Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čez maximum A pro průřez 10mm2 CU?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
evlo
trapný slaměný panák


Založen: May 25, 2009
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2021, 15:39    Předmět: Čez maximum A pro průřez 10mm2 CU? Citovat

Jen se chci ujistit, že u ČEZ je maximální možná přípojka na 3x10mm2 CU resp. 3x16mm2 AL je 3x80A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2021, 17:28    Předmět: Citovat

Průřez 16 mm² Al je minimum. Dimenzování nezávisí jenom na zatížení, taky na délce přípojky a typu vodičů. Pro závěsný kabel a zatížení 80 A lze předpokládat nejméně 25 mm² Al.

Nicméně rozhodující je stanovisko distributora. Například staré přípojky 10 mm Al mají (aspoň u EG.D) výjimku až do rekonstrukce.


Naposledy upravil Achab dne po prosinec 06 2021, 17:56, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 245

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2021, 17:29    Předmět: Citovat

Zadej si do vyhledávače PŘIPOJOVACÍ PODMÍNKY ČEZ tam najdeš vše co potřebuješ splnit aby ti osadili to co požaduješ je to v PDF souboru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po prosinec 06 2021, 17:51    Předmět: Citovat

Připojovací podmínky se týkají pouze zařízení za HDS, přípojka se řeší individuálně podle konkrétní situace. Je to záležitost projektu a distributora (případně bez projektu pouze distributora).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
evlo
trapný slaměný panák


Založen: May 25, 2009
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 10:47    Předmět: Citovat

bum napsal(a):
Zadej si do vyhledávače PŘIPOJOVACÍ PODMÍNKY ČEZ tam najdeš vše co potřebuješ splnit aby ti osadili to co požaduješ je to v PDF souboru.
tam se odkazuji na csn a ta je tajna
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salus



Založen: Jan 03, 2019
Příspěvky: 80
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 12:55    Předmět: Citovat

ČSN v žádném případě nejsou tajné, jen nejsou distribuovány zdarma. Sice existuje sponzorovaný přístup k některým ČSN, ale norma 33 3320 pojednávající o elektrických přípojkách tam zrovna není.

Tady tohle Ti taky možná pomůže: https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/file/edee/dist/fileotherexport/distribuce/energeticka-legislativa/ppds06-6-priloha.pdf

Ten sponzorovaný přístup k vybraným normám je zde:
https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/loginff.aspx
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 13:27    Předmět: Citovat

Tam najde jedině minimální průřez, jak jsem psal 16 mm Al (mimo výjimky). Horní hranice je omezená pouze vyráběným průřezem daného typu vodičů. Což je u závěšáku AYKYz 35 mm², samonosné vodiče AES se vyrábí až do 120 mm².

Dovolené zatížení dotazovaného průřezu Al 16 mm², kabely Prakab:

AYKYz 4×16 ... 61 A (teplota okolí +30°C)
AYKY 4×16 ..... 61 / 81 A (na vzduchu / v zemi)
AES 4×16 ...... 64 A (na vzduchu)

Nejmenší průřez pro zmíněné zatížení kolem 80 A, kabely Prakab:

AYKYz 4×25 ... 81 A (teplota okolí +30°C)
AYKY 4×25 ..... 81 / 102 A (na vzduchu / v zemi)
AES 4×25 ...... 94 A (na vzduchu)

Závěsné přípojky NN se obvykle používají do 35 mm², větší průřezy zemním kabelem. Přípojka musí mít plný počet vodičů soustavy v místě odběru (mimo schválené výjimky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 17:15    Předmět: Citovat

TO : evlo

Co si myslel tou přípojkou?
Jestli kabelové vedení z pojistkové skříně (HDS), do elektroměrového rozváděče, tak to ano.

Stran toho proudu, se takto neuvažuje. Na prvním místě je stanovisko distributora (ČEZ), jakou proudovou hodnotu jističe před elektroměrem ti dovolí.
U jednofázové přípojky, v rajónu ČEZ, je to dané jističem o In = 25A, vypínací charakteristika „B“.
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 245

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 17:38    Předmět: Citovat

"Evlo" posílal jsem ti zde na webu zprávu kam pokud chceš ti mám poslat uvedeny soubor velikost je zhruba 1MB sem se nedá uložit a na server ulož to a podobně to dávat nebudu. Je tam popsáno zřízení HDV z HDS schémata zapojení elektroměrových rozvodných desek, včetně hodnot jističů, provedení stoupaček včetně zřízení více odběrných míst a průřezy vodičů a další informace tak jak vyžaduje ČEZ. Až do odchodu do důchodu jsem pracoval u ČEZ jako elektromontér později v máloodběru-velkoodběru dnes již uvedený soubor nepotřebuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
evlo
trapný slaměný panák


Založen: May 25, 2009
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 22:59    Předmět: Citovat

To mě připomělo, že nejvíc informací je vlastně tady https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-revizni-techniky ale zrovna tohle jsem tam nenašel

Myslím jak z HDS do elektromeru tak i do HDS z vedení


Achab: právě no, to co píšeš odpovídá obrázkům co jsem našel na webu údajně z čsn toho správného čísla
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
evlo
trapný slaměný panák


Založen: May 25, 2009
Příspěvky: 179

PříspěvekZaslal: ne prosinec 12 2021, 12:13    Předmět: Citovat

Zajímavý, že DIN rozlišuje dlouhodobé zatížení a ČSN, která je zcela zjevně kopie DIN ne, 60A ČEZ dovolí jen výměnou elektromeru, drátky stačí ty 10cu a 16al, resp. dovolí max 63A, což mě bohatě stačí, ale doufal, jsem, že když položím na internet špatnou odpověď, tak to jako otázka zafunguje, ale zjevně ne. Ještě by mě teda zajímalo kolik reálně max odebíra 3x32A nabíječka tesly, protože 3x32A to podle mě nebude.

Nicméně dejme tomu že by to bralo teda 32A, tak nějaký špičkový maximum na fázi můžu mít pak celkam 52A reálně, možná na dvou třeba 50 + 52A a pak na třech to může být v úplně max zátěži 50+52+38 (odhaduji, spíš i míň), tak to asi reálně hlavní jistič 3x50A zvládne i když to tam bude týct třeba 10minut, ne?

Nebo 3x50A hlavní jistič vyletí při 1x50A + něco + něco? Myslím reálně ne podle nějaké teorie.
Pro domácnost čez dovoluje jen hlavní jistič charakteristiky "B".


Tzn. nová otázka je:
Je reálně šance, že hlavní jistič charakteristiky B 50A sepne pří zátěži 52A po dobu 30 minut na jedné fázi z 3 fází co jistí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po prosinec 13 2021, 8:58    Předmět: Citovat

Trojfázový jistič funguje jako 3 jednofázové. Takže proud jednou fází neovlivňuje prách vypnutí druhé fáze. (Pro úplnost, oteplení procházejícím proudem to trochu ovlivní...)
Najdi si charakteristiku jističe "B". Nikdy nevypne pro proud 1,13 x jmenovitý proud.
viz https://www.oez.cz/zbozi-prilohy/1035022928_LTE-MI01-2019_CZ_SK.pdf strana 10
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: po prosinec 13 2021, 9:53    Předmět: Citovat

TO : evlo
Jistič c vypínací charakteristikou „B“, nám říká, že elektromagnetická spoušť toho jističe je stavěna na 3 až 5ti násobek jmenovitého proudu,(zkratová spoušť).
Teplená spoušť, je nastavena na 1,13 až 1,45 násobek jmenovitého proudu. Čili Smluvený nevypínací proud Int=1,13xIn : t > 1 hod. Smluvený vypínací proud It´= 1,45 x In : t < 1 hod.
Toto platí pro referenční teplotu okolí 30 stupňů. Při teplotě 40 stupňů jseš na 48 A.
Takže těch 52 A je v pohodě. Při tomto proudu to bude topit 5 W.

TO : luky
Ten jistič LTE od OEZ, v rajónu ČEZu, nemůže být instalován jako jistič před elektroměrem. Má zkratovou odolnost pouze 6 kA. ČEZ požaduje jističe z hodnotou 10 kA.
Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po prosinec 13 2021, 10:02    Předmět: Citovat

Děkuji za opravu. Jsem skrblík, tak mám hlavní 10kA, ale uvnitř domu mám většinu na 6kA. Dával jsem ten dokument hlavně kvůli charakteristice "B".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: po prosinec 13 2021, 10:06    Předmět: Citovat

Jojo.
Ono i v dnešní době, spousta elektrikářů, ani neznají, co jsou to vypínací charakteristiky u jističů. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund