Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon - hlava při záznamu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 13:32    Předmět: Magnetofon - hlava při záznamu Citovat

Dobrý den, potřeboval bych kopnout. Snažím se seřídit magnetofon Tesla b730.
A nejde mi do hlavy základní princip kombinované hlavy. Jak to, že při záznamu na kombinované hlavě naměřim pouze neměnnou frekvenci? Jak to vlastě zjednodušeně funguje? To je nějaká nosná? Má 88Khz a napětí 18V.

Myslel jsem si, že frekvence z oscilátoru se pouští do mazací hlavy, a do kombinované, už jde rovnou signál ze záznamového zesilovače.

Majiteli přijde, že jeden kanál při záznamu ,,nějak zlobí,, tak si říkam, že změřim co jde do hlavy. A ejhle tam jen frekvence o napětí 18V. Takže teď jsem z toho jelen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 13:38    Předmět: Citovat

s vyjadrenim "nejak zlobi" bych jej poslal do pr... bud mi rekne presny projev vady a nebo at si to bere...nemam cas a chut zjistovat co tim myslel...nakonec se zjisti ze je hluchy na jedno ucho a magnetaku nic neni...
Sry za OT... asi deformace z prace....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
emo53



Založen: Jul 27, 2009
Příspěvky: 265

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 13:50    Předmět: Citovat

Pri zázname je časť vf signálu - tzv. predmagnetizačný púšťaný aj do kombinovanej hlavy kvôli nelineárnej charakteristike magnetickej indukcie od intenzity magnetického poľa. Tým sa táto posúva do lineárnej oblasti, čím sa zmenší skreslenie v nahrávke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31784
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 14:15    Předmět: Citovat

Emo, tys to teda vysvětlil jako EMAN ... Důležitý je, co se vlastně děje při magnetickým záznamu - to, že se přemagnetovávají domény v materiálu pásku je až ten poslední jev. Důležitý je taky vědět, jak a proč se to děje. Důležitý je říct, že intenzita magnetizace pásku je způsobená ne napětím signálu na hlavě, ale proudem, kterej vinutím teče. A je jedno, jestli je nf, nebo vf. Ten vf proud o neslyšitelným kmitočtu je tam použitej proto, že "líp proniká do pásku" - to je pololaický vysvětlení faktu, proč se používá vf předmagnetizace. A ten nf proud, svojí úrovní odpovídající zaznamenávanýmu zvukovýmu signálu neboli kolísající přesně v rytmu nahrávanýho signálu, se MODULUJE na ten vf předmagnetizační proud. Proto na hlavě naměříš těch X desítek kHz - to je ten předmagnetizační proud, vyráběnej mazacím oscilátorem magiče - a definovanej podílem výstupního napětí oscilátoru a impedance vinutí hlavy plus modulačního stupně. Pro záznam je důležitá OBÁLKA toho vf proudu, neboli jeho měnící se amplituda - a tu už ti normální čítač jen tak nezměří, na to si musíš vzít nějakej biograf neboli vošklivoškopek - na něm uvidíš základní XkHz kmitočet, modulovanej vlastním zaznamenávaným kmitočtem v amplitudě. Celý se to děje proto, že magnetickej materiál vykazuje jinou strmost magnetizační charakteristiky v oblasti nulovýho magnetizačního toku z hlavy do pásku a jinou v oblasti s už nějakým vybuzením. Proto se pásek "předbuzuje" tím vf proudem, aby byl i v okamžiku kdy je užitečnej signál nulovej pořád pásek magnetizovanej - a aby se tím na pásku projevila i sebemenší změna toho užitečnýho signálu, protože se projeví na vejšce těch vf magnetizačních špiček, ne v oblasti nulový úrovně magnetizačního toku do pásku, kde ten pásek má mizernou citlivost. No a vf signál se používá proto, že jednak ho lidský ucho neslyší, takže i kdyby při snímání v cestě signálu nebyly akustický filtry, který snižujou přenos nadakustickejch kmitočtů, tak člověk by tu předmagnetizaci stejně jako samostatnej tón nikdy neslyšel. Psi, kočky, myši, kuny a netopejři samozřejmě ano - i elektronický měřiče signálu, pokud by se jim neuřízla nějakým filtrem/propustí právě pro člověka neslyšitelná oblast kmitočtů, by na pásku nahraným s vf předmagnetizací, ale bez nf signálu ukazovaly "tady je nahranej nějakej signál".
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 14:26    Předmět: Citovat

Když nevíš, že existuje nějaká předmagnetizace, ani do toho nesahej. Co to je za terminus technicus, "nějak zlobí"? Může mít přidřenou přivíjecí spojku, tím pádem podtrhává pásek pod ztvrdlou nebo popraskanou přítlačnou kladkou, a ten pásek uhýbá nahoru nebo dolů, takže okrajová stopa (levý kanál) má záznam a/nebo snímání hanebnější, než dolní stopa. A ty hledáš závadu kolem univerzální hlavy?

Asi nečteš jiná vlákna o magnetofonech, že?
Především bys měl vědět, že stroj musí být mechanicky v naprostém pořádku, než sáhneš do elektroniky, jinak víc zkazíš, než napravíš.

A taky bys věděl, že bez předmagnetizace to nejde a s výhodou se používá část napětí z mazací hlavy - pásek má nějakou tu magnetizační charakteristiku a pracovní bod záznamu se musí dostat doprostřed nejrovnějšího úseku charakteristiky pásku. Princip znázorněn v tomto vláknu.
Ostatní je fyzika: jestli má hlava indukčnost 35 mH na kmitočtu 1 kHz a sotva 30 mH na kmitočtu 10 kHz, přičemž stejnosměrný odpor má celkem konstantní 16,5 Ω, dá se na 88 kHz (normální mazací kmitočet B730) očekávat, že bude mít efektivní indukčnost kolem 25 mH a ztrátový odpor kolem 5k.
Doporučený předmagnetizační proud je 1,9±0,15 mA, ten vyvolá na té hlavě úbytek napětí asi 16,5 V (nebo osciloskopem naměříš amplitudu asi 48 V).
Jmenovitý záznamový proud je 180 µA, což při 1 kHz znamená úbytek napětí sotva 40 mV. Tedy to napětí nf signálu 1 kHz na té hlavě je tisíckát menší, než napětí předmagnetizačního průběhu, kterému vlastně jen to nf napětí posouvá nulu (a obě obálky s ní). Proto ho tam nevidíš.
Než začneš hýbat nějakým trimrem, přečti si o tom něco víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 15:35    Předmět: Citovat

Dneska máloktrý kazeťák má střídavou mazací hlavu - většinou je to jen magnet. Ale zdroj předmagnetizačního proudu mají - kolikrát se dá měnit i jeho frekvence přepínačem vzadu - Beat cut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 17:29    Předmět: Citovat

Jenom nejlevnější gadžety - imitace postrádaly mazací oscilátor se všemi dopady na jakost záznamu...mazání pevným magnetem se (bohužel) praktikuje dodnes, úspora materiálu, pracnosti potažmo nižší finální cena přístroje.
(u diktafonů, hlasových záznamníku apod. většinou nevadí)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 19:13    Předmět: Citovat

Děkuji, za vysvětlení, netušil jsem že to tak je. Znal jsem kazeťáky s mazacím magnetem, tak mě to překvapilo. Vidim že mam co dohánět.

Jinak jsem na hlavě dostavil těch 16,5V u obou kanálů. Na mazací hlavě je kolem 43V.

Mrknul jsem ještě na tu dráhu. Trochu srovnal hlavu, Tak, jak si myslim, že by asi měla být. A doladil podle přiložené ,,nějaké,, staré pásky. Pak jsem na ni nahrál 1Khz. a porovnával úrovně signálu.
Zjistil jsem, že zásadní problém je se starým páskem, Který strašně špiní hlavy. Takže po několikátém čištění a průjezdu pásky, je znovu nahraný záznam shodný na obou úrovních.

Takže to asi po dvou celých dnech bádání, měření a výměně pár C, prozatim složim dohromady.
A se slovy nic za to nechci, předam.
Díky za pomoc, Zase jsem o malinko chytřejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 19:23    Předmět: Citovat

Až někdy dostaneš do ruky kazet deck vyšší třídy (Pioneer, Technics, Aiwa...)
všimni si točítka BIAS FINE to je právě ten element k úpravě (optimalizaci)
vf předmagnetizace podle typu pásku, u cívkáčů většinou nepoužíván - nesetkal
jsem se dosud což ovšem neznamená že nikde zastoupeny nejsou .

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 538
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 19:31    Předmět: Citovat

Ahoj,

Před lety jsme si pořídili B73. Od začátku s ní byly problémy. Přehrávala skvostně, ale nahrávky byly podivné. Rozdílná citlivost L a R při stereu, a zase jiná při monu, jako stopa 1 a 2. Myslím, že mono to nahrávalo trochu lépe, ale při stereu se po zahřátí magnetofonu začal jeden z kanálů (nevzpomenu si, který) přebuzovat a zkreslovat, přesto, že podle indikátorů byl vstupní signál v pořádku. Ale při monitorování "za páskem" to bylo slyšet i vidět.
Dvě reklamace, nejdříve seřízení hlav, podruhé kompletní výměna hlav, ale bez efektu.
Tak jsem se toho pustil doma, a i když si nepamatuju detaily, vím, že jsem jistil, že při jednostopém provozu, kdy tedy pracuje jen půlka mazací a záznamové hlavy - aby nedocházelo ke změně úrovní předmagnetizace - byly nezapojené půlky hlav nahrazeny tlumivkou na hrníčkovém jádru, které tu poměrnou část absorbovaly. Pro každou stopu byla jedna. Došel jsem až k jejich vzájemné záměně a ejhle, problém přeskočil na druhou stopu. Při rozebrání jsem zjistil mezizávitový zkrat.
Po převinutí bylo potřeba srovnat znovu předmagnetizace, protože jedna stopa byla nastavená do té vadné tlumivky a při stereu byly stopy předmagnetizovávány rozdílně.
Najednou začal magnetofon fungovat a problém zmizel. Navíc s tou závadou byl "mlsnej" na typ pásku, aby to aspoň "nějak" hrálo, po opravě byl schopný excelentně nahrát i tu nejhorší Emgetonku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 19:40    Předmět: Citovat

B73, emgeton a 19.05 cm/s
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 538
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 19:58    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
B73, emgeton a 19.05 cm/s


A víš, jakou jsem měl radost? Bylo mi 15 a z kapesnýho jsem si drahý pásky dovolit nemohl. Po základce jsme se s nejlepšíma kamarádama rozprchli po republice a tak jsme si kupovali Zvukové dopisy, to bylo pár metrů pásku na 7cm cívečce a posílali jsme si to vzájemně. Od 7. třídy jsem byl vlastníkem B42, Ta mi doma v pokoji hrála pořád, ale bez krytů, protože jsem na ní pořád něco zkoumal Very Happy



nostalgie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  7.9 kB
 Zobrazeno:  179 krát

nostalgie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 20:38    Předmět: Citovat

kentan napsal(a):
Děkuji, za vysvětlení, netušil jsem že to tak je. Znal jsem kazeťáky s mazacím magnetem, tak mě to překvapilo. Vidim že mam co dohánět.
...
Jinak jsem na hlavě dostavil těch 16,5V u obou kanálů. Na mazací hlavě je kolem 43V.
Díky za pomoc, Zase jsem o malinko chytřejší.

Ale fakt jen o malinko: hlava se aspoň přibližně seřizuje podle pásku, který na tom magnetofonu byl nahraný kdysi dávno, protože se dá předpokládat, že její výška a kolmost byly z výroby seřízené přesně (a to u B730 skutečně bývala). Kolmost se nastavuje na nejsilnější výšky při snímání.

Naproti tomu předmagnetizace nastavená podle napětí na záznamové hlavě je opravdu jen orientační a těch 16,5 V může být úplně špatně.
Musíš na pásek střídavě nahrát kmitočet 1 kHz a 8 kHz úrovní sníženou o 20 dB proti nule (se záznamovou úrovní pak už nehýbat, i když ručky skoro nic neukazují) a porovnat úrovně při snímání. Když je signál 8 kHz slabší, znamená to, že je předmagnetizace moc silná a je třeba ji jemně ubrat. A naopak. Pak znovu nahrát ty dva kmitočty za sebou a znovu přeměřit. Teprve, když bude úroveň obou kmitočtů shodná, je předmagnetizace nastavená přesně. Přitom může být na hlavě napětí 14 V nebo taky 18 V, to záleží na výrobním rozptylu parametrů hlav.
Teprve pak můžeš přistoupit k nastavení záznamové úrovně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 21:12    Předmět: Citovat

Pokusim se. Toto je napsáno i v servisním manuálu, ale odtamtud jsem to nepochopil. Díky

Edit: Zkusil jsem to a úrovně při 1 a 8 Khz mi přijdou stené.

Opět jsem skusil nahrát hudbu a opravdu mi přijde, že jeden kanál hraje slaběji, méně hloubek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: st prosinec 01 2021, 22:41    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Kolmost se nastavuje na nejsilnější výšky při snímání.
.

Ano, ale u pokud hlava není úplně přesně vyrobená (u Tesly často) a maxima výšek vycházejí pro horní a dolní stopu trochu jinak, tak je potřeba nastavit šroubek kolmosti na kompromisní hodnotu. Spíše maximum výšek podle horní stopy, protože tam jich bývá častější nedostatek. Ještě lepší je potom při záznamu dostavit osciloskopem fázový posuv mezi oběma stopama pokud možno 0°. Nebudou potom problémy s výškami při souběžné reprodukci obou stop při mono provozu stereofonního záznamu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund