Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Teplovodivá pasta Arctic MX-4 - pozor!
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 16:48    Předmět: Teplovodivá pasta Arctic MX-4 - pozor! Citovat

Teplovodivá pasta Arctic MX-4 8 g balení koupená v Alze v říjnu 2021 JE ELEKTRICKY VODIVÁ! Je to zcela v rozporu s datasheetem (tam je údaj Volume Resistivity 3.8x10^13 Ω-cm)!

Vodivost se neprojevuje při velmi malém napětí (okolo 2 V - měření ohmmetrem z multimetru), tam je vše OK. Při připojení měkkého testovacího ss VN zdroje cca 1800 V (hroty vzdálené cca 5 mm, proud omezen na max. 1 mA) dojde k okamžitému lavinovitému snížení odporu mezi hroty až na hodnotu cca 10 k a méně.

Po aplikaci na silnou keramickou podložku (cca 3 mm) pod pouzdro TO220 v síťovém obvodu (špičkové napětí něco okolo 400 V ss) a s ukostřeným chladičem dokázala tato pasta svodem okolo velmi dobře izolovaného upevňovacího šroubu opakovaně "natvrdo" vyhazovat chránič 30 mA.

Fyzikální zdůvodnění je nejspíš zřejmé (MSDS - tedy pouze některý dle původu - informuje o obsahu kovových částic), jen tuto pastu při požadavku na izolovanou montáž lze použít pouze v opravdu nízkonapěťových obvodech (a to ještě s otazníkem) a nevěřit napůl pravdivým či spíš zavádějícím údajům v datasheetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 17:38    Předmět: Citovat

Proboha, a koho by vůbec napadlo dávat nějakou pastu mezi dva obvody se síťovým napětím? Ještě když je z Alzy? Copak ta pasta má nějakou definovanou izolační pevnost? Nebo obecně dávat součástku spojenou se sítí na ukostřený chladič?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 17:53    Předmět: Citovat

Kdyz prilozis dostatecne vysoke napeti, je vodivy i vzduch Smile
Pouzivas neco k ucelu k jakemu to nebylo urcene a pak se divis ze to nefunguje
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7917
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 17:54    Předmět: Citovat

Montáž primárních polovodičů na chladič většinou není "bezpečné oddělení". Buď musí být chladič připojený na PE nebo musí být chladič galvanicky oddělený od GND.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:06    Předmět: Citovat

To není tím, že je z Alzy, ale tím, že JirkaZ nezná pojem dielektrická pevnost, že jo. Ta pasta je možná tak na CPU a další teplomety na nízkým napětí, ale určitě na těch pár desítek µm neudrží síťový napětí, prorazí se.
Nejspíš to bude na bázi silikonovýho oleje. A ten má průrazný napětí 15MV/m, někdy i míň. Při 20µm to vychází na 300V, takže už od 212Vef se prorazí. A protože tam můžou bejt rozptýlený vodivý částice, tak ty navíc dělaj "zkratku" a dále snižujou průrazný napětí. To samý aditiva v oleji.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill


Naposledy upravil MetalGod dne čt listopad 11 2021, 20:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:17    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Montáž primárních polovodičů na chladič většinou není "bezpečné oddělení". Buď musí být chladič připojený na PE nebo musí být chladič galvanicky oddělený od GND.


Chladič JE připojený k PE, stačí lépe číst (i když jsem to nenapsal takto explicitně). Jde o zařízení třídy I.


Naposledy upravil JirkaZ dne čt listopad 11 2021, 20:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:19    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
To není tím, že je z Alzy, ale tím, že JirkaZ nezná pojem dielektrická pevnost, že jo. Ta pasta je možná tak na CPU a další teplomety na nízkým napětí, ale určitě na těch pár desítek µm neudrží síťový napětí, prorazí se.
Nejspíš to bude na bázi silikonovýho oleje. A ten má průrazný napětí 15MV/m, někdy i míň. Při 20µm to vychází na 300V, takže už od 212Vef se prorazí. A protože tam můžou bejt rozptýlený vodivý částice, tak ty navíc dělaj "zkratku" a dále snižujou průrazný napětí. To samý aditiva v oleji.


Kdo mluvil o 20 µm?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:22    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Proboha, a koho by vůbec napadlo dávat nějakou pastu mezi dva obvody se síťovým napětím? Ještě když je z Alzy? Copak ta pasta má nějakou definovanou izolační pevnost? Nebo obecně dávat součástku spojenou se sítí na ukostřený chladič?


Překvapivě to napadlo výrobce. To zařízení běhá v x exemplářích desítky let. Pochopitelně se silikonovou vazelínou (bílou, tj. ne čistou, ale s aditivy).

Jen to není MX-4.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:24    Předmět: Citovat

A kde tvrdím, že to mastíš čistým silikónovým olejem?
Prostě a jednoduše, jestli to je narvaný elektricky vodivejma částicema, tak to může bejt tlustý půl milimetru a prorazí se to, nejkratší cestičku přes region s největší hustotou takovejch částic si to najde. Prostě používáš pastu, která k tomu není určená!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:43    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
Prostě a jednoduše, jestli to je narvaný elektricky vodivejma částicema, tak to může bejt tlustý půl milimetru a prorazí se to, nejkratší cestičku přes region s největší hustotou takovejch částic si to najde


Fakt? Já jsem už v úvodním příspěvku psal něco jiného?

MetalGod napsal(a):
Prostě používáš pastu, která k tomu není určená!


Je to možné. Jo, nehledal jsem pastu s garantovanou dielektrickou pevností, ale spokojil se s definovaným objemovým odporem a s tím, že pasta je v prospektech popisována jako nevodivá.

Příspěvek jsem psal pouze proto, abych upozornil na vlastnosti nějakého výrobku.


Naposledy upravil JirkaZ dne čt listopad 11 2021, 21:44, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:51    Předmět: Citovat

Strieborne pasty byvaju vodive. Mnoho ludi sa s tym osralo aj pri PC, ked sa im pasta dostala na nespravne miesto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:58    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Strieborne pasty byvaju vodive. Mnoho ludi sa s tym osralo aj pri PC, ked sa im pasta dostala na nespravne miesto.


Konečně rozumný příspěvek.

K čemu jsem chtěl dojít? Třeba k tomu, že šmejdovitost Číňana v daném případě spočívá v tom, že o výrobku nemá psát, že je nevodivý. Ve skutečnosti je cosi jako napěťově silně nelineárně polovodivý.


Naposledy upravil JirkaZ dne čt listopad 11 2021, 21:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 21:04    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Strieborne pasty byvaju vodive. Mnoho ludi sa s tym osralo aj pri PC, ked sa im pasta dostala na nespravne miesto.
Taky jsem se s tím párkrát vyvztekal - když jsem utřel zbytek pasty se stříbrným prachem z povrchu čipu papírovou utěrkou - a rozmáznul jsem ji i po laserem trimovanejch propojkách na podložce vedle samotnýho čipu, pak jsem samozřejmě procík napastil znova, poskládal, zapnul - a vono to nechodilo ... Muselo se to bezpodmínečně umejvat velkým množstvím technickýho benzínu, aby se zbytky doslova odplavily a nezadělaly na kraťas nebo svod ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 21:06    Předmět: Citovat

Tieto pasty su dobre na hranie s PC pre tych, co ho stale rozoberaju. Mnohe po case vyschnu a prestanu fungovat. Lenze to pri tychto "znackach" nikdy nevies. Radsej som pouzival obycajnu bielu pastu.

Zaujimave je, ze DELL pred 13 rokmi pouzival nejaku striebornu pastu, co odvtedy (ani pri nepretrzitom behu PC) dodnes nevyschla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 21:10    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Taky jsem se s tím párkrát vyvztekal - když jsem utřel zbytek pasty se stříbrným prachem z povrchu čipu papírovou utěrkou - a rozmáznul jsem ji i po laserem trimovanejch propojkách na podložce vedle samotnýho čipu, pak jsem samozřejmě procík napastil znova, poskládal, zapnul - a vono to nechodilo ... Muselo se to bezpodmínečně umejvat velkým množstvím technickýho benzínu, aby se zbytky doslova odplavily a nezadělaly na kraťas nebo svod ...


MX-4 neobsahuje stříbro. V některých pramenech je popisován obsah "carbon microparticles" (uhlík ovšem má i nevodivé formy, např. diamant), v jiných (možná v jednom?) jsou blíže nespecifikované "metal particles".

Faktem je, že prostě MX-4 nemá normální izolační schopnosti, které by člověk očekával od silikonové pasty a neměl jsem se nechat ošálit ani bláboly o tom, že je nevodivá, ani kdovíjak měřenou hodnotou objemového odporu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund