Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak měřit mezifrekvenční tráfka
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 1:08    Předmět: Jak měřit mezifrekvenční tráfka Citovat

Mám tady kupu mezulí Toko 455 - 465 kHz z japonskejch" tranzistoráků.
Potřeboval bych zjistit jestli jsou dobrý, kde rezonují a jak jsou široký.
Na měření mám RC gener BM 543 10 Hz až 10 MHz, čítač na měření kmitočtu a milivoltmetr BM512 stejnýho rozsahu jako RC gener.
Gener nemá rozmítání, takže vymalovat charakteristiku na oscilu nepůjde. Takže hezky růčo fůčo kroucení čudlíkama a zapisovat.
Toko mezule jsou primár s integrovaným paralelním rezonančním kondíkem a odbočkou. V mezifrekvenci rádia byl kolektor tranzistoru zapojen na odbočku a na jeden kraj bylo přivedený napájení ze zdroje. Sekundár byl odělený pro buzení dalšího stupně.
Takže jak nejlíp ty mezule připojit aby přívody moc neovlivňovaly měření?
RC gener předpokládám zapojit živým na odbočku primáru a stínění na krajní pin původního napájení. No a milivoltmetr připojit na sekundár přes malou keramiku aby měření moc neovlivňovala kapacita kabelu a vstupu multimetru?
Nebo je lepší jinej způsob měření?
Jo a ještě jeden dotaz, lišily se nějak mezule v rádiu co mělo jen AM rozsahy od AM mezulí, který byly zapojený v sérii s mezulema 10,7MHz co byly osazený pokud rádio bylo s rozsahy AM a FM/VKV?

Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 7:43    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Takže jak nejlíp ty mezule připojit aby přívody moc neovlivňovaly měření?

v zásadě se jedná o impedanční přizpůsobení výstupu generátoru k primáru mezule a správné navázání na milivoltmetr.
Nejlépe bude použít část mf starého rádia, nebo postavit svůj přípravek simulující část mezifrekvence kde budou ty správné impedance a úrovně signálu.

Celeron napsal(a):
Jo a ještě jeden dotaz, lišily se nějak mezule v rádiu co mělo jen AM rozsahy od AM mezulí, který byly zapojený v sérii s mezulema 10,7MHz co byly osazený pokud rádio bylo s rozsahy AM a FM/VKV?

v principu tam rozdíl není, ale každé rádio to mohlo mít trochu jinak . . .


Naposledy upravil ok1hga dne so listopad 13 2021, 7:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 8:20    Předmět: Citovat

na přizpůsobení výstupu generátoru by mohlo stačit použít ferritový toroid . . .
s bifilárním, nebo trifilárním vinutím . . .

http://ok1amf.nagano.cz/konstrukce/Balun/Baluny.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 9:55    Předmět: Citovat

Pokud jich máš kupu, tak se možná vyplatí udělat si jako jednoduchý přípravek rozmítaný generátor. Jednoúčelový pro dané pásmo. Nemusí to být nic superpřesného, ale rozdíly v aplitudě a šířce pásma uvidíš na obrazovce hned. Néjak podobně jsem si vybíral keramické filtry 10,7MHz z tehdejší NDR. Ale žádné LC členy jsem nepoužíval.Na obou stranách jsem měl prostě odpory. Piplačka pak byla obkreslování průběhů z obrazovky na čtverečkovaný papír. To už dneska nemusíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 9:59    Předmět: Citovat

Nejjednodušší a nejpřesnější by bylo si to zapojit přímo do obvodu, ve kterém ta mefa má pracovat, tj. z každé strany tranzistor s příslušným pracovním bodem. Jako rozmítač je ideální BM240.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 10:13    Předmět: Citovat

Jistěže se dají namyslet všeliké přizpůsobovací členy atp. viz Davidus -
pro praxi je to ale celkem k ničemu, když nevím přesně , jaké impedance jsou zvenku na trafo připojeny . Já to dělám podobně jako Pavel - generátor,
sériový odpor 100k pro tranzistorové mf, 1MΩ pro elektronkové mf, tj. proudové buzení paralel. rez.obvodu ,na sekundár třeba 10 nebo 50kΩ podle odhadu okolí , kde to v rádiu je.
Lze očekávat, že skutečná šířka pásma bude o něco větší než 9 kHz ( AM
standart), to, co naměřím, bude jiné a jiné to bude zase v konkrétním rádiu .
Dobré je vyzkoušet si možnost ladění, bývá to často zavoskováno uvnitř a ještě zakapáno zvenku, vinutí je obvykle drát 0,0 nic na feritové "čince"
a kolem feritový klobouček se závitem pohybující se v plastových příložkách . Je-li to "zalehlé" , snadno se "činka" protočí s kloboučkem a dráty se utrhnou .....
Měřit to přesně mimo konkrétní rádio podle mého názoru nemá smysl ,
výsledek je vidět až při jeho slaďování .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 12:34    Předmět: Citovat

Mě šlo spíš o roztřídění AM a FM mezulí, případně vstupních cívek vytahaných ze starých tranzistoráků. Vlastně mi jde o to, jestli mají aspoň nějakej hrb na 455 nebo 465 kHz. Škoda, že ten gener je jen do 10 MHz, doufám, že jde trošku výš a mohlo by být vidět vzestup na mezulích 10,7 MHz.
Jak jsou dělaný uvnitř, vím, pár "čínek" upnutých ve Verzatilce jsem drátem 0,08 mm převíjel, kupodivu i s úspěchem. Polovina futrálů mezulí je v horní části kruhová asi nějaká inovace, hrnec se točí v drážkách vylisovaných přímo v plechovým futrálu. Tyhle nemají plastovou vložku jako hranatý.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 12:59    Předmět: Citovat

Ahoj,

Někdy jsou mf trafíčka značená barvou. Pokud to není Tvůj případ, možná to pomůže někomu jinému. Odkazů bude jistě víc.
Některá trafíčka budou asi i oscilátorová.

EDIT: Některá trafíčka můžou mít z boku natištěné číslo nebo kód. Pak by se mohlo dát dohledat v příslušném katalogu nebo na netu, co je to zač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 15:05    Předmět: Citovat

Na rozlišení jmenovité frekvence stačí generátor a osciloskop nebo vf voltmetr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 15:44    Předmět: Citovat

A když ti generátor k těm 10,7 MHz "nedoleze" , tak přidej paralelně k primáru nějaký kondík, odhadem 15% toho. co je uvnitř - budou to nějaké desítky pF.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 15:53    Předmět: Citovat

Přesně tak. Moc by se s tím nebabral. Vf generátor připojit na tu odbočku a "zem" buď přes odpor nebo kapacitu v jednotkách pF, milivoltmetr/osciloskop na sekundár opět přes malou kapacitu. Víc není potřeba.
AM mezule jen pro AM a AM/FM se principiálně neliší. Jen se při tom zapojení s odbočkama muselo ohlídat, aby ta mezule představovala pro druhý kmitočet skutečně zkrat. Takže někdy se pak použil typ bez odbočky nebo se to muselo přepínat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 16:12    Předmět: Citovat

Na AM jsem stavěl rozmítač tak 6 trandů a bez L . Z ruského amára . Chodilo to dobře a hned . Ale rok tak kolem 85 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2021, 19:11    Předmět: Citovat

Tak jsem se s tím moc nepáral. Vzal jsem dva BNCáky s 20 cm dlouhejma 0.35 lícnama, na konci pidisvorky. Jeden do generu, druhej do milivoltmetru.
Milivoltmetr jsem cvaknul na dvoupinovej sekundár mezule, gener na krajový třípinovýho primáru. Dělalo to docela tupej hrb na sadě mezulí "žlutá, bílá, černá" co mi poslal plošákovej vrak nějakýho AM/FM japonce zdejší ferdislav.
Pak mi pidisvorka země na primáru upadla a v rezonanci vypálil milivoltmetr na napětí o dva rozsahy výše. Žádnej hrb ale špígra jako blázen. A hodně velkej rozdíl v úrovni na výstupu podle toho, na kterou nohu primáru jsem signál z generu přivedl. Zajímavý, že by různý stupeň vazby podle toho jak je "čínka" namotaná, začátky, konce, vrstvení?
Tak jsem tímhle způsobem otestoval všechny mezule. Bohužel 455-465 jich moc nebylo. Kupa neměla ani kondík, nebo měly jen jedno vinutí, nebo bez odbočky, nebo zapojení jinak, nebo jsem rezonanci nenašel vůbec žádnou. Čert ví, z čeho nebo do čeho jsou určený, kdysi jsem jich dostal pytlík novejch od kámoše z jedný elektronický fy z Perníkova.
Gener jde podle čítače až do 11,2 MHz. FM-kový mezule bylo vidět že na milivoltmeru jede napětí nad 9 MHz stále nahoru ale na 11,2 sestup dolů žádnej. Ale ty mě moc nezajímají.
No nic, roztříděný mezule jsou. Trochu mě ale překvapilo, že z těch několika sad AM mezulí stejná barva neměla stejné odpory vinutí a i jakost nebyla u všech stejná, některý měly při stejným napětí z generu i řádový rozdíly na výstupu. Matně vzpomínám, když jsme s nima dělali před více než 40 lety RC od mistra Svíčky, tak některý přijímače byly mnohem citlivější a selektivnější než jiný. Že by rozdílná kvalita těch mezulí odhalená po těch letech? Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2021, 20:32    Předmět: Citovat

Třeba by pomohl katalog TOKO.
Je tam uvedeno dokonce, s jakou vnější kapacitou se počítá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2021, 21:59    Předmět: Citovat

Díky Hille, ten katalog jsem si stáhnul už když jsi ho dával prvně asi před 6 lety. Jenže v katalogu jsou 10 mm, mě zajímají 7 mm. A navíc tam není zapojení vývodů.
Tohle je jinčí káva: https://uloz.to/tam/ba01417c-bb17-46a7-bdc1-fbdc2dd132ec

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund