Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Anténní konektor velikostně nesedí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33955
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 30 2021, 21:15    Předmět: Citovat

Tu staru zasuvku s velkymi konektormi si pamatam od babky. Bol tam pripojeny lampovy televizor LIMBA, neskor nieco farebne sovietske (snad Электрон Ц-380Д).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 30 2021, 21:50    Předmět: Citovat

Tady (na str. 7 pdf) je zobrazeno to, co jsem výše popisoval (a čerpal z katalogů Tesla /později ZVT/ Bánská Bystrica).
V tomto případě se jedná o připojení TVP jak ke staré, tak i k nové úč. zásuvce Wink

Do těchto starých úč. zásuvek pasuje konektor od už. Ivan_01 !
Nejstarší typ úč. zásuvek (Ø 4 / 13):

Průběžná 6AN 050 07 (koncová 6AN 050 12)

O něco novější typ - zase (Ø 4 / 13):

Průběžná 6AN 050 21 (koncová 6AN 050 18 )

https://www.tvfreak.cz/prijem-dvb-t-na-spolecnou-televizni-antenu/3476-4

Staré lampové TVP měly ant. vstup na 2 banánky.
Často jsem se u zákazníků v činžácích setkával s tím, že měli TVP nesprávně připojený k úč. zásuvce.
Samo-domo vyrobená "úč. šňůra" = patřičná (většinou tak do 1,5m dlouhá) černá dvojlinka, zakončená na obou koncích banánky. A na jedné straně banánky v TVP (správně) a druhý konec: banánky zastrčeny do levé (TV) i pravé (R) zdířky úč. zásuvky (samozřejmě nesprávně!) - a stejně to "nějak hrálo" Surprised Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17818
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 0:05    Předmět: Citovat

K těm velkejm STA šedivákům se mi tu někde válí pár kousků samco-samic dlouhých cca 80 mm. Byly to útlumový T články na vyrovnání intenzity signálů STA v jednotlivých stoupačkách. Ani už nevím, kolik decibelů měly.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 10:18    Předmět: Citovat

to kokun:

Děkuji za objasnění problematiky IEC a podobných konektorů.
Ano, na Merkuru opravdu nemám tak velký konektor jako ten na fotce od Ivan_01. Vzhledem k tomu, že na fotce nebyl žádný předmět pro měřítko, tak jsem si myslel, že je stejně velký jako klasický anténní konektor.


Prošel jsem několik konstrukčních katalogů od Tesly, ale anténní/IEC konektor jsem nenašel.


Internet tvrdí, že by měl vypadat takto:



Tesla anténní konektor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  14.46 kB
 Zobrazeno:  54 krát

Tesla anténní konektor.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 13:35    Předmět: Citovat

Ano - pokud jsi ho v reálu nikdy neviděl, tak jsi ani nemohl mít představu o jeho velikosti.

A ten na posledním fotu se zase používal v novějších sestavách STA - v soupravách STEA-D (opět ZVT B. Bystrica; později pak VF technika B.B.?). Má jen trochu odlišné to "tělísko" z umělé hmoty (většinou černé) od jiných - kovové části konektoru odpovídají (rozměrově) zase přesně konektoru IEC!

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 13:44    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
K těm velkejm STA šedivákům se mi tu někde válí pár kousků samco-samic dlouhých cca 80 mm. Byly to útlumový T články na vyrovnání intenzity signálů STA v jednotlivých stoupačkách. Ani už nevím, kolik decibelů měly.

Ano - jsou to "Tlmiace články typu PRE" (PRE 03 až 20) v hodnotách: 3; 6; 10; 15 a 20 dB.
Hodnota by měla být tuším "teplem vylisována" na plošce tělíska (nemám je teď honem po ruce) Wink

Taky existuje (stejná velikost - ve stejném tělísku) "Koaxiálna prepojka PSX 11".
Anebo taky "Výhybka PVA 11" (té ovšem trčí z boku tělíska lanko-licna pro připojení pod šroubek zdroje - svorka "-24V". Slouží pak pro napájení případného ant. předzesilovače).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 17:23    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Moj Merkur ma takyto konektor. Je tam obruc okolo vonkajsieho plechu, ktora ho stahuje na spravnu velkost.
Ani ne tak "stahuje", ale použil bych spíše výraz: "snaží se ho udržet" (na tom daném průměru)!



Zrovna tento konektor je přímo součástí kanálového voliče!
Jeho vnější mezikruží (GND) je svinuto z plechu tak, že má jenom jeden "spoj" - konce plechu se jenom stýkají. Úzká obroučka se "snaží" pouze zabránit tomu, aby se mezikruží "nerozšklebilo" (v tom spoji - i přes ten "zámek", co tam je!) při bočním namáhání (třeba když se za přívodní koaxiál tahá z boku!). Pokud se to boční namáhání přežene a "povolí" i ta obroučka (a taky ten "zámek"), tak pak už je ta "díra" zvětšená-mírně kónická a i správný protikus (samec IEC) v něm pak nemusí dobře držet - viklá se.
Takto to zřejmě bude u obou Merkurů autora vlákna. Njn - oba už taky něco pamatují.

Pro ještě lepší "nakontaktování" samce do samice (součást K.V.) slouží ještě ty 3 předpružené prolisy-"pacičky" (po obvodě mezikruží, s roztečí po 120° - jejich konce je vidět u obroučky!).
Na foto od už. rnbw jsou vidět (některé jen částečně!): první na 2. hodině; druhý na 6. hod. a třetí na 10. hod.!
Občas se stávalo, že když se to předpružení " tří paciček" přehnalo, tak mezikruží samce "zajelo" až za ně a tím je ještě více vykřivilo dovnitř (třeba jen jeden z těch tří) - taky už kvůli tomu nešel samec zasunout dostatečně hluboko. A když to bylo příliš, tak mohlo dojít až ke zkratování "GND na živý"!
Jistě jste se s tímto někteří v praxi setkali - já za své servisní praxe určitě několikrát (u K.V. tohoto typu) Wink

Třebaže (v tomto případě) i když se sice jedná o TVP Tesla (Merkur), tak tento konektor ani nemůžeš v žádném katalogu TESLA najít, protože (jak píšu) konektor je přímo součástí K.V.!

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 18:46    Předmět: Citovat

to kokun:

Asi to tak bude, že ty Merkury toho dost pamatují, našel jsem je totiž během léta na sběrovém dvoře (spolu s nimi ještě Merkur II s ustřiženou šňůrou a monitor Atari SM 124).
Každopádně mi příliš nevadí, že jsou ty konektory trochu volné. Jeden z těch Merkurů (obyčejný bílý) mám v plánu předělat na MDA/Hercules pro XT-čko, takže modulátor půjde stejně pryč. Ten druhý ale ponechám jako televizor, protože má červenou skříňku, což je podle všeho vzácnost. Navíc je poměrně ranný, z roku 1985. Takže u něj bych ten konektor asi trochu smáčknul kleštěmi.

Jen mě zajímalo, jestli se začalo s vývojem elektroniky šidit i anténní konektory. Aby ušetřili, udělali by ty samce menší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 19:07    Předmět: Citovat

V případě zničení takovéhoto konektoru - zdemolovaný; vylomený celý, anebo třeba jen jeho "živý" kontakt; ... (ať už byl součástí K.V., anebo ne - byl oddělený, uchycený mimo K.V. někde na plastu), jsem prováděl následující opravy:
Použil jsem konektor z podobného K.V. (zničeného elektricky - třeba "poblesk") a přepájel jsem ho namísto toho zničeného. Taky jsem třeba používal nějaký takovýto univerzál:

Anténní zdířka IEC do plošného spoje

Pokud byl konektor od K.V. oddělený (a propojený s ním jen kouskem koaxu, pak jsem používat tuto náhradu:

Anténní zdířka IEC panelová s matkou

A máš to i s názvama - jen podotýkám, určitě to nejsou konektory Tesla Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33955
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 19:22    Předmět: Citovat

Kazdopadne by rozmery mali byt od toho roku 1922 rovnake.
Kazdy vyrobok ma ale nejaku toleranciu. Navyse povodny rozmer je palcovy: 3/8" (tri osminy palca), co je 9,525mm. Niekto to vyrobi ako 9,5mm a uz moze byt problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7429

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 19:22    Předmět: Citovat

Měl jsi vymyšlenou nějakou náhradu za ty ruské? Ty byly vždycky bokem, ale uchycení měly jako DIN konektory na dva šroubky do stran.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 19:26    Předmět: Citovat

solis123 napsal(a):
to kokun:

Asi to tak bude, že ty Merkury toho dost pamatují, našel jsem je totiž během léta na sběrovém dvoře ...
Každopádně mi příliš nevadí, že jsou ty konektory trochu volné. ... Takže u něj bych ten konektor asi trochu smáčknul kleštěmi.

Jen mě zajímalo, jestli se začalo s vývojem elektroniky šidit i anténní konektory. Aby ušetřili, udělali by ty samce menší.

Pochybuji, že by byli vyrobeny mimo dovolenou toleranci (byli menší) - rozhodně bude na vině ta "samice" v TVP. Bude rozjetá, jak stará ku*va.

V každém případě bych si ten K.V. vypájel ven (abys s ním mohl volně manipulovat).
Pořádně si ho prohlédni - psal jsem, že mezikruží je svinuto a jen k sobě přiloženo - je tam ale ještě ten "zámek" (až si ho prohlédneš, princip pochopíš hned). A ten bude "vyskočený"! Když to mezikruží kleštěmi zmačkneš (zámek do sebe zapadne) a obroučka to v tomto stavu pojistí, tak už to bude v cajku - bez vůle a viklání. Ten "zámek" se dá z vnějšku taky třeba pojistit (proti novému "vyskočení") kapkou cín. pájky - ale funkční to bude i bez ní (v originále tam taky není).
Po této "externí" opravě jen zapájíš K.V. nazpět do hl. desky a "jedeme dál" Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 19:48    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Měl jsi vymyšlenou nějakou náhradu za ty ruské? Ty byly vždycky bokem, ale uchycení měly jako DIN konektory na dva šroubky do stran.

U ruských byl především problém v "unaveném" živém kontaktu, který je vyrobený z dvojice napružených plíšků. Principielně podobných, jako jsou kontakty ve SCART konektorech; anebo v Tesla konektorech, používaných na modulech (3-pin; 5-pin; 7-pin; 9-pin; ... 15-pin). U těch tesláckých bývaly záludné poruchy (kontakt/nekontakt se těžko hledal), když se jedno "raménko" ulomilo.
Většinou stačilo napružení za pomoci silné krejčovské jehly (anebo třeba ocelového měřicího hrotu, co se nasouval na banánek)

- pokud tedy nebyl poničený ten plastový výlisek-tělísko.
Hodně podobné IEC samice (těm ruským) byly výrobky DDR - taky se kotvily dvěma šroubky (anebo do DPS dutými nýtky), jako ty ruské. Ten plast byl černé barvy - na rozdíl od těch mléčně bílých, ruských. Navzájem se daly nahradit.
V některých DDR tvp byly takto použity rovněž. Už si nepamatuju, kde se mně jich podařilo několik koupit (nejspíše v Uh. Brodě) Embarassed

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7429

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 20:09    Předmět: Citovat

Já měl u těch ruských po čase spíš problém s tím plastem - prakticky se rozdrolil. Střední část tak sice ještě pružila, ale nedržela a okraje se vylámaly. Ty východoněmecký jsem tehdy nepotkal, škoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
solis123



Založen: Nov 30, 2020
Příspěvky: 46
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 20:19    Předmět: Citovat

to kokun:

Ano, přesně tak jak jsi psal. Zámek mezikruží byl vysazený, po zacvaknutí konektor sedí. Díky Very Happy


Jinak jsem našel, že ten konektor s černým obalem se jmenuje KSK 11 (https://shop.vftech.sk/detail/3/1793/Konektor-IEC-cierny-KSK-11-vidlica).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund