Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vypnutí SV a DV-co s tím dál...
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového?
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
OMA50



Založen: Mar 17, 2013
Příspěvky: 218

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 19:17    Předmět: Vypnutí SV a DV-co s tím dál... Citovat

Zdravím všechny kolegy.
Mám na Vás všechny takovej přátelskej dotaz.
Hned 1.1. po vypnutí DV,SV mi to přímo nedošlo,ale dnes to vidím trošku jinak.

Vrtali jsme se dnes se sousedem v garáži a dělali úklid v elektro krámech,které se čas od času vyplatí uklidit .Během úklidu se mi dostalo do ruky plno drobných věcí typu -mezifrekvenční filtry 455,ladící kondenzátory z radia VEF,feritové antény,germaniové diody,cívečky ad.....
ale pak jsem si říkal -no proboha k čemu to teď všechno bude....prakticky díky vypnutí SV a DV jsou na odpis néé jen samotné vysílače,ale veškerá stará rádia a k nim veškeré komponenty+ jaké-koliv pokusy o bastlení s AM.
Řekněte mi k čemu teď budem potřebovat germaniovou diodu,na čem ukázat mladým elektronikům jak funguje rozhlas a modulace....našel jsem v garáži i KE 2011 ,kde je několik čísel KE věnováno stavbě AM příjímače do posledních detailů,precizně udělaný příjímač,..celkem smutné po tomto zásahu co se udělal...Ano můžem mladým postavit příjímač na 80 metrů s BFO a ukázat jim jak to funguje,jenže to není standarní situace.
Včera večer jsem prolaďoval pásmo SV a DV a hrůza.....
Nechci ,aby můj příspěvek vyzněl jako fňukání po starých věcech to opravdu né,ale veřím,že plno kolegů to cítí podobně.Bylo to tady desítky let a najednou šlus.


Proto se Vás chci zeptat.
Budete stavět nějaké malé pokojové AM vysílače s malým dosahem?Pokud máte více rádií.Jak to budete řešit?
Jako vyhazovat staré elektronkové rádio po renovaci mě připadá jako blbost....leda používat jen NF část a NF signál získat z toho DAB rááádia jak mi radí odborníci.

Na ČT24 mi bylo totiž sděleno,že již žádné AM radia nikdo nemá,nikdo je neposlouchá,nikdo je už ani nezná ,dokonce ani neopravuje,takže vypínáme a zapomeňte pokud možno hodně rychle.Vyplé vysílače se budou teď meřit jen na váhu elektro šrotu,kdy tenhle nepořádek ze starých hnusných dob musíme co nejrychleji ekologicky (bez uhlíkové stopy) zlikvidovat.Jako náhradu si mám prý pořídit digitální analogový bazmek.Spotřeba,kterou AM vysílač spotřeboval za hodinu se rovná x...hodinám provozu elektromobilu a to už prej fakt nejde ,taky říkali.


díky všem za diskuzi...budu jako divák...nebo se přidám podle času,pokud se zrovna nebudu např. testovat PCR metodou.
Very Happy [/u]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 19:28    Předmět: Citovat

Pouštět na sebe svazáky z vysílání ČT, to hygieny dbalý člověk fakt nedělá.

Pásmo SV opravdu prořídlo celkově, hlavně na krátkým konci.
Jestli někoho tíží těch pár cm3 místa a musí povyhazovat mf tráfka, jeho věc.
Já pořád naladím na SV asi 4x české (komerční ale bez reklam) stanice.

"pokojové modulátory" možná v prokazatelně prázdných pásmech časem získají na síle, aniž bych kohokoliv čímkoliv ponoukal. Pokud po nich půjdou strážci zákonnosti, potvrdí mi to vývoj svobod a la Bradburyho knížky atd. atd.

dnešní děti asi sotva něco přitáhne, to už jsou takoví digitální androidi, výjimky nepatrné.

vzhledem k možnému vývoji energetické stability a tím i komunikační, by bylo víc než vhodné disponovat KV/VKV rezervou a to i na digitální komunikaci, ale to je už trochu jiné téma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4118

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 20:14    Předmět: Citovat

citace:
co s tím dál...
Narveme do popelnic. Na maltu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 20:28    Předmět: Citovat

OMA50 napsal(a):
co s tím dál... Budete stavět nějaké malé pokojové AM vysílače s malým dosahem?

ano !
. . . jednotrazistorový MW oscilátor ti nikdo nezakáže.

. . . když jsem jako malý kluk "likvidoval" staré tranzistoráky T58 a podobné,
stačilo vhodně připojit do oscilátoru dlouhý drát a do báze přes větší odpor signál z gramofonu . . .
pak jsem radosně pobíhal po zahradě a poslouchal na rádiu Orbita "svoji" rozhlasovou stanici . . .

. . . podobně to mohu pro vnuka udělat i teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 20:39    Předmět: Citovat

Samozřejmě, kdyť o to pásmo není žádný zájem. Tyhle malé hračky nikomu nikdy nevadily. Jedině, že by si někdo stěžoval, že mu rušíš příjem instrukcí z Číny nebo Ruska Smile
Ovšem pro to zkoušení rádií to chce něco kvalitnějšího a BM368 každý doma nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 20:56    Předmět: Citovat

Já to vidím spíš opačně. Na SV je pořád co chytat. Teď se ale ukáže, kdo ze sběratelů tomu opravdu rozumí, dokáže to rádio pořádně spravit a hlavně k němu zbudovat anténu, což je asi nejsložitější. Spoustě lidí dřív stačilo, když z toho lezly na jednom místě stupnice nějaké zvuky, což při výkonu Liblic a Dobrochova nebyl problém.

Pokojový AM modulátor nemá pro mě žádný význam. Rádia sbírám kvůli tomu, že jsem zvědavý, co na ně chytnu. Bez opravdového příjmu přes anténu to ztrácí veškeré kouzlo.

Teď zrovna poslouchám Absolute Radio na feritku v japonském tranzistoráku. Problém je akorát rušení, které tu mám dost masivní. Feritce nevadí, ale lampová rádia s náhražkovou drátovou anténou v podkroví toho moc nezahrají.

xsc: veškeré dílenské generátory se vyznačují mizerným modulátorem, který produkuje značné zkreslení. Kdysi jsem se pustil do stavby tohoto: http://pjenicek.sweb.cz/radio/vfgen/VFGEN1.HTML . Pro samotný SV rozsah by se konstrukce razantně zjednodušila. Modulátor je nedokonalý, ale když napíšete autorovi, tak ochotně pošle schéma lepšího.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2641

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 21:48    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
... Na SV je pořád co chytat. ...

Takže ty krystaly galenitu ještě nemám vyhazovat?

PF



Galenit.jpg
 Komentář:
 Velikost:  180.16 kB
 Zobrazeno:  127 krát

Galenit.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 21:57    Předmět: Citovat

Řešením by mohla být i tato stavebnice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:29    Předmět: Citovat

To už je podruhé v poslední době, co jsem si všiml, že díky https protokolu ty stránky jedou jen na supermoderních strojích, ideálně s WIN4000000000... Evil or Very Mad

Na XP ani ťuk. Takový stránky jsou na h....o . Hlásí 50x ERROR.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:33    Předmět: Citovat

https://www.kutilovo.cz/shop/files/24551.pdf

a tohle ti funguje ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:35    Předmět: Citovat

Ne. Na mobilu ale stránky fungují, další počítač zapínat nebudu.

citace:
Chyba pri vyrizovani pozadavku

Server nevratil zadnou webovou stranku, kterou by bylo mozne zobrazit.
Pravdepodobna pricina teto chyby je ve scriptu, ktery webovou stranku generuje.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:38    Předmět: Citovat

Problém nebude v samotných XP, ale neaktuálnosti certifikátů v už nepodporovaném prohlížeči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:39    Předmět: Citovat

No, bohužel ano.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12039
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:42    Předmět: Citovat

je tam tohle . . .


transmiter.jpg
 Komentář:
 Velikost:  120.94 kB
 Zobrazeno:  198 krát

transmiter.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 22:45    Předmět: Citovat

Ještě je k dispozice tento odkaz:

http://www.kutilovo.cz/shop/?zbozi=2455
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového? Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund