Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Metex3860D: Nefunkční měření indukčnosti - VYŘEŠENO

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 18:11    Předmět: Metex3860D: Nefunkční měření indukčnosti - VYŘEŠENO Citovat

Ahoj.

Získal jsem vyřazený multimetr METEX M3860D. Nefungovalo v podstatě nic (displej napůl mrtvý, přepínač nefunkční, komunikace utichlá ...), ale postupně se mi to povedlo skoro všechno opravit.

Poslední věc k opravě je měření indukčnosti.
Jako ne, že by to pro mě bylo nějak životně důležité, ale když už jsem se do toho pustil, tak bych to chtěl dotáhnout až do finále.

Na indukčnost ale už nějak nestačím - není mi jasné, jak to vlastně funguje.

Tady je schéma bloku, který by se měl starat o měření indukčnosti.

http://www.astromik.org/raspi/metex3860d/sch_l1.gif


Je to překreslené z originálního (trochu nepřehledného) schématu.
http://www.astromik.org/raspi/metex3860d/sch_orig_1.jpg


Po měření na jednotlivých měřících bodech jsem zjistil, že oscilátor z obvodu NJU4011 oscilátoruje frekvencí asi 600Hz.
Na řídících pinech přepínače HC4053 se zdá být také všechno v pořádku.
(přepínače "A" a "C" přepínají ve stejné fázi, přepínač "B" přepíná v protifázi)


Podle mě je první problém v tom, že v bodě M4 (na noze č.1 obvodu HC4053) je v podstatě stejný signál nezávisle na tom, jestli do měřících svorek zasunu cívku 10mH nebo 220uH.
Tady nějak nedokážu pochopit, co se tam má správně odehrávat.

Průběhy pro 10mH a pro 220uH zde:

M1-M4 pro 10mH



M1-M4 pro 220uH






Další problém, který se od toho předešlého možná odvíjí, je v tom, že na noze 15 obvodu HC4053 (výstup jeho B přepínače) není žádné napětí (kromě nějakých krátkých špiček),
takže další členy měřícího řetězce - sledovač signálu IC8 a napěťový zesilovač IC9 - nemají co měřit.

Detailní průběhy v bodě M6 pro zasunuté cívky 10mH a pro 220uH (pozor na napěťové měřítko pro druhý kanál: 10mV/dílek)

M1-M6 pro 10mH


M1-M6 pro 220uH




Můžete mě někdo trochu postrčit - kterým směrem se mám zaměřit?
Je vůbec ta základní frekvence oscilátoru (600Hz) správná?
Mám zkusit vyměnit přepínač HC4053?
A nebo mám odškrábnout nohu 15 a zjistit, jestli se tam něco nezanáší z toho sledovače IC8?



Tady dávám k dispozici všechny podklady, které se mi povedlo k měřáku sehnat na internetu.
Jsou tam i všechny záznamy průběhů signálů, které jsem snímal osciloskopem.
První (žlutý) kanál je vždycky průběh v bodě M1 - to je kvůli tomu, aby se daly jednotlivé obrázky navzájem sesynchronizovat.

http://www.astromik.org/raspi/metex3860d/


Tantal C35 jsem vypájel a změřil. Má hodnotu, která je sice v rozporu s originálním schématem, ale odpovídá jeho popisu (popis "104" = 100n)


Naposledy upravil astromik dne pá prosinec 10 2021, 12:00, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 19:11    Předmět: Citovat

Mně spíš přijde, že ti nepřepíná ten přepínač rozsahu na vstupu. Když tam místo cívky dáš zkrat, musíš mít v bodě M4 prostě 0 (což odpovídá i tomu, když tam dáš malou cívku).
Jinak princip je jednoduchý - oscilátor kmitá asi na správné frekvenci. Podle toho, jaký cívka klade střídavému proudu odpor, takovou má indukčnost. A 4053 se ve směru M4-M6 chová jako řízený usměrňovač - v tomhle případě měří naindukovaný proud po ukončení buzení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 19:47    Předmět: Citovat

Díky za reakci.

Otočný přepínač se zdá být v pořádku.
Propískal jsem přímo tu zasouvací svorku proti noze 1 obvodu HC4053 a je tam normální zkrat.

To už bych se spíš přikláněl k tomu, že jsem měl cívky špatně zasunuté.

Zkusil jsem připájel cívku přímo mezi vývody 1 a 2 u HC4053, ale pořád se zobrazuje "OL" (overload).
Zítra kouknu na průběhy osciloskopem.


EDIT:
Koukám, že na tom překresleném schématu mám chybu.
Odpor R71 je až za otočným přepínačem - přímo na noze 1 obvodu HC4053.

Jdu to opravit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 20:02    Předmět: Citovat

Při připájené cívce se ti musí změnit průběh v bodu M4. Klidně to zkratni, pak tam musí být 0. Ale pokud se to nepřenáší na M6, může být ještě vadná 4053.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 21:07    Předmět: Citovat

Zkusil bych vyměnit 4053, je natvrdo spojená s vnějším světem a tudíž první na ráně, pokud do toho někdo pustil, co neměl.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 7:38    Předmět: Citovat

Tak první změna:
V původním příspěvku jsem všude uváděl, že jsem zkoušel měřit cívku 220mH. To byl omyl. Ve skutečnosti to bylo 220uH. Už jsem ty jednotky opravil.

Další věc: Když jsem cívku připájel přímo mezi nohy 1 a 2 obvodu 4053, tak se na ní průběh opravdu změnil a v závislosti na indukčnosti se se ten průběh mění výrazně.


M1-M4 (10mH - připájeno) - Časová základna 40us/dílek


M1-M4 (220uH - připájeno) - Časová základna 4us/dílek

Takže chyba mohla být opravdu ve špatném kontaktu v otočném přepínači, nebo ve špatně zasunuté cívce do měřícího konektoru.


Každopádně, na výstupu přepínače "B" (noha 15 obvodu 4053) není vůbec nic.

M1-M6 (10mH - připájeno)




Takže další krok bude výměna toho 4053 - dám vědět jak to dopadlo, ale bude to nějakou dobu trvat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 11:59    Předmět: Citovat

HOTOVO - FUNGUJE!

Díky všem za rady.
Nakonec jsem vyměnil ten 4053 a začalo to měřit.
Sice si ještě budu muset trochu pohrát s kompenzací a zesílením, ale v tom už se vyznám.

Ukázky průběhů za přepínačem (noha 15 obvodu 4053):


M1 - M6 - Zasunutá civka 10mH


M1 - M6 - Zasunutá civka 220uH


M1 - M6 - rozpojené vstupní svorky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.11 sekund