Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CB500 na vyšší frekvence
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2022, 0:34    Předmět: Citovat

Behemot napsal(a):
každopádně tam spojitost je velice volná, argumentuješ tady rádiovým přijímačem, ale přitom tomu odpovídá satelitní přijímač, kterej si pak z toho vyzobe obrazový data (nejspíš opět odečtem té furt vysoké nosné frekvence) to by musel na prutu byt nejakej takykonvertor a pak třeba posílat po dvojlince 1 MHz, aby to byl odpovídající příklad...
A umíš si představit, že tu kmitočtovou konverzi můžeš učunit sériově v podstatě kolikrát chceš a klidně i obousměrně neboli dolů i nahoru?
Prutová anténa = anténka uvnitř vlnovodu LNB, vstupní VKV jednotka laděná napětím = vnější LNB, je sice laděný jen stupňovitě v několika přepínanejch pásmech, ale dřív byly i pevně naladěný jen na jedno pásmo satelitního příjmu; ze vstupní jednotky VKV FM jde ven "mefka" 10,7MHz, z LNB jde "mefka" v pásmu kolem 1GHz - ano, tady je hodně rozdílná šířka přenášenýho pásma, u VKV to je zhruba 100-200kHz (víc pro stereo), u satelitů je to několik stovek MHz, ale PRINCIP je totožnej. Následuje u VKV zesílení MF až do limitace a pak demodulace, v tomhle případě jednoduchá demodulace FM pomocí koincidenčního detektoru nebo něčeho podobnýho, co ve výsledku dá na výstup původní nf modulaci, u satelitu se ta PRVNÍ mezifrekvence ještě jednou konvertuje do kmitočtovýho pásma desítek MHz (DRUHÁ mezifrekvence), který je digitálníma systémama plynule přeladitelný tak, aby se z původního satelitního signálu vybral kýženej smixovanej TV signál se zvukem - dřív ten mix i modulace byly analogový, od dob starejch dobrejch Aster II a III už je satelitní TV modulace výhradně digitální = to znamená, že z vydělenýho mezifrekvenčního pásu o šířce několik MHz se digitálně detekuje obrazová i zvuková informace a ta se pak převede na příslušný signály - třeba RGB a nf zvuk atp. Ty pořád nechápeš ten princip změny kmitočtu bez ztráty přenášený informace - nemá smysl se pokoušet ti ho tady vysvětlovat, lepší bude, když si najdeš definici pojmu "superheterodyn" nebo "superheterodynový příjem". A taky když siuvědomíš, že třeba vysílací signál pro VKV se často získává pomocí superheterodynovýho ZVYŠOVÁNÍ kmitočtu - ty na pásmu laděný desítky až stovka a něco MHz se získávají sečtením resp. vynásobením kmitočtů základních oscilátorů s krystalovým výbrusem v termostatu, kde základní kmitočty se nacházejí v pásmu jednotek až desítek MHz - zbytek je zase výsledek kmitočtový konverze součtem (nebo někdy i rozdílem) s dalším kmitočtem, nebo výsledek násobení kmitočtu formou vytvoření vyšších harmonickejch (pomocí nelineárního prvku), odkud se z výsledný směsi nakonec vyfiltruje požadovaný pásmo nebo i jeden konkrétní kmitočet....

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2022, 0:39    Předmět: Citovat

nemůžeš, vždycky při všech operacích se ztrácí informace a přidává (byť nepatrnej) šum, takže je nějakej konečnej počet, než z toho poleze hlavně ten bordel


(u digitálu právě podstatně menší, pže analog holt trochu zrní, digitál se rozsype pokud tomu chybí větší kus informace)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2022, 1:11    Předmět: Citovat

Jistě, NEKONEČNĚ KRÁT určitě ne, ale pokud počet nepřeleze dejme tomu 10x, pokud budeš kmitočtově konvertovat signály dostatečně vysoko nad úrovní vlastního šumu aparatury, na výsledku nic nepoznáš. To ale není o kmitočtu, to je o úrovni signálu porovnávaný s intenzitou vlastního šumu zešilovacích stupňů. Když máš dostatečně vysokou úroveň na vstupu, na výstupu taky nic neočekávanýho není. To už ale není o kmitočtech, to je o citlivosti zařízení, velikosti zesílení a o vlastním šumu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2022, 16:54    Předmět: Citovat

Kdyby to ten satelitní konvertor konvertoval moc nízko, bude to jednak rušený pozemním vysíláním (dnes spíš LTE), jednak by se to blbě směšovalo, protože to pásmo je široký. Kdyby to konvertoval výš, projeví se víc útlum koaxu.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: pá únor 11 2022, 11:59    Předmět: Citovat

Mimochodem u telky asi problém v tom, že ke ztrátě signálu došlo když byla zapnutá, a protože to má nějaký vyprcaný dynamický autoladění, tak si asi vypnutím uložila 0 programů.

Stačilo vyvolat nový ladění, stáhnout zase knoflíky na zesíku zpátky, jak byly (Very Happy) a má to přes 100 programů a stanic.

Balšája ťéchnika Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 14:46    Předmět: Citovat

co teď používají dementi z U-P-C za kabeláž? chcou podle ai nějaký vyšší frekvence/menší útlumy, jak furt zvyšujou rychlosti

pokoušel sem se ptát nějakýho co tam má po baráku rozlepený reklamy, spousta žvástů, ale na otázku prostě po pravdě odpovědět strašnej problém Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 15:39    Předmět: Citovat

Starej známej problém - tihle lidi jsou prostě obchodníci, oni prodávají lidem zásuvku na zdi, ze který se dá odebírat nějakej signál přes další krabičku - ze který už leze na jednom štekru internet, na druhým TV a na třetím případně IPT telefon. A o tom, že kabel, kterým je ta zásuvka "krmená signálem", musí mít nějaký VF vlastnosti, aby stíhal bez zbytečnýho útlumu přenášet až ty kmitočty do pásma VHF a UHF vědí naprostej prd. Bohužel, tendence sílící dál a dál v dnešní mladší generaci, je to asi dva roky, měl jsem tady technika, kterej mi začal vehementně tvrdit, že pokud mám na zásuvce kabelový TV v bytě "čehosi šedesát", tak že to je špatně, protože maximálně mám mít "čtyřicet pět až čtyřicet osm" - a nedokázal jsem z něj vyrazit ani klackem, o čem to mele, respektive v jakejch jednotkách na mě mluví. Nakonec jsem ho musel donutit, aby mi zavolal svýho nadřízenýho, o kterým vím, že to je ještě technik, kterej tady tu káblofku stavěl a on mi hned řek, že ty čísla, co blábolil "takytechnik" jsou ne údaj o nějaký absolutní nebo relativní síle signálu v místě odběru, ale že to je jím změřenej útlum kabelu mezi příslušnou svorkou na patě baráku v přípojný skříni a mojí zásuvkou. Aha, tak to už jsem chápal, že menší hodnota útlumu změřená na zásuvce je lepší údaj, ale ten "takytechnik", co mi přišel řešit závadu v příjmu, byl tak blbej, že ani tohle nedokázal vysvětlit !!!! Pak od někoho takovýho chtějte, aby vám byl schopnej říct útlumový hodnoty káblu pro daný pásma, když ani neví, co to takový pásmo vůbec je ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 18:12    Předmět: Citovat

tendleten to právě věděl, ale odmítal mi to obrazek_cenzura říct, poté, co sem mu řekl, že v rámci reko tam chcu natáhnout jak koax, tak voptiku ke krabici růžovýho, ať si majitelka potom vybere, koho si napojí (telefonní linku už teda ne), a ne aby tam zas chodili čuráci jeden po druhým a rvali to na zeď, žejo, dyž to mám rozsekaný teď Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 18:48    Předmět: Citovat

UPC stále jede ke koncákům převážně koaxem, ale do baráku už jde nově optikou. Po baráku standardně optiku netahají, ale v nabídce ji snad mají. Je to teď Vodafone.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 18:57    Předmět: Citovat

no jo, ale JAKÝM koaxem? měl akorát kydy tady na ty „levný kabely“, že to je tak potom na zvýhybkovanou televizní část, takže očividně to ten jejich nezvyhýbkovanej signál od rozvaděču do zásuvky už nepřenese

ale CO tam mám dát sem se nedozvěděl…myslel sem, že mi něco lepšího zbylo z nějaké bytovky, ale na skladě mám jenom poměděný ocelový jádra a podobný šroty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 19:35    Předmět: Citovat

Nevšiml jsem si, že by se nároky nějak zvedly. Já to mám už 15 let tažené nějakou RG59, která ani není to nejvhodnější. Když použiješ kabel pro vnější jednotku satelitu, tak nemůžeš udělat chybu, ten je do 2GHz.
Problémy nebývají ani tak s útlumem kabelu, ale s kvalitou stínění, proto nadávají na ty levné kabely. Leze jim pak do pásma LTE nebo DVB-T vysílání.
Jinak DocSis 3.1 udává: DS frekvence 1,218 GHz povinně, 1,794 GHz volitelně.
trocha omáčky kolem:
https://www.lupa.cz/clanky/gigabitove-pripojeni-od-vodafonu-technologie-ceny-a-dostupnost/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 19:52    Předmět: Citovat

takže optimálně měděnej oplet (nebo trojitej)? STAčko půjde fyzicky odděleně, několik metrů vzduchem, to nemůže ovlivnit

např. Belden H125 Cu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 20:05    Předmět: Citovat

Měděnej oplet + fólie jsou OK, neměl jsem problém ani s Al fólií a hustým opletem. Trojitý je asi zbytečně moc, ale když toho nejsou kilometry... Ale může být i horší, taky jsem viděl trojitý s 2x Al fólií + řídkým opletem z CCS...
Dneska je asi největší možnost rušení z LTE, ale nedávno jsem řešil velice čisté vymazání jednoho DVB-C muxu muxem ze vzduchu - příčinou taky blbě stíněný kabel. Síla signálu byla dostatečná, ale chybovost strašná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so březen 05 2022, 22:04    Předmět: Citovat

Měděnej oplet není tak důležitej, pokud toho nepotáhneš opravdu velký dálky. Beldebem nic nezkazíš, ale seženeš kvalitou stejný a lacinější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 12:32    Předmět: Citovat

eště mají H125 CU od MTL asi za půlku Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund