Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reproduktory Tesla ARS 9238 - ako vylepsit zvuk ?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: ne září 30 2012, 22:30    Předmět: Reproduktory Tesla ARS 9238 - ako vylepsit zvuk ? Citovat

Dostali sa mi do ruk nezname pekne stlpove reproduktory, tvariace sa ako nemecka vyroba. Na zadnom stitku bol vyrobca CATH acoustic model AS 200 a daka nemecka adresa. Google samozrejme nic nenasiel.
Kamarat mi ich daroval na jednom bola odlepena zadna doska takze rezonovala + odlepena kmitacka na jednom stredaku. Preto bola nutna ich generala ktoru som spravil, ked som kukol donutra a hned pri pohlade na repraky a vyhybku mi bolo jasne ze sa jedna o Ceskoslovensku vyrobu (Inak aj repraky mali ine "nemecke" vyrobne stitky aj ked sa jednalo o vyrobky Tesla). Tak som nevedel co je to zac az som nahodou narazil na
http://repromania.net/tesla/tesla-reprosoustavy-ars-9238/tesla-reprosoustavy-ars-9238.php
Konecne som vedel o co sa jedna a tak som googlil dalej
a nasiel som namerane parametre a schemu vyhybky.
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=145271

Repraky som zapol ale ich zvuk sa mi vobec nepacil. NA basoch divno hucali, a vysky malu nehorazne hlasne a celkovo taky nekonkretny zvuk.... Cakal som od nich viac. Porovnaval som s mojimi ARS 845 na ktorych v izbe hram a nemyslim si ze by boli bohvie co ale tieto stlpaky ARS 9238 boli na tom zvukovo este horsie.

Nakoniec som vygooglil tuto fundovanu recenziu mojich novych stlpov
http://www.repromania.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=1068
a plne s autorom suhlasim. Popisal to presne.
Bol to vyrobok spraveny skor na vzhlad a spotrebne nez na neaky super zvukovy vysledok, zla ozvucnica s basreflexmi, maly objem bedne, hrozne vyhybky (podla mna vobec nevyladene snazili sa dostat cenu co najnizsie vid http://hifi.slovanet.sk/bb/download.php?id=3067&sid=920d1fa28852370f7db997a4fe7db4be) podla mna plitvanie potencialom samotnych menicou zlou ozvucnicou + lacnou vyhybkou.

A tu je otazka. Ci poznate tieto bedne, a ci by sa im zvukovo nedalo pomoct? Nadeje vkladam do novej vyladenej vyhybky. NEpokusal sa uz niekto o nieco podobne - ak ano vedel by mi poslat vysledky? Rozhodne treba aspon vysky utlmit tie hraju podla mna o 10dB nad celym ostatkom. Pokusne som aj zapchal basreflex diery molitanom a to pomohlo ubrat huhlajuce spodky.

Za hocaky prispevok predom dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne září 30 2012, 23:01    Předmět: Citovat

pole napsal(a):
A tu je otazka. Ci poznate tieto bedne, a ci by sa im zvukovo nedalo pomoct? Nadeje vkladam do novej vyladenej vyhybky. NEpokusal sa uz niekto o nieco podobne - ak ano vedel by mi poslat vysledky? Rozhodne treba aspon vysky utlmit tie hraju podla mna o 10dB nad celym ostatkom. Pokusne som aj zapchal basreflex diery molitanom a to pomohlo ubrat huhlajuce spodky. Za hocaky prispevok predom dakujem.


vždyť to tam "thales" napsal docela jednoznačně . . . .
samotná vyhybka nevyřeší vše . . . ale pomůže.
Bedny ucpat, nechat je hrát od 100Hz a pod ně dát kloudný SUB s 12" reprákem v samostatné bedýnce . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: ne září 30 2012, 23:08    Předmět: Citovat

To je jasne cigtal som to bass reflex som uz ucpal skor mi ide o tie nevyvazene vysky ktore su moc hlasne, pripadne prerobit tu vyhybku na nieco lepsie onoa je len 1. radu (6db/okt).

Inak preco ta bedna hra iba od 65Hz a nie nizsie? Problem je maly objem ? Lebo nic ine ma nenapada. A subwoofer nechcem pouzivat, o tie spodky mi ani tak nejde len ma zaujima preco niektore mensie bednicky od tesly hrali nizsie a pouzivali podobne "basaky"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 7:05    Předmět: Citovat

pole napsal(a):
...preco ta bedna hra iba od 65Hz a nie nizsie? Problem je maly objem ? ...

Přesně proto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2012, 12:43    Předmět: Citovat

V prípade, že máš pocit, že ozvučnica je pre 2xARN6614 malá, požičaj si niekde ARN 6618 a jeden otvor pokusne uzavri.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2012, 19:59    Předmět: Citovat

Tyhle bedny znám, prodávalo se to dost krátce. Kromě toho se objevily ještě další bedny CATH, kde byl ARN56xx a nějaký malý střeďák a malinká kalota.

Co se mi silně nelíbí je mj. výhybka pro kaloťák, aby trochu rozumně fungoval, chce to 12dB/oct. Je otázka, jestli si s tím vůbec hrát.

BTW, mám pocit, že tam snad originálně žádné tlumení nebylo, jen dole byl nějaký čtverec 10mm materiálu, vypadající jako rohožka z umělých nití.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2012, 7:37    Předmět: Citovat

Nazdar,
furt mi nejde do hlavy ten značný prebytok výšok +10 dB. V prípade, že všetko ostatné je v poriadku, je také niečo ťažko predstaviteľné.
Možno by bolo vhodné overiť fázovanie ARN voči sebe. Kontrolu je potrebné vykonať nie len podľa označenia na repro, ale najmä priložením jednosmerného napätia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 09 2012, 20:11    Předmět: Citovat

10dB nieje merana hodnota len odhad podla mojho ucha.
ale uz som si zvykol. Stisil som Vysky na zosiku a da sa...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
yesper26



Založen: May 19, 2012
Příspěvky: 1051
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 22 2012, 19:34    Předmět: Citovat

Myslim, ze equalizer by problem vyriesil. Ak moc vyskusu, tak daj bud odpor do serie s vyskovym reprom alebo potak aby stlmilo vysky. Bassy sa daju zosilnit upravou vyhybky, treba dat veccsi kondik, no potom sa ti znizi pasmo, ubere to stredy. Reprak ma ale bassovat a nie vyskovat a stredovat Very Happy To mas tie repro co su tam na foto ? Dva repro v jednej bedni ? Sak to musi len tak bassovat. Zrejme mas na prd zosik, aky mas ? Ja som mal isteho casu tiez podobne bedne no nemaloi ani vyhybku, dva repro ARN priemer 6palec, dva bassreflexi spredu a vyska, napajane technicsom a equalizerom, zosik technics suv570 a equalizer SHGE90 DSP, hralo to az moc dobre, no po vypnuti equa iba skreky Very Happy ako z mobilu, ten DSP spravi hodne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út leden 18 2022, 17:00    Předmět: Citovat

Zdravim, nechci zakladat nove tema, kdyz se muj dotaz tyka techto reprobeden. Videl jsem dve varianty s rozdilnym vyskovym reproduktorem. Prvni s ARV 3608 a druhou s ARV 104. Nevite proc existuji dve varianty? Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st leden 19 2022, 10:12    Předmět: Citovat

Někdy v polovině 90tých let měl litovelský výrobce v Ostravě krátce otevřenou svou prodejnu. Tam byla možnost poslechu všech modelů (asi pěti, šesti) jejich reprosoustav. Dalo se mezi nimi přepínat a porovnávat. Tento typ vyšel s odstupem jako vítěz, takže jsem je zakoupil. Později byly porovnávány s RS 434 z hi-fi klubu a jevily se jen nepoznatelně horší, ovšem po porovnání s ruskými 35AS212 pak odešly v rámci inzertního prodeje z domu. Zájemce o jejich koupi si přivezl pro srovnání své bedny Technics. Tyto zde "nicmoc" hodnocené bedny přesto Technics znatelně převyšovaly a onen zájemce je ihned bral. Jejich přednes se mi v té době nejevil jako vysloveně špatný, anebo neposlouchatelný, ale holt jsou i lepší bedny.
Mám za to, že vzhledem k otížnému navázání středového repro s reproduktory hloubkovými se nějakými dalšími úpravami zásadní změny nedocílí - ovšem vlastnímu laborování se meze nekladou.
Ona docela primitivní výhybka z těchto reprosoustav se mi kupodivu po menších úpravách velmi osvědčila v maďarských Orionech HS280 Rumba, kde byla velmi dobrým krokem ke zlepšení jejich přednesu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: čt leden 20 2022, 6:54    Předmět: Citovat

Korektní navázání by tyhle soustavě určitě pomohlo. Rázem by z toho byla jiná bedna. Ale opravdu dobrá určitě ne. Malý objem, vysoká dělička bas/střed...a i samotný ARV360x je problém.
Rumba HS280 je alespoň něco, co je s laděnou výhybkou schopný dát nějaký rozumný výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund