Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Silné rušení v analog audio výstupu po výměně zdroje v PC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 15:53    Předmět: Silné rušení v analog audio výstupu po výměně zdroje v PC Citovat

Zdravím,

vyměnil jsem starý Seasonic SS-400ET z roku 2012, který jsem trochu opravoval zde http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1198298#1198298 a který věrně sloužil i v novém žravějším PC. Vzhledem k tomu, že příkon nového PC v zátěži byl přes 350W na wattmetru ze zásuvky, jsem ho nechtěl už dál trápit a taky jsem se chtěl zbavit mírného rušení na výstupu analogového audia z integrované zvukovky v PC tím, že koupím lepší zdroj.

Moc se mi to nepovedlo, protože jsem koupil Corsair TX750M a po montáži sice všecko v pohodě, ticho. Večer jsem si ale všiml po zapnutí pískání, které zmizí hned, jakmile PC aspoň na chvíli trochu zatížím. Přisuzuji to tomu, že je ten zdroj značně naddimenzovaný a když po startu PC bere třeba 80W, tak prostě je ta PWM slyšet. Nic, s čím bych nemohl žít

ALE:
Pak jsem si pustil hru a výjimečně jsem zvuk dal místo po HDMI kabelu z TV přes svoje stereo, kam mi vede "postaru" krátký kabel s nesymetrickým signálem z PC (jack 3,5" > 2x cinch). Vždycky jsem byl smířenej, že nějaké rušení tam bude, protože to není zrovna nejlepší způsob, jak dostat zvukový signál z PC do beden, ale stačilo to. Teď to ale je kravál, že jsem měl pocit, že někde nedoléhá konektor a jiskří to tam (taky jsem už zažil). Jenže spojení jsou dobrá, kabely ok, napájecí kabel zdroje je v pořádku, uzemnění dobré. PC je zapojeno za APC "jezevčikem", rack se zesilovačem je za jezevčíkem do racku 19" - Acar Přepěťová ochrana 504WF. Oba jezevčíci jsou v zásuvkách ve zdi těsně vedle sebe.

Zkoušel jsem najít příčinu, zkontroloval jsem všechny kabely, odstranil všechny nepotřebný mezikusy jako třeba takovej starej DJ mixpult, ale to rušení jde přímo z PC a jenom v zátěži (když zapne grafika při hře). Zajímavý poznatek byl, když se mi podařilo rušení zkoro utlumit nastavením tahových potenciometrů na tom starým DJ mixu a sice Master output volume na 70% a CH1 input sensitivity na cca. 90%. V tomto konkrétním nastavení rušení utichlo - téměř zmizelo, což jsem nečekal. Obvykle šum jenom roste s hlasitostí na master output. Ale podle mě to bude náhoda, kdy se povedlo nějak hezky nastavit charakteristiky těch obvodů v mixu tak, že náhodou utlumily to rušení.

Chtěl bych se vás zeptat, jestli zkušeným uchem poznáte, co to je za rušení a z toho, co jsem zatím zjistil, jestli byste měli tip, kudy se vydat při odstraňování toho ruchu, který je skoro stejně silný jako sám signál a vyskytuje se, když je PC v zátěži (spotřeba asi 350W). A hlavně, jestli může být problém v tom zdroji, když to dělá takovej bordel? Se starým zdrojem Seasonic to nedělalo.

Nešla přidat příloha mp3, tak dávám jen odkaz.
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch1.mp3
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch2.mp3
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 19:07    Předmět: Citovat

jakou máš zvukovku ?
určitě nějakou přímo na boardu . . .
. . . zkus nějakou externí.
třeba do USB a ani není drahá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3987
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 21:41    Předmět: Citovat

Také mám podobný problém. Objevil se až po výměně zdroje za výkonnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 22:43    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem externí, kterou jsem měl ve staré konzoli ("kalkulačce") pro začínající DJs Very Happy Má 24bit převodníky, vlastní 9V napájení, ale teda moc to nepomohlo. Stačilo spojit přes USB s počítačem a začal kravál.

Externí zvukovka byla stařičká: Hercules DJ Mk2.

Současná zvukovka je integrovaná na desce ASUS ROG STRIX B450-F GAMING.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 23:09    Předmět: Citovat

kybrex napsal(a):
Zkoušel jsem externí, . . . vlastní 9V napájení, ale teda moc to nepomohlo. Stačilo spojit přes USB s počítačem a začal kravál.

. . . co to znamená "začal kravál" ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 23:16    Předmět: Citovat

Pocut to aj v sluchadlach (pripojenych priamo do PC)? Ak ano, tak by som zdroj vratil. Ak nie, tak by mohol pomoct oddelovac zemnej slucky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2021, 23:20    Předmět: Citovat

Začal kravál znamená, že se objevil ten hlasitý šum.

Ve sluchátkách je slyšet slabé šumění podobné tomu rušení, problém s hlasitým šumem a rušením je až při připojení reproduktorů, které mají vlastní zesilovač s napájením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 16:57    Předmět: Citovat

PWM by slyšet být nemělo, běží v nadzvukových kmitočtech. Změna zatížení způsobuje sice změnu střídy, ale kmitočet by se neměl (výrazně) měnit. „Pískání“ spínaných zdrojů v akustickém pásmu je obvykle způsobeno zakmitáváním zpětnovazební smyčky. ZV mění kmitočet v závislosti na zatížení. Možná je ve zdroji špatně navržená charakteristika zpětné vazby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 18:09    Předmět: Citovat

kybrex napsal(a):
problém s hlasitým šumem a rušením je až při připojení reproduktorů, které mají vlastní zesilovač s napájením.

tak ho taky nahraj a někde ulož
pořád jsi nějak nepopsal co to je "hlasitý šum a rušení" . . .
jaký máš zesilovač ? kolikažilovou má síťovou šňůru ?
jaký máš monitor ? kolikažilovou má síťovou šňůru ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 21:25    Předmět: Citovat

Už se stalo, jen ty odkazy jsou asi dost špatně vidět. Nahrávky jsou tady:
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch1.mp3
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/ruch2.mp3

Stereo je postavený následovně:
Analog výstup z PC 3,5" jack > 2x cinch na vstup mixpultu cca 1metr. Z mixpultu 2x cinch do vstupu 2x15 pásmového EQ Gemini (1m). Odsud už to jde přes symetrický vedení (XLR konektory) do aktivní výhybky Behringer CX3400 V2 a z ní do dvojice zesilovačů Omnitronic (jak se jim přezdívá Omnišrotič). P-500 je pro sloupy 110Hz a výš, P-1000 pro subwoofer (do 110Hz).

Televize má 2kolík, takže chybí PEN.
Stereo má napájeí lištu s 3 kolíkem a v ní jsou paralelně 2kolík od EQ a zbytek má 3kolíky. Ground lift přepínač jsem zkoušel, ale nic to nedělá.

Na fotkách je vidět, o co jde. Signál vedu v racku na jednom boku a napájení vedu v druhém boku, aby od sebe byly kabely co nejdál a na tom rozbočovači pro napájení je v cestě nějaký filtr, ale neměřil jsem ho.
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/stereo_zepredu.jpg
https://www.kybrex.com/zdroj_corsair/stereo_vzadu.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: st listopad 17 2021, 21:26    Předmět: Citovat

Když neběží žádná náročná hra, tak je slyšet v bednách i pohyb myší po monitoru třeba po webový stránce, když tam jsou nějaký efekty, který na stránce na přejetí myší reagujou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund