McCubbina
Publikované: Wednesday, 26.02. 2003 - 19:28:57 Od: alovka

Antény a VF technika Dekodér ochrany proti kopírování Macrovision. Verze pro PAL.

 • Dekodér systému Macrovision

Dekodér Macrovision.

Jedná se o jednu z ochran proti pirátskému kopírování kazet VHS a disků DVD. Ochrana se projevuje tak, že nahrávaný film mění jas ( stmavuje a zesvětluje ), což je velice rušivé. Původně se vyskytovala jen u kazet VHS, ale z nástupem DVD disků netrvalo dlouho a používá se také. Autor zapojení je Andrew J McCubbin .

Základní parametry podle autora :

 • Funkčnost na všech VHS kazetách ( každý má právo si své kazety zálohovat ).
 • Minimální ztráta na kvalitě obrazu.
 • Zpracování poslední verze ochrany proti kopírování ( 1999 ).
 • Žádné rušení mezi černou a bílou.
 • Automatické přepínání PAL a NTSC normy ( v budoucnu ).
 • Malý plošný spoj umístěný do malé krabičky.
 • Napájení mezi 6V AC až 16V AC.
 • Nízká tloušťka výrobku.
 • Jednoduchost zapojení.

Nutno dodat, že vývoj ochran se dosud nezastavil a budoucí verze systému Macrovision nemusí tento dekodér odstranit. Zařízení může také pracovat různě na různých typech videopřístrojů.

Popis zapojení :

Napájecí zdroj je řešen dvoucestným usměrňovačem a dvěma stabilizátory pro +5V a -5V. Vstupní napětí musí být střídavé z hodnotou od +6V do +24V. Za ideální můžeme považovat vstupní napětí od 9V do 12V. Spotřeba dekodéru je okolo 20mA.

Napájení dekodéru.

Obrazový signál je přiveden do vstupního obvodu a je ukončen zakončovacím odporem 82R. Odtud se signál dělí do dvou větví. První větev je synchronizační separátor a druhá je video-ořezávač. Obvod LM1881 od National Semiconductors  je právě onen synchronizační separátor. Je Spojen s obrazovým signálem přes kondenzátor 100nF a low pass filtrem tvořený odporem 620R a 510pF kondenzátorem. Low pass filtr odstraňuje jakoukoli chrominační složku z obrazového signálu. Synchronizační separátor má trojitý výstup, který ústí do obvodu časovače.

Video ořezávač má ve skutečnosti na práci odstranění signálu Macrovision. Z výstupu analogového spínače 4053A je odebírán signál vzorové úrovně černé, který byl získán z obrazového signálu. Tento nový obrazový signál je potom veden na dvoutranzistorový zesilovač.

Sekce z video obrazu, která má být ošetřena :

 1. Skupina impulsů zapsána ve 4 až 12 řádku.
 2. Skupina impulsů zapsaná v řádku 298 a výše.

Načasované ořezání těchto dvou period mají za úkol analogové časovací obvody a číslicová logika uvnitř obvodu PIC. Vše je potom sečteno v obvodu HC02D. Nižší ořez signálu musí probíhat během skupiny impulzů v periodě na posledním 15 obrazovém řádku. Obvod LM1881 má již připravený nový signál se skupinou impulzů a čeká jen na spouštěcí podnět. Tento podnět dává PIC 12C508.

Schémata PCB :

Dekodér Macrovision ze strany spojů.

Dekodér macrovision ze strany součástek.

Fotka hotového dekodéru Macrovision.

Předloha plošného spoje ke stažení zde . Předloha je vytvořena v programu Protel Easytrax. V balíčku najdete i program pro naprogramování PIC.

Bohužel není sepsán list součástek. Přiložený soupis součástek z originál stránky nesedí s konstrukcí. 

Ze zdroje : http://home.quicknet.com.au/andrewm/macro/index.html


 
Související odkazy
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.66
Hlasů: 3


Zvolte počet hvězdiček:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný

Možnosti

Re: Dekodér Macrovision podle Andrew J McCubbina (Hodnocení: 1)
Od: Rayman (Rayman21@centrum.cz) - Tuesday, 19.02. 2008 - 03:01:17
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
A dioda D2 ve zdroji by měla být zapojená obráceně


Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na adrese admin (zavináč) ebastlirna.cz


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund