Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký Linux pro NTB?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 17:01    Předmět: Citovat

Porovnejte to s autem. Chcete si auto koupit a hned s ním moct odjet z šaurůmu a bez dalších na vědomosti a vybavení náročnejch úkonů ho moct používat k tomu, k čemu se auto běžně používá, anebo chcete dostat od dodavatele polotovar, kterej si nejdřív budete muset nastříkat, pozapojovat v něm polovičku kabeláže (a u toho hlavně vědět, k čemu kterej kabel vede), nastavit motor a ušít si potahy na sedačky, dřív než s výsledkem budete moct na veřejný cesty? V éře osmibiťáků si musel každej uživatel bejt schopnej takovej poč taky postavit, ale jsme v éře procesorů s miliardama integrovanejch tranzistorů - stejně jako už po cestách dávno nejezdí auta, který jste ve výrobní fabrice koupili jen jako šasi s motorem a převodovkou, zatímco zbytek kastle včetně další elektrovýzbroje a podobnejch věcí jste si museli zajistit od někoho jinýho (což byl stav naprosto běžnej ještě před WW II) - Linux je bohužel na týhle úrovni dodneška a i proto ho třeba na mobilních platformách dávno převálcoval jeho velice čipernej vnouček Hadrák (neboli spisovně Android OS), kterej umí všecko, co widle s linuxem dohromady - a jen minimálně trpí všema jejich nedostatkama ... Je snadno instalovatelnej, má spoustu aplikací placenejch i free - a hlavně, neschovává si "pro strejčka Příhodu" naprosto zbytečný archívy, který žerou paměť i strojovej čas ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 17:07    Předmět: Citovat

Znám člověka, který pracuje v Google, a ten mi řekl, že tam všichni mají notebooky s Linuxem. Asi na tom není nic divného, Linux přece vyšel z Unixu a to byl operační systém pro programátory. No a Google je korporace plná programátorů. Já mám Windows. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33855
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 17:21    Předmět: Citovat

Android je (asi najhorsia) distribucia Linuxu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2801

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 18:06    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Android je (asi najhorsia) distribucia Linuxu.


Přesně tak.

Hraje si na velkou barevnou automatickou šmatlatůru, přitom v něm nelze kultivovaně pracovat na souborové úrovni (bez rootnutí).

Ale je jasné, že přesně tohle miliardám Mařek a Fandů vyhovuje. Prostě se o nic nestarat, on se o mě (výměnou za moje data všeho druhu, což mi přece nevadí...) taťka korporátní globalizátor postará. Dokonce mi i řekne, co právě smím a nesmím a třeba zítra to všechno zakáže. Hurá!

Jo, taky ho mám. Ale trochu modifikovaný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 18:09    Předmět: Citovat

Něco blbějšího bys ještě nemohl napsat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 18:28    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
JirkaZ napsal(a):


Komu není rady, tomu není pomoci. Když k tomu ještě přičtu nucené aktualizace a následné restarty, šmírování jako bonus...

Dobrou noc.

Pak se div, že bývají zarytí linuxáci za kašpary.
Když mi dneska W10 zablokoval pro FF přístup na síť, abych po přenastavení a volbě restartu zjistil, že je tam nějaká aktualizace, tak bych byl radši, kdyby to napsalo: potřebujeme aktualizovat!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 19:14    Předmět: Citovat

Cože? Jak zablokovalo přístup na síť? Co ti to napsalo?
U mých kompů aktualizace proběhne tak, že na mě vpravo dole vyjede okýnko, že proběhly aktualizace a je potřeba restart. Možnosti jsou restart hned, nebo ho naplánovat. Vzhledem k tomu, že se drtivá většina aktualizací děje druhé úterý v měsíci večer, tak s tím tak nějak počítám a do nastavení aktualizací nahlédnu. No pak to restartuju až se to mně hodí a je to. Jasně, jako bonus to do MS nahlásí co jsem poslouchal za CD a vyžere mi to lednici; holt daň, no.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 20:32    Předmět: Citovat

Dneska byl údajně problém při aktualizaci FF všeobecně. Asi podle OS, protože mně to šlo furt a jede bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3307
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 20:33    Předmět: Citovat

Kdo už ve Windows nějaký ten rok funguje, já od 95, tak instalace nové verze os byl a je nenáročný úkon. Pote vlítnout na web výrobce HW a nainstalovat ovladač. A v drtivé většině jsou ovladače pouze pro Windows, proč asi. Pár restartu a desítky jsou hotové. A je to solidně stabilní systém použitelný i na starším hw. Nějaký špiclování, co jde vypnu a se zbytkem ať si vytřou prdel. Proč se zabývat Linuxem který má tržní podíl okolo 2 procent, funguje to naprosto jinak a jeho budoucnost vidím špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 22:37    Předmět: Citovat

Já když jsem se tu ptal na Linux, tak hlavně proto, že jsem nevěřil, že na tom HW půjdou W10. Pro mě jsou mnohem jednodušší, než Linux. Dost mě mátlo, jak jsem četl, že ne každá distribuce je vhodná na různý HW, proto ten dotaz. Měl bych s tím zkoušením víc práce. I když desítky jsou trochu jiný proti W7, snáž se v nich orientuju.
Hlavně že ten NTB už mám z krku.... Very Happy

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33855
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 22:57    Předmět: Citovat

dobrman napsal(a):
Hlavně že ten NTB už mám z krku.... Very Happy

To je v tychto pripadoch hlavne - vyriesit problem a koniec.

S Linuxom by si robil dozivotnu podporu zadarmo. Preto nikdy neinstalujem nikomu Linux. Jedine, ze by sa to chcel naucit, ale taky clovek spravidla instalaciu zvladne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt leden 13 2022, 23:05    Předmět: Citovat

Což je rozumné. Měl by furt někoho na drátě, že tohle dřív bylo támhle a že nemůže najít to či ono a podobně. Skončilo by to nakonec tak, že dobrman by byl za vola a "zákazník" by si našel někoho jiného, kdo by tam ty Windows dal.
Mě celkem překvapilo (příjemně), na jak starém železe ty desítky jsou schopné běhat. Z práce jsem si přitáhl komp HP s nějakým C2D (kolem 3 GHz) a 4 GB RAM a i s plotnovým diskem je to velice slušně použitelné.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2022, 7:37    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Malej měkkej vychytal situaci v tom, že vyprodukoval systém, kterej po instalaci, kterou může udělat každýmu úplně neznalýmu kdokoliv znalejší se dají bez velkejch potíží používat a případná doinstalace dalších aplikací je relativně jednoduchá, mnohdy jen spočívá v principu "plug&play". Sice se tak nedá využít plná kapacita hardwaru, ale běžná laická využitelnost je vysoká

To je obecný princip, s rozšířením se z každého produktu stává záležitost navenek jednoduchá, uvnitř klidně složitá. A opouští to výlučnost, kterou ovládá pár (nezřídka namachrovaných) guru, na které okolí více méně obdivně čučí.
Automobil byl zpočátku pro odborníka, motor měl všelijaké předstihátory, sytiče, škrticí klapky, žaluzie, roztáčení klikou, majitel okolo musel čtvrt hodiny baletit.
Radiový přijímač pro první uživatele měl pro každou ze tří triod reostat na žhavení, odklápěcí cívky, zpětnovazební otočné kondenzátory.
Babička měla v prvorepublikovém bytě plynovou karmu s asi pěti chromovanými páčkami. U televizorů se už obvykle neladí točítkem řádkový kmitočet a vertikální rozměr.
Markantní je vývoj ve fotografii, kdo dneska počítá směrné číslo blesku, běhá s expozimetrem, nastavuje ASA, vybírá papíry C nebo N podle hustoty negativu. Uvnitř velmi složitý výrobek musí být (měl by) navenek robustní a jednoduchý pro použití diletantem.

Zpátky k linuxu, asi třikrát jsem využil nabídky osvícenců pomoci k rovnocenné a lepší aternativě než Windows. Naposledy vloni. Pokaždý to na něčem uvízlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2022, 9:08    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Mě celkem překvapilo (příjemně), na jak starém železe ty desítky jsou schopné běhat. Z práce jsem si přitáhl komp HP s nějakým C2D (kolem 3 GHz) a 4 GB RAM a i s plotnovým diskem je to velice slušně použitelné.
S plotnovým diskem je to dost nepoužitelné, zvlášť když přijde balík updatů, zbytek ale stačí. Je to tím, že Vista byla tak rozežraná, takže co stačilo Vistě, stačí i dalším verzím. Ovšem díky tomu, že Win 8 a Win 10 lezou na disk s mnoha požadavky najednou, je to podle mě bez SSD jen nouzovka, zvlášť pokud je použit pomalý notebookový HDD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2022, 9:26    Předmět: Citovat

Tak neřekl bych že to "letí jako blesk", ale normálně. Na net, kancl a tak jo.
Na "hlavním" PC mám taky plotnový disk, ale to má Xeon a 16 GB RAM Smile

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund