Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Modulární měřicí přístroj (odděleno)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po prosinec 13 2021, 11:02    Předmět: Modulární měřicí přístroj (odděleno) Citovat

Odděleno z původního vlákna o čítači.
Hill


čítač nespí Smile přes léto a podzim projekt pokročil.
Na jaře obecenstvo kritizovalo, že digitrony jsou passé, LED displej je passé a doba si žádá barevný LCD displej. Upravil jsem tedy přes léto projekt. Čítač je nyní v bedné připojený na 7" LCD barevný dotykový displej.
Výhody:
- netřeba se zabývat mechanickou klávesnicí a tlačítky na panelu
- není potřeba přední panel
- moderní řešení
Nevýhody:
- vyšší cena
- nutnost mikropočítače
- nutnost programu pro komunikaci displej-čítač a displej-člověk

Vypracoval jsem obslužný program. Říká se tomu "virtuální přístroj". Na LCD displeji se zobrazí panýlek přístroje s tlačítky a displejem. Ukazovátkem pro dotykový LCD se vše obsluhuje.
Stávající verze programu (dnes ráno):
- volba kanálu A nebo B
- volba funkce: frequence - perioda - paměr A/B
Tlačítka pod displejem nastavují (pomocí +/-)
- hradlování 0.1 - 1 - 10 - 60 sec (60 sec. je pro měření otáček)
- precaler 1:1 , 1:2, 1:4, 1:8
- jednotky: Hz, kHz, MHz, sec, msec, usec, rpm
Dále jsou zde tlačítka ON/OFF a GO/STOP

Na spodní řádce displeje jsou tlačítka: hlavní menu , slot 0 .. slot 4, setup

V bedně je zdroj, sběrnice s 5 konektrory 2x32 pinů, tedy 5 slotů označených 0 ... 4. Ve slotech mohou být různé adaptéry 100x160 mm, které se zobrazí v podobě virtuálních přístrojů na displeji. Ve slotu 0 je adaptér SBC535
http://www.jplabs.co.uk/projects/bh20105a.html
který spojuje LCD displej a přes sběrnici fyzické adaptéry a také zajišťuje rozhraní (RS232C a GPIB) ven.

Setup umožňuje nastavit parametry zobrazování, tedy barvy a volit zda bedna (displej) bude na ležato jak na fotce, nebo na stojato otočená o 90°. Bedna na ležato umožní zobrazit na displeji pod sebou dva virtuální panýlky. Bedna na stojato umožní zobrazit tři virtuální panýlky, ale budou kratší a tlačítka a displej budou kratší.

Způsob obsluhy čítače:

Po spuštění programu se objeví virtuální panýlek přístroje na obrazovce od přístroje ve zvoleném slotu. Displej na panýlku je zhasnutý. Ťuknutím na ON/OFF se rozsvítí displej panýlku a přednastaví se základní hodnoty. V případě čítače to je kanál A, měření kmitočtu, hradlování 1 sec, předdělička 1:1 a jednotky v Hz. Tyto parametry lze upravit ručně ukazovátkem.
Stisknutím tlačítka "GO" začne čítač měřit. Program čte data z hardwarové čítací dekády čítače ve slotu a zobrazuje je po skončení hradlovací doby na displeji.

Program je napsán v jazyce HPL. Současná verze programu umí zatím pouze čítač, má 886 řádků zdrojového textu, po kompilaci zabírá 4.7 kB paměti (k dispozici je 32kB ram a 4 GB flash). Programy delší než 32 kB lze stahovat z Flash (též načítat fonty, data ap.)

V plánu je vytvoření dalších adaptérů a doplnění programu o virtuální panýlky k těmto adaptérům. Uvažuji o V-A-Ohmmetru s možností sond pro vf miliVotmeter, miliOhmmetr, vn sondy, proudových kleští ap.
Dále je v plánu vytvoření virtuálních panýlků pro externí měřící přístroje připojené přes porty adaptéru SBC535 ve slotu 0. Například pro měřič hladiny zvuku Bruel a Kjaer a podobně.



Image2-1600.jpg
 Komentář:
virtuální panýlek čítače na LCD displeji
 Velikost:  108.49 kB
 Zobrazeno:  150 krát

Image2-1600.jpg



Image1-1200.jpg
 Komentář:
Harlequin - projekt. Na fotce bedna pro 5 měřících adaptérů. Na bedně generátor signálu a test programu pro čítač v bedně Harlequina. Generátor přelaďoval kmitočet od 4.2 do 4.8 MHz. Čítač měřil s hradlováním po 1 sec v Hz.
 Velikost:  119.9 kB
 Zobrazeno:  172 krát

Image1-1200.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po prosinec 20 2021, 11:58    Předmět: Citovat

Aktualizace po týdnu programování Very Happy . Foto je z dnešního rána.
Program pro čítač je prakticky hotový. Viz foto. Ovládací tlačítka doznala vylepšení, přibyla nová.
CHA, CHB ... volba kanálu A nebo B
FRQ ... frekvence
PER ... perioda
A/B, B/A ... poměr signálů na kanálech A:B nebo B:A
FCE ... když se stiskne toto tlačítko, pak tlačítka FRQ, PER, A/B, B/A zmizí a jsou nahraženy jinými tlačítky funkcí (matematických funkcí, např. A-B, A+B...)
Tlačítko FCE má podobnou vlastnost jako zdvojovací tlačítko na kalkulačce, kterým se volí alternativní funkce.
STP ... v pravém sloupečku 4. shora je setup. Umožňuje nastavit barvu panelu, barvu pozadí displeje, barvu textu na displeji
ON ... prohazuje text ON a OFF na tlačítku. Tímto tlačítkem se čítač zapíná a vypíná. Při vypnutí má tlačítko černý nápis OFF, displej je zhasnutý a všechny tlačítka na ťukání nereagují.
STP vedle tlačítka ON ... znamená STOP, prohazuje se s textem GO. Tímto tlačítkem se spouští nebo zastavuje měření. Musím vymyslet jiné označení pro GO/STOP a pro STP (setup), aby nebyla dvě tlačítka s označením STP Confused

V dolní části pod displejem přibylo tlačítko pro ovládání zesilovače / atenuátoru, je označené SENS. Tlačítko má vlevo a vpravo ovládací plošky - a +, kterými se mění hodnota zesílení nebo útlumu. Stejné ovládání je u zbylých třech tlačítek PRES (před dělička), GATE (hradlování) a UNITS (jednotky).

Ale především jsem doprogramoval automatiku desetinné tečky. Ta je nyní nastavována automaticky podle doby hradlování a zvolených jednotek. Dále jsem doprogramoval automatické zhášení nevýznamných nul před desetinnou tečkou. Displej má 10 míst, stejně jako hardwarový čítač v bedně, který je 10-místný. Max. kmitočet, kterého se mi podařilo dosáhnout je 124.28 MHz bez předděličky, při signálu 10 mV sinus.

Displej má, jak jsem již dříve psal, velikost 7", bedna je 4U , na šířku polovina 19". Velikost jednoho panýlku na displeji je fyzicky 150 x 40 mm. Tlačítka jsou dostatečně velká, dá se do nich snadno trefit obyčejnou dřevěnou tužkou. Tou poklepávám na displej, na tlačítka.

V dolní části displeje jsem začal programovat druhý (červený) panýlek pro 4.5 místný voltmetr / ampérmetr / ohmmetr. Práce tak do Nového roku, možná i přes Nový rok....

A úplně dole pod panýlkama je řádka tlačítek, kterými se volí sloty, šuplíky, které přístroje se mají aktuálně na displeji zobrazovat.

Program funguje velmi svižně, rychle. Není pozorovatelné žádné zpoždění, prodlevy. Bohužel nemám kameru, abych mohl udělat video a dát na youtube. Sad Můžu dát k dispozici program, jenže k jeho spuštění musíte mít minimálně bednu se zdrojem, sběrnicí, displejem a adaptérem pro připojení displeje. Pak program poběží. Teprve po zasunutí měřícího adaptéru zezadu do skříně bude program skutečně měřit, tedy bude ukazovat výsledky měření.

Poznámky pro ty, kteří uváží se připojit k projektu
nutno skutečně začít bednou, zdrojem, sběrnicí a displejem.
Bedna musí být 4U a buď 1/2 z 19" nebo 19". Může být též 6U pro VME, pak displej bude na výšku a bude schopen zobrazit 3 přístroje současně.
Sběrnice musí mít 2x32 pin konektory DIN 41612 a alespoň 4-5 slotů. Ideální a nejlevnější je koupit takovou sběrnici na eBay a to pro VME. Anebo si takovou sběrnici vyrobit (což vyjde dráže). Můžete mít i delší sběrnici , třeba až 21 slotů, pro celou 19" skříň. Pak se do ní vejde 20 měřících desek.
Zdroj musí dát +5V, -5V, +12V, -12V a dostatečný proud pro desky a displej, které budete provozovat.

Deska čítače je navržená (čítač mám zatím provizorně vydrátovaný na univerzální desce) a do výroby půjde až se sejde min. 20 zájemců, kteří si desku předplatí (nikoliv, že napíší, že "si to možná koupím"). Zatím mám předplacených 7 kusů z Německa od mých známých. Desky budu dodávat osazené, budou převážně už v SMD.
Deska voltmetru je též prodrátovaná, základem je ICL7135.
Další desky (generátor funkcí, rf generátor, LCR měřák)... se uvidí, podle počtu zájemců.



panel_0002.jpg
 Komentář:
Harlequin panel s virtuálním panelem 10-místného čítače a 4.5 místného VAOhm-metru
 Velikost:  139.56 kB
 Zobrazeno:  175 krát

panel_0002.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: po prosinec 20 2021, 13:55    Předmět: Citovat

Od tak sofistikovaného prístroja by som očakával viac, ako len spočítanie impulzov za jednu sekundu. Napríklad min./max., stredná kvadratická odchýlka od strednej hodnoty a podobné kvalitatívne parametre meranéj frekvencie. Prípadne spekrum, keď už to má grafický displej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1275
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po prosinec 20 2021, 16:43    Předmět: Citovat

STP -> SET
FCE -> MAT(H)
GO/STOP -> RUN (aktivní/neaktivní barvou)

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po prosinec 20 2021, 17:19    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
STP -> SET
FCE -> MAT(H)
GO/STOP -> RUN (aktivní/neaktivní barvou)

opravím za chvíli
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po prosinec 20 2021, 17:42    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Od tak sofistikovaného prístroja by som očakával viac, ako len spočítanie impulzov za jednu sekundu. Napríklad min./max., stredná kvadratická odchýlka od strednej hodnoty a podobné kvalitatívne parametre meranéj frekvencie. Prípadne spekrum, keď už to má grafický displej.

Čítač není spektrální analyzátor, ale funkce min/max a další statistické hodnoty není problém přidat.
Je také jiná možnost jak naměřená data zpracovat. Když se podíváte na zcela dolní řádku obrazovky Harlequina (pod červeným panýlkem), jsou tam tlačítka MAIN MENU a pak SLOT 0 až SLOT4 a SETUP. Tlačítko MENU je návrat do hlavního menu. Vyfotím a dám sem, jak vypadá hlavní menu Harlequina. Když se celý přístroj zapne, objeví se totiž toto hlavní menu. V něm se volí, co vůbec má přístroj dělat. Zde na fotce je vidět displej s panýlky přístrojů. To je již po volbě v hlavním menu - měření vestavěnými měřícími přístroji. Ale celý přístroj má ještě jiné funkce než jen měření pomocí vestavěných měřících přístrojů. Ve slotu 0 je SBC535, který komunikuje s venkem po sériové lince a přes GPIB (a přers multi-interface http://www.jplabs.co.uk/projects/bh220a.html také s CAN bus, II2C, LAN). V tomto hlavním menu je také volba X/Y a X/T ploteru, kdy se na obrazovku vykreslují již dříve nějak, odkudkoliv získaná data. Tato data mohou být jak z vestavěných měřících adaptérů anebo stažená přes SBC535 odněkud zvenčí. Tato data lze dále matematicky zpracovat, nejen početně, ale také graficky různou formou grafů. Příklad zobrazení získaných dat - fotka z ledna 2020: http://www.jplabs.co.uk/projects/bh1017a.html
Současná verze X/Y a X/T plotteru už umí daleko více.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 12:11    Předmět: Citovat

Název tohoto vlákna mi vybavil vzpomínku na modulární měřicí přístroj od Tektronixů, nějaké jsme tehdy měli i v Tesle. Chtěl jsem sem dát odkaz na obrázek, ale nic jsem nenašel, asi to nebylo moc obchodně úspěšné a neujalo se to Sad
Skládal se z krabice (byly různé velikosti) s napájecím zdrojem a konektory pro připojení modulů.
Do krabice se daly zasunout moduly třeba osciloskopu, laboratorního zdroje, generátoru signálu, multimetru...
Když bylo potřeba něco zkoušet nebo měřit, tak se do krabice instalovaly příslušné moduly a na stole byl jen jeden měřák Smile

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 12:57    Předmět: Citovat

smazáno

Naposledy upravil Davidus dne pá únor 18 2022, 3:07, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 13:06    Předmět: Citovat

Yarda1 tak to byla známá a opravdu velmi úspěšná řada TM500
https://vintagetek.org/tm500-products/ a šuplíků existovalo velmi mnoho, časem je vyráběli i jiné firmy než Tektronix.
https://w140.com/tekwiki/wiki/List_of_TM500_and_TM5000_equipment
I dnes je TM500 mezi radioamatéry velmi oceňované. Servisní dokumentace existuje (mám manuály k mnoha šuplíkům do TM500) a je to opravitelné. Občas se něco objeví na eBay v USA, ale ty ceny ... Ani dnes na ně nemám.
TM500 byla ikona, stejně jako byl stolní počítač HP9825 a později HP9845 vlajkovou lodí u Hewlett Packard, byl systém TM500 vlajkovou lodí Tektronixe. Pamatuji na jejich předváděčky v Praze.

Takže, snažím se vyrobit něco v onom duchu a pojetí, jen z moderních součástek. Přemýšlel jsem nad tím dlouho, mnoho let a vždy jsem skončil u problému, jak zobrazovat výsledky. Titěrné LED displeje, které používal Tektronix a HP v té době, dnes skoro nejsou. Šuplík, desku měřícího přístroje udělám na 100x160 cm, panýlek mám 100x 20 mm. Na 20 mm toho mnoho nedostanu. Před několika roky jsem udělal 1-deskový počítač s 80C535 a GPIB portem. Na něj jsem připojil LCD displej, dal do bedny se zdrojem a připojil jsem to jako monitor k HP9825. Pak jsem přidělal program pro X-Y ploter a pro HPGL plotter. Když se obecenstvu nelíbil můj projekt digitronového čítače s TTL obvody a žádalo se něco modernějšího, napadlo mne tuto bednu s LCD displejem využít k modulárnímu měřícímu systému.
Když se bedna (říkám jí Harlequin, protože bedna se stále mění, podle potřeby) zapne, objeví se menu, rozcestník. V něm se zvolí, jaký program má Harlequin dělat. V pravém sloupečku lze zvolit systémový setup, kde se nastaví v jakém slotu je jaký adaptér. Podle tohoto setupu pak při volbě "Instrument Measurement" se natahnou obslužné programy k jednotlivým měřícím adaptérům. Jde o to, že adaptérů může být velmi mnoho různých a nemusí to být nutně jen měřící adaptéry a nemá smysl (ani s ohledem na paměť nelze) mít nataženy všechny programy. Programy jsou normálně ve flash paměti a do RAM se stahují jen ty, které jsou aktuálně potřeba.
V současnosti mám krom systémového adaptéru s 80C535 a GPIB, dva měřící adaptéry (vydrátované na univerzální desce). Jeden je čítač do cca 125 MHz, druhý Volt-Ampér-Ohmmetr. Poslední fotka ukazuje, zobrazování virtuálních panýlků obou měřících adaptérů.

V podstatě lze takto rychle vytvořit měřící přístroj. Zkonstruuje se měřící adaptér a není potřeba se zabývat mechanickým ovládání, displeji, panely, zdrojem. To vše je hotovo. Postačí pouze dodržet komunikaci (sériovou nebo paralelní) s řídící deskou, která je mezi LCD displejem a sběrnicí. Například, jestliže dnes mám 10-místný čítač a mám v plánu udělat jiný 12-místný s ECL (vstupní čítač s MC100E137NG) , pak jeho začlenění do systému bude jednoduché. Prostě program pro virtuální panýlek naprogramuji za jeden den úpravou z panýlku stávajícího 10-místného čítače.

AVOhmmetr k dnešnímu dni měří AC, DC napětí a proudy, Odpor ve 2- a 4-drátovém připojení, dB a dBm, dále teplotu termočlánkem K a odporovými čidly Pt100, Pt500 a Pt1000 ve °C a F dle dvou kalibračních křivek (viz můj simulátor http://www.jplabs.co.uk/projects/bh201a.html, z kterého jsem matematické řešení jen převzal.



2021-12-31 - instruments screen.jpg
 Komentář:
virtuální panely měřících přístrojů, čítač a V-A-Ohm meter
 Velikost:  159.65 kB
 Zobrazeno:  122 krát

2021-12-31 - instruments screen.jpg



2021-12-31 - system setup.jpg
 Komentář:
systémový setup Harlequina
 Velikost:  94.5 kB
 Zobrazeno:  119 krát

2021-12-31 - system setup.jpg



2021-12-31 - intro screen.jpg
 Komentář:
úvodní rozcestník
 Velikost:  137.23 kB
 Zobrazeno:  126 krát

2021-12-31 - intro screen.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 13:27    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
Bylo by fajn kdyby čítač uměl aspoň základní věci jako jsou Allanovy deviace a podobně. Jinak je uplně k ničemu neboť je snadno nahraditelný čímkoli.
Zobrazení má malé rozlišení a je značně nepřehledné.
Chce to kvalitní oscilátor - OCXO MV89 ve verzi CC je fajn

Vem si do ruky nějaký starší profi čítač a podívej se co umí a co dělá a snaž se to vylepšit, když už tam máš display, tak tam dej aspoň histogram. Jinak je LCD k ničemu.


Můj čítač používá OCXO , referenční normál z původně plánovaného digitronového čítače http://www.jplabs.co.uk/projects/bh5315a.html ( u Mousera stojí přes 100 liber) a čítač umožňuje připojit referenční signál GPS. Vždy jsem byl proti mikropočítačovým čítačům, kde reference je krystal pohánějící mikropočítač. Jinak přístrojů, čítačů mám 11, tři mikrovlnné (dva od HP do 20 GHz a jeden Racal Dana), pak normální do 1500 MHz Raxal Dana 1998 a dva Philipsy. Žádný nemá alanovy deviace. Já je nikdy allanovy deviace nepotřeboval. Nicméně, lze doprogramovat. Naproti tomu můj čítač umí hardwarově odečítat dva různé kmitočty (A-B) a hardwarově dělat jejich poměry A/B nebo B/A a dvě funkce jsou uživatelsky programovatelná. Když se stiskne tlačítko MAT, tlačítka funkcí se přepíší jinými tlačítky, kde se zvolí matematické funkce.
Harlequina lze přes systémový adaptér připojit k PC a perspektivně k němu budou ovládací panely také v LabView.
Pokud jde o rozlišení LCD displeje, to je 800x640 bodů. Fotky bohužel nejsou nejlepší. Nejsou to "print screeny", jsou to jen fotky digitálním foťákem. Nemám v plánu zatím řešit funkci print screen a přetahovat soubory do PC. To budu dělat později až při programování ovládání v LabView.
Když budete chtít lepší rozlišení než 800x640, musíte mít větší LCD. To jsou větší rozměry bedny a také více peněz. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3996
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 15:27    Předmět: Citovat

Podobné systémy a software se používá již od zrodu počítačů v průmyslové automatizaci. Existuje na to mnoho sw ale i hardware a zabývá se tím komerčně množství firem po celém světě. U nás ty byly na příklad "Moravské Přístroje" ve Zlíně. Jejich grafická nadstavba nad DOSem vyšla téměř současně s Win 3.1.
Globálně je známá firma National Instruments a občas se objeví i u nás v likvidovaných systémech jejich hw. Podobně LabWiew je sw, který je také ke stažení jako demo: https://downloads.digitaltrends.com/labview/windows
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so leden 01 2022, 11:02    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Název tohoto vlákna mi vybavil vzpomínku na modulární měřicí přístroj od Tektronixů, nějaké jsme tehdy měli i v Tesle. Chtěl jsem sem dát odkaz na obrázek, ale nic jsem nenašel, asi to nebylo moc obchodně úspěšné a neujalo se to Sad
Skládal se z krabice (byly různé velikosti) s napájecím zdrojem a konektory pro připojení modulů.
Do krabice se daly zasunout moduly třeba osciloskopu, laboratorního zdroje, generátoru signálu, multimetru...
Když bylo potřeba něco zkoušet nebo měřit, tak se do krabice instalovaly příslušné moduly a na stole byl jen jeden měřák Smile

Úspěšné to bylo, jen se toho sem moc nedostalo.. Ideální kombinací je třeba SG503, TG 501 a PG 506 na kalibraci osciloskopů(nejen). Naprostý luxus, mám to mnohokrát ověřeno.

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: so leden 01 2022, 22:52    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Podobné systémy a software se používá již od zrodu počítačů v průmyslové automatizaci. Existuje na to mnoho sw ale i hardware a zabývá se tím komerčně množství firem po celém světě. U nás ty byly na příklad "Moravské Přístroje" ve Zlíně. Jejich grafická nadstavba nad DOSem vyšla téměř současně s Win 3.1.
Globálně je známá firma National Instruments a občas se objeví i u nás v likvidovaných systémech jejich hw. Podobně LabWiew je sw, který je také ke stažení jako demo: https://downloads.digitaltrends.com/labview/windows

přesně tak . Moravské přístroje neznám, neměl jsem tu možnost se s nimi setkat, ale NI znám, jeden NI systém vlastním. Poskládal jsem si ho z výprodejů na ebay. Normálně, na nový NI systém totiž nemám prašule. Ten NI systém, který mám, je na PXI sběrnici a firmy PXI systémy rozprodávaly, když NI uvedl nový systém s PXI-e sběrnicí. Ačkoliv moc nechápu smysl PXI-e, když v bedně je jediný procesor a několik většinou pomalých měřících adaptérů. Objem dat mezi měřícími adaptéry a procesorem zvládá PXI v pohodě.
Co se týká LabView, na stránkách NI je ke stažení trial zkušební verze. Není to demo, je plně funkční, profi verze. Bohužel časově omezená. ALE ... málo se ví, že ke stažení je také plně funkční časově neomezená verze pro hobbyisty. Pouze výsledky práce hobyistické verze se nesmí použít ke komerčním účelům, ale můžete ji používat doma a ve dne pak makat na licenční verzi v práci. Tato hobbyistická verze nahradila původní verzi pro studenty. Verze pro Hobbyisti je tuším plná verze, jen málo ořezaná od profi verze. Háček je v tom, že na webu NI je chybka. NI uvádějí, že tato hobbyistická verze je pro 32-bit wokna 7 a výše, jenže na web asi omylem dali 64-bitovou plnou verzi pro wokna 10. Problém je ve stažení, protože soubor má 1.5 TB. Naproti tomu u licenční verze stahujete jen installer v řádech MByte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anubisis



Založen: Nov 22, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: so leden 01 2022, 23:07    Předmět: Citovat

Možná jsem to přehlédl, ale v čem je to GUI psané? Hardcoded v C a běží to na tom SBC 80C535? Za mě bych tam dal RPI a k tomu SW v Qt - rychlejší programování a vícero možností...

Ale jako retro projekt se mi to líbí =)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne leden 02 2022, 18:04    Předmět: Citovat

Arrow anubisis, ono to prapůvodně vzniklo jako retroprojekt. Úplně na počátku jsem řešil nějaký monitor, tedy obrazovku pro HP9825. Monitor k HP9825 existoval, ale jen ve velmi malém počtu kusů a nikdy se nedostal ven z USA. A tak jsem udělal tu desku s 80C535 a přidal tam RTC a GPIB řadič, protože HP9825 primárně komunikuje přes GPIB. Na 80C535 jsem připojil LCD. Původní firmware pro 80C535 byl v assembleru 80C535. Později, když jsem měl obrazovku k 9825 mne napadlo přidělat virtuální XY plotter a ten už jsem psal v HPL, který kompiloval do assembleru 80C535. Vznikl takový vývojový systém pro 80C535.

Dneska mne napadlo něco jiného. Udělat systém bez LCD displeje. Prostě jen skříň se sběrnicí a komunikační deskou, přes kterou se připojí k PC. Pochopitelně, pak musí být v PC programy pro jednotlivé měřící desky. Ale ty programy lze napsat třeba v LabView... Very Happy
Ta komunikační deska... buď lze použít stávající s 80C535, anebo lze udělat nějakou jinou desku. Z důvodů kompatibility nutno pouze dodržet rozměry 100x160 mm a pinout sběrnice. Na desku s 80C535 http://www.jplabs.co.uk/projects/bh20105a.html lze udělat nástavbu, patro, například desku s voltmetrem a/nebo čítačem. Ačkoliv 80C535 má v sobě solidní AD převodník, použitelný pro sběr dat, jako voltmetr. Mám zatím jen úvahu, udělat novou desku, která bude mít USB, CAN a Ethernet. Bude na jiném, modernějším mikropočítači, odvozená z projektu multi-interface http://www.jplabs.co.uk/projects/bh220a.html. Šlo by v podstatě pouze o změnu tvaru desky, přidání USB a drobné úpravy v hardware. Bylo by užitečné, kdyby se do projektu zapojilo více lidí Very Happy , ale ne jen jako obecenstvo.

A ještě taková úvaha nakonec: řešení Harlequina s LCD má tu výhodu, že je malý. Je to jedna krabice, která se vejde do tašky., Naproti tomu řešení bez LCD ale s PCčkem, minimálně notebookem, je rozměrově větší a pokud budou obslužné programy v PC v LabView, nutno mít wokna 64 bit, protože NI odchází od 32 bitové verze LabView Sad V PCčku pak bude jen LabView runtime modul na kterém poběží obslužné programy pro Harlequina bez LCD.. Notebook s wokny vyjde jistě dráž než 7" LCD displej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund