Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké halogenky domů? (Zamyšlení nad halogenkami)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 9:09    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
OK, takže ten startér zajistí i snížení napájecího napětí?
Je to něco podobného, jak co se používá ve VO pro sodíkové výbojky?

Metalhalogenidová výbojka je výbojka jako každá jiná, takže potřebuje tlumivku.

Jinak halogenky na 230 V mají opravdu o dost kratší životnost než na mn. Mně osobně se vždycky líbilo, když jsem někde viděl pod stropem rozvody neizolovaného drátu na izolátorcích a na nich pověšené objímky s halogenkami. Vypadalo to tak technicistně Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 9:49    Předmět: Citovat

To bylo v počátcích, tak okolo půlky devadesátek, pod stropem niklovaný troleje a na tom stavěcíma šroubkama vidličky s objímkama. Výhoda bylo, že to bylo do značné míry variabilní.
citace:
rozhodující je to CRI 97. Zarazilo mě, že to dělají v provedení 3 barevných teplot. Ta tepla bílá je jak denní světlo. Největší čínský hnus má CRI 80. To číslo udává procentuální podobnost spektra s denním světlem.

To se možná najdou i větší hnusy než 80.
Jinak je pravda, že na "teplotě" tedy převažující chromatičnosti až tak nezáleží, barvy se dají vyhodnotit i v prostředí s nějakým převládajícím odrazem, na chodbě s částečně žlutou nebo modrou malbou, u barevných ploch, oko si to dorovná, to ví každý ze zkušenosti. Podstatné je aby spektrum nemělo "díry" a to zajistí nejlíp zdroje se spojitým spektrem. Výbojky a zářivky nejvyšší jakosti mají třípásmové luminofory, rádoby časově stabilní, ale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 10:31    Předmět: Citovat

S tim spektrem to vidim podobne jako s barevnou teplotou, spis moda a marketing nez cokoliv jineho. Osoba bizka o tom neco nekde nedavno pocetla a koupila nejmodernejsi "full spectrum" led. Svitilo to takto. K cemu je to dobre je patrne z fotky Smile


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 11:57    Předmět: Citovat

Já jsem jednou málem vyhodil mletou červenou papriku, když jsem do pytlíku mrknul pod zářivkou a ona měla barvu jak kari.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 12:44    Předmět: Citovat

Tlustší vlákno u 12V žárovky -> větší životnost dává smysl, ale výrobci uvádějí u 12V i 230V halogenek životnost 2000 h.
I u těch E27 halogenek, které mám někde namontované místo normálních, jsem si všiml, že už několik let nechtějí prasknout - např. v kuchyni, kde se svítí hodně a často, už jedna taková drží určitě dva roky. To by se u těch standardních nemohlo stát, aspoň u té dnešní produkce. Ale je možné, že zatímco ty dnešní obyčejné žárovky výrobci absolutně flákají, u halogenek je pořád zachována jakás takás technologická pečlivost. Proto dnes při nákupu E27 žárovky je jediná rozumná volba sáhnout po halogenové imitaci, i když je o trochu dražší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 12:50    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Tohle jsem vyhrabal z kontejneru na elektroodpad a svítí to jak hovado. Jen nevím, jestli to někde půjde sehnat...

Půjde:
https://www.kupzarovky.cz/ge-92165-ot-q75par25-240v-e27-25d-p-19874.html
Za sběratelskou cenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 13:34    Předmět: Citovat

V tomto kontextu je pěkná praxe nasvětlování pultů s masem a uzeninama růžovou zářivkou, tam se i hniloba jeví lákavě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 14:10    Předmět: Citovat

Vážení, byl bych opatrný s použitím halogenů do stropního osvětlení. Můj pokus před 20ti lety kdy to začalo být moderní skončil výměnou stropních bodových svítidel za úsporky. Při rozsvícení halogenového stropu jsem měl přes ksicht ostře ohraničenou čáru světlo/tma. Výměna za větší úhel nepomohla. Nepřesvítilo to ani žárovkové osvětlení zrcadla. Tak bacha na to.
Luboš



usporka.JPG
 Komentář:
 Velikost:  33.24 kB
 Zobrazeno:  45 krát

usporka.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33919
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 14:22    Předmět: Citovat

Ked tym chces mat osvetlenu celu miestnost, tak ich musis umiestnit v takych rozostupoch, aby sa svetelne kuzely prekryvali (a vo vhodnej vyske). Mali sme to v kancelarii, bolo tam v podhlade tych svietidiel snad 10 a klasicke trafo. S kvalitou osvetlenia nebol ziadny problem. Casom zacali odchadzat tie koncovky s paticou ziarovky, ale nie je problem ich kupit a vymenit.

Potom sme sa prestahovali vedla, tam su 4 ziarivkove svietidla 4x18W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 17:24    Předmět: Citovat

Osmdesat napsal(a):
Hubert_79 napsal(a):
Tohle jsem vyhrabal z kontejneru na elektroodpad a svítí to jak hovado. Jen nevím, jestli to někde půjde sehnat...

Půjde:
https://www.kupzarovky.cz/ge-92165-ot-q75par25-240v-e27-25d-p-19874.html
Za sběratelskou cenu.

Tahle to není ta nálezová je tato: https://www.google.com/search?q=par38+&tbm=isch&ved=2ahUKEwj6qtzLrKf0AhVCh_0HHeUCDgEQ2-cCegQIABAA&oq=par38+&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQEzIECAAQE1CADFiADGDKDmgAcAB4AIABaogBwAGSAQMxLjGYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=lSCZYbqMNsKO9u8P5YW4CA&bih=899&biw=1920&client=firefox-b-d
Jedná se o reflektorové žárovky typu PAR38. Dneska jsou i ve variantě halogenka uvnitř, nebo led světlo. Nejčastěji se používají jako venkovní osvětlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 17:42    Předmět: Citovat

citace:
Bulb Life Hours: 100 - 999 hrs

to bude příjemný servisovat někde v podhledu na nádraží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne listopad 21 2021, 12:02    Předmět: Citovat

Svým příspěvkem jsem chtěl upozornit na problém kvality osvětlení při použití bodových podhledových světel. Ta jsou např do koupelny naprosto nevhodná. Všechno jsem musel předělat. Překrývání zde nic neřeší. V cimře, kde dosáhneš na stěny, když rozpažíš jsou 4 světla v rastru cca 70cm na strop až dost. Když jsem vyměnil bodovky za úsporky (827) s „vystrčenou trubičkou“ problém okamžitě zmizel, světla jak ve dne. Za 20let jsem vyměnil 2 žárovky, to mě fakt dost překvapuje, čekal jsem to horší. Mohlo by to být tím, že to co je na obrázku je ještě Osram. Tak za mě, halogeny NE. Dnes asi LED. Ale také jsou dost směrové, možná ty kukuřice? (má s tím někdo zkušenost?) Provizorně vždy světla zavěsit, otestovat. Ať nedopadnete jako já. A nezapomeň, jak osvítíš blbě zrcadlo, ženský frflaj. U nás svítí 2 x 40W normální žárovka + ten strop. Zatím bez odsouhlasené náhrady.


osram20w.JPG
 Komentář:
 Velikost:  48.86 kB
 Zobrazeno:  17 krát

osram20w.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 21 2021, 12:09    Předmět: Citovat

Kámoš dostal od manželky podmínku, že náhrada za žárovku nesmí při zapnutí bliknout. Jakmile se nerozsvítí hned, jak žárovka, tak letí. Ale některý úsporky neblikají, ale dávají si načas, než se teda rozhodnou svítit.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne listopad 21 2021, 12:33    Předmět: Citovat

To je jeho žena teda dost vostrá. Máš pravdu v tom, že tyto úsporky do plného svitu chvilku nabíhají, zvláště, když jsou úplně nové. To bylo už u trubic. S tím se musíme popasovat.
Jenom zatím nevím co tam vrazím až dojdou nasušené žárovky a slavná EU nám zákáže
vše. Třeba ale žádná světla nebudeme potřebovat.
Hodně zdraví Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 21 2021, 13:04    Předmět: Citovat

Já mám žárovky už jen ve sklepě a venku, kde je zima. Ale není problém koupit karton 100W na IČO, nakonec je taky používám většinou tak, jak je určeno. Jako umělou zátěž a topení. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund