Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aku vrtačka Bosch GSr 14,4-2-LI Plus - nejde

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 399
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 19:50    Předmět: Aku vrtačka Bosch GSr 14,4-2-LI Plus - nejde Citovat

Dal mi známý na opravu tuto aku vrtačku. Vrtačka někdy šla, jindy nešla - teď už nejde vůbec. Vypadá to na nějaký uhnilý spoj na desce. Po rozebrání zjištěno, že na gate spínacího MOSFET je stále 0 V. Po zkratování D-S MOSFETu motor běží. Elektronika je nechutně složitá, deska je osazena z obou stran, z jedné strany zakrytá chladičem a je na ní několik IO. Abych sundal chladič, je potřeba odpájet oba MOSFETy a velký kondenzátor přilepený na ten chladič a také odehnout několik "pacek". Nemáte k tomu někdo schéma?


bosch1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  119.8 kB
 Zobrazeno:  199 krát

bosch1.jpg



bosch2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  82.82 kB
 Zobrazeno:  192 krát

bosch2.jpg



bosch3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  77.92 kB
 Zobrazeno:  215 krát

bosch3.jpg



bosch4.jpg
 Komentář:
 Velikost:  79.12 kB
 Zobrazeno:  197 krát

bosch4.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 16:01    Předmět: Citovat

99 ze sta to stojí na zvadlých aku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 563
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2021, 19:28    Předmět: Citovat

Mám verzi Bosch GSR 14,4V-Li Professional ,závada se projevuje tak, že při pomalém stlačování vrtačka jede a lze plynule regulovat otáčky, ale ne do plných, síla je ok. Při stlačování až k maximu se však přestane točit od od určité hloubky stisku. Připadne mně to jako závada potenciometru regulace,ten je součástí spínače a reverzu- vydřená dráha nebo držák sběrače, zatím jsem ho nekuchal.
Baterka se zdá ok, "růčo" hlavičku /vrtačky- pozn. pro šprýmaře/ neudržím,ale naprázdno roztočit naplno nejde, přestane točit úplně.
Nemáš nabíječ s AL 1860 CV , hřeje R20, naměřím na něm 977R ,pružky nečitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2021, 19:36    Předmět: Citovat

Momentálně jsou tyto spouště v china ke koupi asi za dvě pětky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 563
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2021, 22:33    Předmět: Citovat

Bobobo, diky za snahu, jak bude chutˇ- času mám dost, tak změřím tenké tři vodiče co vedou ze spínače na reg. jednotku a změna odporu napoví.
Co jsem se díval na Alíka, tak vypadá,že to jsou asi spínače se zabudovanou regulací pro nikláky, ale ne pro Lion, takové jsou např v Bosch GSR 12 VE-2 kterou mám taky, přímo ze spínače jdou výkonové kontakty na akupack.
Ty další,co tam jsou s oddělenou regulací nejsou na tento typ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 399
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2021, 22:36    Předmět: Citovat

Děkuji za rady
Baterkou to nebude, jsou dvě a s oběma se to chová stejně.
Potenciometr ještě prověřím, než to majitel pošle do servisu. Pokud je to ale potenciometr, musel by kontakt uhnít na kraji, protože vrtačka buď šla normálně nebo nejde vůbec (teď už trvale).
BOROBO: Můžeš poslat odkaz?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 563
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2021, 23:21    Předmět: Citovat

Teufel jakou k tomu máš nabíječku ? v mojí AL 1860CV jak jsem psal,
kromě běžného operáku LM324,reference 431 je vevnitř od Stmicro 16pin
L 607502207 GK 75202X customer obvod a primár osazenej UC3842B
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 399
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2021, 9:49    Předmět: Citovat

K vrtačce Bosch je original nabíječka AL 1820.CV a ta evidentně funguje, nebyl důvod ji rozebírat.
U mojí vrtačky se 3 sériově zapojenými články mám tuto:
https://www.aliexpress.com/item/32956300977.html
na primáru je nějaký měnič, trafo má 3 sekundární vinutí a na každém je nabíječka s TP4056. Nabíječky jsou zapojeny do série. Na občasné nabití to bohatě stačí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 563
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2021, 11:34    Předmět: Citovat

Díky za info, dám vědět jak dopadlo měření dráhy potenciometru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 18:02    Předmět: Citovat

Mám asi 15 roků vrtačku METEBO 9,6V. Používám již třetí sadu akumulátorů NiCd, které jsem kupoval vždy v GES elektronic již s nabodovanými pásky pro sletování do sady.
Asi před rokem začala vrtačka blbnout. Zcela nahodile přestala, a pak zase začala fungovat. Podezíral jsem tu kompaktní kostku s elektronikou řízení.
Očekával jsem vadu někde v oblasti potenciometru uvnitř kostky, který je nejvíce namáhán na opotřebení.
Po delším váhání jsem se rozhodl kostku ruzebrat a zkontrolovat. Rozdělání kostky bylo náročné. Nejdříve se musel přijít na to, jak z kostky sundat masivní chladič řídícího "výkonného polovodiče". Dále jsou jednotlivá patra pospojována pacičkami, které se zachytí na klínku protějšího dílu.
Po rozebrání jsem chvíli litoval, že jsem se do toho pustil. Dráha potenciometru vypadala dobře. Vedle potenciometru byl takový miniaturní plochý posuvný kontakt s pružinkou jako hlavní vypínač, a na konci pohybu potenciometru myslím spínal motor na tvrdo. Očistil jsem kontakty spínače.
Zpětné složení jsem viděl černě, ale po delším úsilí se mi podařilo dát to zpět dohromady.
K mému zklamání vrtačka zase nefungovala. Při zpětné montáži kostky do tělesa vrtačky se vrtačka rozběhla, ale za chvíli opět umřela.
Náhodně jsem pak objevil, že problém byl v zalisovaném přívodu napájení do spodního patra spínací kostky. Už jsem to znovu nerozebíral, a ten přívod jsem přitlačil do kostky kouskem tvrdé pryže vložené do pouzdra vrtačky.
Od té doby je to zase OK.
Podobné ovládací kompaktní kostky budou mít asi i vrtačky jiných výrobců. Jejich rozebrání bude asi podobně náročné a zpětné složení ještě náročnější. Při rozebrání pozor na nebezpečí vystřelení miniaturních pružinek, které přitlačují kontakty uvnitř ovládací kostky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 563
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: čt listopad 25 2021, 22:39    Předmět: Citovat

Teufel
Tak jsem dostal chut´otevřít vrtačku jak jsem zmiňoval dříve.
Prerušil jsem třípinový plochý pásek vedoucí do elektroniky ze spínače ovládajícího otáčky.
Měřením se chová jako potenciometr, ale zvláštně.
Měřením krajního rudě značeného vodiče proti střednímu vodiči naměřím 28,9k
při nestisknuté poloze, při postupném stisku se odpor zvedne na 34k a pak klesá postupně k 0,3R.
Střední vodič proti neoznačenému začíná v klidu na 0,3R postupným stiskem skočí na 6,2K a pak roste na 33K a skončí na 28,9k.
Dráha mezi krajními má stále 28,9k
Zítra zkusím připojit externí potenciometr k elektronice a uvidím.
Pak už zbývá jenom rozborka spínače.
Elektronika v té mojí je kompletně zalitá oproti té Tvojí.
Měla by mě na stole přistát ještě jedna "neBožka" a má se chovat nějak podobně,
jednou jede a jednou ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund