Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co nebrat z Hadexu ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 12:08    Předmět: Citovat

Valdano: No právě. Tak kvalita. Hadex má za obdobnou cenu lumidky noname se spoustou filamentů, ale světelná účinnost nic moc. Ten Philips má světelnou účinnost výbornou, zdá se mi výborná i barva světla a světelné podání (na rozdíl od Osramu, který má čirou baňku a svítí různými směry různou barvou, jak asi mícháním filamentů kompenzovali jejich odchylky). Philips je při malém počtu filamentů docela drahý a asi to bude právě výběrem špičkových filamentů. A bohužel kvůli ceně pak i rychlé stárnutí jejich přetěžováním.
Předřadníky uvnitř lumidek má Philips pěkné. Ono přece jen dá méně práce s jistějším výsledkem vzít hotovou věc a upravit ji, než to dělat na koleně celé z pochybného materiálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 12:18    Předmět: Citovat

Prostě nezbývá než skončit s nakupováním hotových LED žárovek a začít jako každý správný český kutil s domácí výrobou. Není nad to potěšení z vlastní vyrobené LED žárovky nehledě na kvalitu zejména když se na ni nelze spolehnout ani u profi produktů od značkových výrobců. Když si to pak sám zprasíte tak aspoň nemusíte nadávat na výrobce, že to navrhl s nesprávným chlazením, přetížené atd. Aspoň se při takovém kutění pobavíte a třeba za pár desítek let už to budete mít tak vychytané, že je budete mít mnohem lepší než nějaký ubohý Philips a pochybný materiál může mít klidně i ten Phillips zejména když se šetří na každém kroku tj. představa, že je to nějaká výběrová kvalita může být lichá. Prostě je to jen značka a za tu se platí bez ohledu na kvalitu. Levně nakoupíte základní komponenty na Alíku, doma si z toho vyberete, otestujete a nakonec budete mít třeba lepší výběr než ten Phillips. Kupovat předražené hotové kusy od Phillipsu a pak si je doma upravovat to je dle mého názoru zbytečné plýtvání. Ano vlastní výroba dá víc práce, ale o to větší pak bude radost z dosažených úspěchů. Své celoživotně nabité zkušenosti pak předáte potomkům a ti si možná jednou otevřou fabriku a budou vyrábět jedny z nejlepších LED svítidel na světě. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 13:38    Předmět: Citovat

Valdano: No, takto jízlivé bych to nekomentoval. Za sebe: Koupil jsem, co bylo deklarováno jako značkové a dobré s nějakou zárukou nehledě na cenu. Ano, byla to špatná koupě. Poreferoval jsem o ní pro případný užitek ostatním. Zadarmo jsem tomu věnoval svůj další čas. Jak si to kdo vyhodnotí je na něm. Když už jsem to tady měl koupené, tak co s tím? A navíc, čím teď svítit, když jiné zboží také není levné a papírově je horší? Mým cílem nebylo zabít spoustu času. Philips mě k tomu dotlačil a nejsem mu za to vůbec vděčný. Měnit lumidky několikrát ročně se mi nechce, i kdyby to vždy dva roky šlo cestou reklamace na účet prodejce. Doufám, že ta časová investice mi na delší čas zajistí pokoj od takových starostí. Dlouho jsem s nákupem lumidek otálel a až ohledy na energetickou situaci mě k tomu naklonily. Kdybych nakoupil dříve, byl by výsledek nejspíš smutnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 14:25    Předmět: Citovat

Desetiotáčkové potenciometry Bourns ve verzích 5k a 50k jsem teď několik hodin trápil příkonem 200 mW (30 V a 100 V na celé odporové spirálce). Je to jen desetina povoleného maxima, ale verze 10k z nyní prodávané šarže odchází už při desítkách mW. Tyto dvě jiné verze se během pokusu nepoškodily. Ta hodnota 10k vadné šarže se jak vidno v Hadexu úspěšně prodává a může se objevit i u překupníků. Proto přikládám fotografii s číslem šarže.
Téma chrastění těchto potenciometrů Bourns z Hadexu uzavírám poznatkem, že kus 50k osazený ve zdroji BK127 už chrastí. Musí se chvíli projíždět běžcem, aby zas na chvíli přestal. Díky paralelně zapojenému fóliovému kondenzátoru 1M/63V napětí na výstupu zdroje nevyskakuje na plných 20 V.



Bourns (maybe) - waste view 1 reduced photo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  114.26 kB
 Zobrazeno:  42 krát

Bourns (maybe) - waste view 1 reduced photo.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 14:57    Předmět: Citovat

O chrastění potenciometrů i jak se ho zbavit je na tomto serveru třeba toto starší téma. Doporučuji to pročíst celé. Jsou tam jen tři stránky. Takže to není moc dlouhé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 15:12    Předmět: Citovat

Valdano: Díky, přelétl jsem známé nekonečné dohady o lakosazových potenciometrech a o již nevhodné Diavě. Já jsem i na lakosazové dráhy začal používat
https://cz.farnell.com/electrolube/sgb20s/grease-contact-sgb-20ml-syringe/dp/317652?st=sgb
a zatím to není tak dlouho, abych mohl s jistotou doporučit. Pozor, tato pasta není úplně nevodivá. To se u Tesly netýká ani tak odporové dráhy, jako spíš elektrické pevnosti vůči kovovému krytu. Aplikuji to nejen na odporovou, ale i na kontaktní kovovou dráhu.
Ty destiotáčkové Bourns z Hadexu jsou drátové, nerozebíratelné, uzavřené. Jsem si téměř jistý, že násilné rozebrání znamená v tomto případě zničení. Jak jsem psal, desetiotáčkové z DDR a snad ani Aripoty nechrastí. Je to jistě volbou použitých materiálů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 15:24    Předmět: Citovat

Tam kde je to možné a vhodné se používají digitální potenciometry (tzv. digipoty) s ovládáním tlačítky nebo třeba přes dotykový displej apod. Tam pak už nemá co by chrastilo. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 16:19    Předmět: Citovat

Ano, jistě. Tedy pokud po mnoha cyklech zápisu nezachrastí třeba tam zmíněná paměť EEPROM s nastavením hodnoty. Nebo pokud se neozve jednorázové zachrastění, když se digipot zapojí místo mechanického potenciometru někam, kde se mu to nebude líbit. Atd, atd.
A existují i kvalitní mechanické potenciometry. Třeba zmíněné staré z DDR. I v Hadexu jsem jich myslím několik posledních koupil za krásnou cenu. Nebo to bylo jinde? Na Aukru se objevují Aripoty z kdovíkolikáté ruky a i ty stále mohou být dost dobré. Nevýhodou jsou rozměry. V RS mají velký výběr, nejen Bourns. Třeba je nějaký z nich také kvalitní. I když asi spíše za tisíce, než za stokoruny. A Bourns? Ty znám jen z Hadexu a je to šunt. Ten zdroj Tesla BK127, do kterého jsem místo lakosazového TP280 osadil desetiotáčkový Bourns, jsem zase vrátil mezi nepotřebné krámy, kam i vinou toho chrastění patří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 16:57    Předmět: Citovat

Ohledně zapojení potenciometru jsem měl na mysli stabilní umístění ve správně navrženém zařízení. Nikoli bastlířský potenciometr, který zapojujete každý den k něčemu úplně jinému. A tam kde je potřeba snížit riziko ztráty dat v EEPROM se dá v zapojení s digipotem bez paměti použít rychlá paměť typu FRAM, která uchovává data i bez napájení a počet zápisů je oproti EEPROM obrovský, pro tyto účely v průběhu celého jednoho lidského života v podstatě nevyčerpatelný. Pro daný účel stačí kapacitou malá FRAM paměť např. 512 bajtů, která se dá pořídit levně v cenové hladině do 50kč jako např. tato.

Naposledy upravil Valdano dne pá září 15 2023, 17:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 17:02    Předmět: Citovat

Ale ano, jistě, takové součástky existují a někam jsou opravdu velmi vhodné. Tam, kde jsem z nedostatku místa použil Bourns a tam, kde jsem použil jiné mnohem kvalitnější mechanické potenciometry, by se to nehodilo. Toto vlákno je o Hadexu a ten prodává Bournsy. Proto jsem o nich poreferoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 17:13    Předmět: Citovat

Jen pro zajímavost Hadex prodává i modul s digipotem 10k, X9C103S, který má integrován jen paměť s omezeným počtem zápisů podobně jako u klasické flash paměti, ale jinak je to použitelné třeba pro různé udělátka s Arduinem apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 18:55    Předmět: Citovat

Je to možná už 30 let co jsem si přičuchl k digipotíkům Dallas. Byly v DIL14 256 nebo 1024 kroků. Akorát neměly vstup nahoru a dolů ale musely se řídit sériovejma datama tenkrát z 87C51. Dodnes to maká, pazvuky při přepínání žádný. Akorát u toho bylo blbý, že ta sestava neuměla bez externí EEPROM pamatovat hodnotu nastavenou před předešlým vypnutím.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 19:06    Předmět: Citovat

No právě. Třeba ten digipot z Hadexu má uvedeno napětí 5V. Jestli tomu správně rozumím.
Ale vážně, jsou normální aplikace, kam dávat elektronickou náhražku za solidní potenciometr s opravdovou hřídelkou a s opravdovým knoflíkem na ní je prostě pitomina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 19:30    Předmět: Citovat

Ten odkazovaný modul s digipotem na Hadexu má pracovní napětí potenciometru v rozsahu -5V až 5V. To platí pro níže uvedené vývody alias piny na čipu digipotu, které simulují klasický potenciometr:

- pin 3 (VH/RH) tj. jeden konec potenciometru
- pin 5 (VW/RW) tj. sběrač alias obdoba jezdce na klasickém potenciometru
- pin 6 (VL/RL) tj. druhý konec potenciometru

Napájení tj. pin 8 Vcc je 5V tj. ideální pro použití s klasickým Arduinem na 5V. Ostatně na Hadexu je ten modul v sekci modulů pro Arduino. Mimochodem v datasheetu je deklarovaná jen průměrná životnost interní paměti (7bitů) toho digipotu z hlediska počtu změn pro každý jednotlivý bit té paměti, a to 100 000. Hodnota pozice se do paměti zapisuje jen při výpadku napájení a při některých změnách se některé bity nemusí měnit tj. jsou zachovány a změní se třeba jen některé a při jiném zápisu zas třeba jiné. Pokud se poloha od posledního výpadku nezměnila tak se při následném výpadku nebude měnit žádný ze 7-mi bitů té paměti. Vzhledem k níže popsané činnosti z toho můžeme jen hrubě odvodit i kdyby se při každém zápisu měnila hodnota všech 7 bitů paměti, že by to mělo stačit na cca 27 let pokud by po dobu celých 27 let bylo 10 výpadků napájení denně. Níže jen hrubý překlad malé části z datasheetu přiloženého na Hadexu.

citace:
Principy činnosti

Obvod má tři sekce: sekce ovládání vstupu s čítačem, energeticky nezávislá paměť a pole odporů. Sekce ovládání vstupu funguje stejně jako počítadlo nahoru/dolů. Výstup čítače je dekódován pro zapnutí jednotlivých elektronických spínačů propojujících pole odporů s výstupem sběrače. Za správných podmínek může být obsah čítače uložen v energeticky nezávislé paměti a uchován pro budoucí použití. Pole rezistorů se skládá z 99 jednotlivých rezistorů zapojených do série. Na každém konci pole a mezi každým rezistorem je elektronický spínač, který přenáší potenciál v tomto bodě na sběrač.

Je-li sběrač na kterémkoli konci, funguje jako jeho mechanický ekvivalent a nepohybuje se za koncovou polohu. To znamená, že počítadlo se nepřetáčí.

Když je zařízení vypnuto, poslední uložená poloha sběrače bude uložena v energeticky nezávislé paměti. Po obnovení napájení se obsah paměti vyvolá a sběrač se resetuje na naposledy uloženou hodnotu.

Vnitřní nábojová pumpa umožňuje široký rozsah napětí (od -5V do 5V) aplikovaných na terminály XDCP, a přesto poskytuje pohodlí jediného napájení. Při návrhu aplikačního obvodu je třeba vzít v úvahu typický šum nábojové pumpy 20 mV při 850 kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: pá září 15 2023, 21:31    Předmět: Citovat

Abych uzavřel téma lumidek Philips, které s Hadexem souvisejí jen okrajově jakožto také šunt, přikládám fotky několika kusů upravených na poloviční výkon včetně té silnější dodané po reklamaci (její úpravu jsem právě dokončil). Bylo by fajn, kdyby někdo napsal zkušenosti se životností lumidek z Hadexu

https://www.hadex.cz/k763a-zarovka-led-e27-8x-filament-230v8w-tepla-bila/
https://www.hadex.cz/k763-zarovka-led-e27-8x-filament-230v8w-bila/



Philips 13 W - 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  67.49 kB
 Zobrazeno:  35 krát

Philips 13 W - 1.jpg



Philips 13 W - 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  82.08 kB
 Zobrazeno:  31 krát

Philips 13 W - 2.jpg



Philips 23 W to 10,5 W.jpg
 Komentář:
 Velikost:  74.61 kB
 Zobrazeno:  36 krát

Philips 23 W to 10,5 W.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Další
Strana 15 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund