Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký Linux pro NTB?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 14:59    Předmět: Jaký Linux pro NTB? Citovat

Právě mi donesli NTB Toshiba Satellite C660-1X1.
Jsou tam nabořený W7 a disk byl už dříve komplet zformátovaný, takže instalačka tam není.

Jelikož prý to slouží jen a jen na internet (jsou zvyklí na FF), napadlo mě tam šoupnout Linux.
Jen nevím která instalace by byla nejlepší, já Linux nepoužívám.

procesor je Intel B940 2GHz
RAM 4GB DDR3
grafika GeForce 315M
HDD 640GB

Dík za radu....

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirika



Založen: Jun 30, 2021
Příspěvky: 142
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 15:07    Předmět: Citovat

MX Linux.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 15:38    Předmět: Citovat

Já používám Linux už léta a prakticky výhradně (na různých strojích), jakkoliv jsem vyrostl na DOSu a pak Windows (aktivně naposledy W7). Nevracel bych se, snad jen násilím.

K věci, jen heslovitě, naprosto neúplně a chaoticky:

1) přechod na Linux je nepochybně možný, ale není to hned a není to bezbolestné. Zejména ne pro Máňu Vomáčkojc nebo Frantu Vonáskojc, kteří mají "ty internety" a s tím pevně spojenou modrou zeměkouli.

2) lze si vybrat grafické prostředí, které je co nejpodobnější zvyklostem, ale stejné to není a nikdy nebude. Čím hlouběji člověk jde, tím větší mohou být rozdíly.

3) je třeba si vybrat, zda bude pánem uživatel (u laiků katastrofa), nebo správce počítače. Vřele doporučuji tu druhou verzi a to tak, že onen správce se musí neustále učit. Linux lze koncipovat i tak, že se nastaví jako "kiosk mode" a uživatel ho pak prakticky nemůže zbořit, ale je to značně omezující (neumožňuje spoustu normálních věcí).

4) na první otestování (např. zda funguje veškerý HW) je velmi vhodné použít live verzi distribuce. V ní ovšem není vše a dokonce třeba některé speciální drivery (WiFi, bluetooth...) se mohou instalovat a tedy být funkční až v rámci normální plné instalace.

5) osobně používám Kubuntu a Debian s KDE, taky Q4OS, předtím jsem měl openSUSE, ještě předtím Mandrivu/Mandrake. Vyzkoušel jsem (narychlo) dost dalších distribucí. Osobně mi nejvíc vyhovuje právě prostředí KDE - asi proto, že je naprosto volně nastavitelné, disponuje spoustou funkcí a na první pohled může být nerozlišitelné třeba od Windows.

7) doporučuji vybrat takovou distribuci, která:

a) bude na daném stroji bez problémů funkční (nemusí to být vždy, zejména ne u notebooků - dá se to ale zpravidla dopředu najít).

b) bude mít za sebou silnou komunitu a ideálně i české diskusní fórum. Co se fóra týče, tak právě třeba *buntu ho má (https://forum.ubuntu.cz/index.php), ale mají ho i jiné.

c) bude hodně rozšířená; pozor přitom na momentální oblíbenost, což nemusí nutně korespondovat s dlouhodobou stabilitou a podporou (projevuje se tam tak trochu stádní efekt typu "o tom se mluví, tak to musím mít"). Něco lze zjistit třeba na https://distrowatch.com/dwres.php?resource=ranking&sort=votes - ale není to nutně spolehlivé a vypovídající.


Naposledy upravil JirkaZ dne st leden 12 2022, 16:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 15:59    Předmět: Citovat

Linux tiez pouzivam, ale neodporucam ho tam davat. Budes robit odvtedy technicku podporu.

Nainstaluj znovu Windows 7, aktivuj (malo by to ist OEM klucom Toshiby), upgraduj na 10 a hotovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 16:02    Předmět: Citovat

Jak jsem se ještě informoval, tak ten počítač slouží hlavně na YT a z něj to jde na projektor. Na nic jinýho to nepoužívají, takže nějaká práce se systémem se nekoná. Prostě zapnout, připojit na YT a to je tak všechno.
Ptám se hlavně kvůli HW, aby nebyl problém s ovladači a pod.....

Edit:
o těch W10 jsem taky přemýšlel, jen aby to nebylo moc líný

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 16:09    Předmět: Citovat

dobrman napsal(a):

Ptám se hlavně kvůli HW, aby nebyl problém s ovladači a pod.....


To je prostě potřeba osobně fyzicky vyzkoušet. Zejména při prázdném disku je to přece úplně bez problémů. A předtím je to možné informativně najít na webu.

Věšteckou kouli nemám.

Při případné instalaci doporučuji v BIOSu vypnout secure boot a instalovat jako legacy.

No a pokud dají písemně, že to vždycky a výhradně budou používat jen jako přehrávač pro TyTrubku na stabilním místě, tak bych každopádně doporučil onen kiosk mode nějaké distribuce. Nebo existují přímo takové speciální - viz třeba https://porteus-kiosk.org/. Zkušenost ale nemám.


Naposledy upravil JirkaZ dne st leden 12 2022, 16:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 16:11    Předmět: Citovat

Byly tam Win7, takže bez secure bootu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 16:15    Předmět: Citovat

Než jednou odejdu, chtěl bych se "naučit" linux, mám prastarý noťas HP z bazaru model 4-1150ec
(toho není moc škoda) akorát nevím či železo na to stačí Sad

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne st leden 12 2022, 16:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 16:18    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
Než jednou odejdu, chtěl bych se "naučit" linux, mám prastarý noťas HP z bazaru model 4-1150ec
(toho není škoda) akorát nevím či hardware na to stačí Sad


Pokud to je https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=C0U65EA v tam uvedené konfiguraci, tak jistě stačí. Linux běhá na HW naprosto rozdílných úrovní, je třeba si jen zvolit vhodnou distribuci (zejména grafické prostředí - to je dominantní pro nároky na paměť atd.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 16:21    Předmět: Citovat

ja, ten
(zatím je tam Win XP nebo možná 7) adaptér AC/DC dává šťávu enem vypínač
pod displejem na levoboku hore je v háji, ale jsme bastlíři Wink

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:08    Předmět: Citovat

Rodičům jsem kdysi nainstaloval Minta, protože tam na ten stroj nic jinýho po XP-čkách dat nešlo a zvykli si na něj. Dokonce jej i aktualizují sami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:13    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
ja, ten


Zkusil bych na to live a pak instalaci https://q4os.org (používá TDE prostředí, které je odvozené od už neaktuálního KDE 3.5.x a mně coby konzervativnímu člověku se velmi líbí).

Na tom stroji by to mohlo běhat velmi svižně. Osobně ho mám na stolním Dellu s CPU Pentium IV (32bitovou verzi), čili ještě "krapet" starší záležitost a je to normálně použitelné.

Ale záleží na nárocích - Q4OS je spíš takový "samofunkční" systém pro BFU, naproti tomu nedisponuje některými programy, nebo ne v nejnovějších verzích.

Každopádně před instalací a používáním Linuxu je třeba začít učením se. Na webu je spousta materiálů a některé dokonce i česky. Linux předpokládá především vlastní aktivitu a iniciativu a obecný přístup k případným problémům toho typu, že nejde o obtěžování, ale výzvu k řešení.


Naposledy upravil JirkaZ dne st leden 12 2022, 17:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:16    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, k čemu je to určený, bych tam fakt zpátky vrátil wokna. Jde předpokládat, že tam každou chvíli přijde osoba neznalá. Je to u projektoru, takže to nebude jen YT, ale taky flashka a budeš řešit problém. Pokud to má vzadu samolepku se SN, tak tam prostě hodíš Win7 OEM nebo Win10 a pojede to. To SN si můžeš i vyčíst z registru nabořených Win7.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:18    Předmět: Citovat

JirkaZ: A to je kámen úrazu ! linux není pro lenochy, odchovance voken co šíbujou ikony, hrajou hry, pálí céda pod neronem a net se nainstaluje sám, stačí zapojit kabel...(sebekriticky: platí zčásti i o mě ale něco pro to dělám)
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: st leden 12 2022, 17:24    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Rodičům jsem kdysi nainstaloval Minta, protože tam na ten stroj nic jinýho po XP-čkách dat nešlo a zvykli si na něj. Dokonce jej i aktualizují sami.


Tak aktualizace Linuxu (a zejména Debian based distribuce) může vypadat tak, že se pokliká na ikonu na ploše, zadá se heslo (někdy ne - třeba v Q4OS) a pak už se jen čeká (obvykle desítky vteřin až jednotky minut), kdy se v okně objeví hláška hotovo. Nerestartuje se, s výjimkou aktualizace jádra.

Čili toto by mohlo zvládnout i nějaké domácí zvíře...

Pro neznalé: takto se na rozdíl od widlous aktualizuje celý systém, tj. se všemi instalovanými aplikacemi včetně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund