Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava zdroje BM566A - demontáž trafa s deskami usměrňovačů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 11:45    Předmět: Oprava zdroje BM566A - demontáž trafa s deskami usměrňovačů Citovat

Tak můj stařičký osciloskop koupený z pozůstalosti po majiteli radioopravny v Poličce asi skončil. Po zapnutí jen slyšitelné lupnutí , přerušená pojistka sítě 630 mA, po výměně dtto . Zkontrolován přívod sítě , vypínač, držák pojistky , odrušovací kond - 500V dc PU 311 Rizol. větší než 200 MΩ, odrušovák má kapacity ok . Vizuzálně nic shořelého, žádný "elektrotechn. smrádek". Připojeno přes odd. trafo a žárovku 100W , proud se žárovkou cca 0,4A, bez 2,4A . Tak kde by to mohlo být ? Stabilizátory jsou svázány přes reference s +12V. Takže odpojeny všechny vývody z obou desek s usměrňovači(montážní jednotky) od desky stabilizátorů - výsledek stejný , někde je šlus. Se žárovkou změřeny všechny výstupy usměrňovačů - zapnuto vždy jen krátce - všude je nějaké napětí, kondy po vypnutí drží delší dobu napětí. Takže zbývá asi jen trafo nebo ty mraky drátů namačkaných
mezi trafo a okolí , vidět tam nic není.
Potřeboval bych poradit, jak dostat to trafo co možná jednoduše kousek ven, abych se dostal na jeho vývody a mohl to okolí narvané dráty prohlédnout - proměřit . Snad to již někdo někdy "prožil" .
Díky za radu, event. tip , jak to najít i bez demontáže - já na nic rozumného nepřišel.[/url]



PC040906.JPG
 Komentář:
 Velikost:  101 kB
 Zobrazeno:  142 krát

PC040906.JPG



PC040907.JPG
 Komentář:
 Velikost:  101.91 kB
 Zobrazeno:  156 krát

PC040907.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6595
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 12:06    Předmět: Citovat

Chtělo by to omrknout infrakamerou, asi by bylo vidět, co hřeje. Jen najít někoho poblíž, kdo kameru má.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 13:19    Předmět: Citovat

Tohle je za trest opravovat. V mém BM556 náhodně vysazovala jedna větev zdroje. Deska stabilizátorů je v takové šachtě, takže se na ní za provozu absolutně nedá měřit. Aby ji člověk dostal ven, musí odpájet tuším 27 drátů. Žádný konektor. Hlavně že jsou všechny tranzistory v paticích, které jsou akorát příčinou dalších poruch Rolling Eyes Vyndávání desky jsem absolvoval asi desetkrát, nic vadného jsem neobjevil, pak osciloskop třeba půl roku fungoval a zase vysadil. Nakonec jsem do desky za provozu ťukal dlouhou špejlí a objevil jsem malý zelený odpor, který měl mezi tělískem a vývodem studeňák. Tyhle osciloskopy opravdu nestojí za nic. Rozměry, váha, velikost obrazovky, spolehlivost, opravitelnost, vše je o ničem.

Asi o dvacet let starší dederonský wobler má veškerou elektroniku na modulech, které se dají vyjmout holou rukou. Včetně filtračních elytů. V šasi je napevno jen trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 14:07    Předmět: Citovat

No deska stabilizátorů je elektricky mimo zemí odpojena .Na trafo jsou napojeny jen ty dvě destičky po stranách trafa , na kterých jsou diody a kondy jednotlivých větví usměrňovače bez zátěže a pár součástek k pouzdrům na chladiči .Vpravo směrem k chladiči nestrčím ani špejli , ale drátů je tam mraky a chladiče hodně hřejí - mohlo se něco naprosto nesouvisejícího protavit do sebe. Největší podezření mám na trafo , potřeboval bych se dostat k vývodům , což je nemožné , ani je všechny nevidím.
Ta infrakamera by byla dobrá, ale při těch cca 500W , které do toho lezou bez žárovky , by muselo něco sakramentsky svítit a smrdět. Což se neděje ,
takže asi uvnitř trafa některé vinutí závit nakrátko.
Mrzí mě to , s tímhle jsem se nebál šáhnout sondou i do zdroje ve starém rádiu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 20:09    Předmět: Citovat

Pokud jsi to ještě neudělal, tak zkontroluj ty diody v graetzech. Už jsem pár těchto diod odešlých viděl. Já bych to zrovna na to trafo moc nesázel. Pokud jsi to neměl ve vlhku. Ty trafa jsou dobře impregnovaný. Samozřejmě se můžu mýlit..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 20:47    Předmět: Citovat

Tak holé trafo s usměrňovači je venku, po zapojení na síť se to chová stejně jak popsáno výše . Trafo je na 4 šroubech , musí se opakované namočit acetonem závity, nešlo to povolit, teplem byly zalehlé závity v impregnačním laku. Žádné viditelné "očouzení" ap. vidět není .
Diody a kondy proměřím určitě , ale ten obrovský příkon se musí někde ztrácet a nic vidět není. No když tak budu shánět jiné trafo , vraků by mělo
být ještě dost Smile .



PC040908.JPG
 Komentář:
 Velikost:  100.71 kB
 Zobrazeno:  150 krát

PC040908.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2021, 21:51    Předmět: Citovat

Hele, s těma usměrňovačema můžou mít rádcové pravdu, osobně jsem před pár léty takhle opravil čítač Videoton TR-5283 DFM128 - taky nesvítil displej, akorát na rozdíl od toho tvýho vošklivoškopku nežral elektriku jak ruskej zájezd. Po demontáži jsem zjistil v napáječový sekci 5V/3A přerušenej usměrňovací můstek signovanej "FAGOR B-40 C3700/2200", kterej byl jen tak přilepenej lakem k plošňáku bez jakýhokoliv dalšího chlazení - po jeho náhradě nějakým bezejmenným a hlavně po doplnění co největšího kusu chladicího plechu, kterej se vešel, čítač naběhnul a běhá dodnes ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 2:28    Předmět: Citovat

Taky bych to viděl na některou KY130 nebo KY132, z fotky nepoznám velikost. Pár proseklejch a přerušenejch jsem v životě vytáhl. Zato TF-ka elyty v těhle velkejch pouzdrech ani jeden. Na a pak už jen to trafo.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 7:30    Předmět: Citovat

Až odhrabu sníh a zatopím v dílně, hned se do těch diod a kondů pustím Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 16:18    Předmět: Citovat

Dostal jsem zprávu z n.p. Katoda Olomóc , že závadu zapříčinila vadná
dioda E8 v graetzu větve +80V . Tak jsem je raději vyměnil všechny čtyři za 1N4007. Diody /pájecí body jsou bez vyjmutí bloku nepřístupné . Proudový odběr klesl na magn. proud trafa (pár desítek mA).
Dioda je protavená durch . Nechám to chvíli běžet bez zátěže , otestují se
aspoň kondy na šp. napětí - ale jsou opravdu po těch cca 40 letech ve vynikajícím stavu jak kapacitou, tak svodem při Umax menším než 0,1 mA.
A to se to tam kolem trafa hodně hřeje.... Teď budu jen doufat, že vinutí trafa není načaté a nevzalo to něco dalšího za stabilizátorem sebou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 17:28    Předmět: Citovat

Co tam vlastně bylo původně? KY132 (tělo cca 6-7 mm dlouhý) a nebo KY130 (asi 4,5 mm).
Napěťově koukám že taky šetřili, zelená je na 15V AC z trafa do kapacitní zátěže, modrá na 30V a červená na 60V.
Ta červená teda byla na dorazu, zvlášť když je ještě oscilo na 220V a nyní je klidně 235V.
Ono ani s tou 1N4007 nemusíš mít zcela vystaráno. Před asi 8 lety jsem jich v termostatech přímotopů Ecoflex vyměnil desítky. Přes odpor 33k usměrňovala 230V do kondíku 100M. Nějaká divná série či co.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá prosinec 10 2021, 20:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 19:32    Předmět: Citovat

Tak ty starý teslácký křemíkovky jak KY130, tak KY132 měly závěr 80V označenej zeleně, 150V modře, 300V červeně, 600V bíle, 900V žlutě, 1kV šedě a 1250V stříbrně, takže když vezmu 80V efektivní střídavinu v Graetzu a na ní červeně značenou diodu = KY132/300, tak nevidím žádný prohřešky v dimenzování, v Graetzu pokud vím jsou na závěr namáhaný vždycky 2 diody v sérii a spičková hodnota efektivky 80V je o pár chlupů nad 113V, když to vezmu i se zvýšením napětí vlivem dnešních síťovejch hodnot (220V vs. 235-240V je to zvýšení o 6,8 - 9%), tak to je maximálně těsně pod 123,5V = furt dostatečně málo ve srovnání s katalogovým nominálem, kdy čistě teoreticky by tam měla obstát i ta "modrá" KY132/150 ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 19:49    Předmět: Citovat

Původní byly bílé .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 20:27    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Původní byly bílé .

Na fotce nejsou vidět. Bílá v pohodě.
Karle, otevři si katalog a koukni na Ua ef (C). Já bych červenou na 80V nedal ani náhodou. Tedy pokud bych nechtěl mít opakovaně vejdělek. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 10 2021, 20:34    Předmět: Citovat

Například fialové odcházely přímo příkladně. Třeba v TV. Nebál bych se těch skleněných "korálků" BYxxx, klidně pájených z něčeho, ale patřičně dimenzovat. Ty přežijí vše. Ty KYxxx se lišily i potiskem, některé série byly totál zmetky...
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund