Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Špatná zářivka nebo startovací tlumivka?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po listopad 08 2021, 4:27    Předmět: Citovat

Něco podobnýho jsem řešil nedávno. Výměna zářivky - ani neblikla. Tak jsem ji kuchnul a místo startéru, kterej tam měl bejt, byl jen zelenej kundík, a to ještě zapomněli na jednom vývodu udělat Krutův spoj.
Tak jsem se nasral, vzal dvě 3W COB LED na 230V od Číňanů (Y32-F11), co jsem si za nějakejch 25kč/3ks objednal na zkoušku, plácnul dovnitř kus hliníkovýho plechu co by chladič, na něj je přilepil a hurá, svítí to o něco víc, okamžitě plným jasem, akorát holt nemaj filtraci a blikaj frekvencí 100Hz. Ale to ničemu neva. Takže zvaž tuhle možnost.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: po listopad 08 2021, 7:43    Předmět: Citovat

[quote="petrfilipi"]... Schválně, kolovrátku7, zkus patici zářivky odříznout přibližně v místě, kde končí ten podélný výstupek.

citace:

Co přesně to mám udělat?


Zkus ji říznout po všech 4 stranách v naznačením místě, případně co možná nejblíže samotné trubici.

PF



Zarivka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  42.63 kB
 Zobrazeno:  95 krát

Zarivka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po listopad 08 2021, 9:54    Předmět: Citovat

Než jsem šel do práce, tak jsem ještě vzal straou zářivku, co problikává a prdnul ji tam. Ta reaguje rychlosti světla ale problikává.

Vůl jsem vyhodil lístek od koupi, tak jí aspoň kuchnu a mrkneme, co tam je ... a koupím nové zářivky. :-/ Už jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 08 2021, 10:00    Předmět: Citovat

Mozno by sa dal z povodnej ziarivky starter transplantovat do novej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út listopad 09 2021, 8:32    Předmět: Citovat

Ano, to je nejsnažší - kuchni jak tu starou, ze které vezmeš ten startér, tak tu novou, kde ten startér naopak vyndáš.
Ale pozor! Až budeš štípat ty dráty, na té nové to vyštípej tak, aby ti tam zbylo kus drátů od toho kondenzátoru - ty jediný se totiž dají snadno pájet - ty dráty co vedou z trubice a ze samotného startéru jsou tuším molibdenové a bez použití chemie je nepocínuješ. Podobně postupuj u té staré - startér vyštípni i s tím kondenzátorem, na jehož vývody to potom připájíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 11:15    Předmět: Citovat

Tak jsem je kuchnul a teď už jen potřebuju poradit co a za co vyměnit. Very Happy Předpokládám, že budu měnit startér a to je ta věc v těch sklíčcích jo?
JInak v té staré je to sklíčko trošku černé. V tom obalu bude qasi kundík, ale pořádě jsem se tam nedíval. Kupodivu to vypadá, že tam v té nové nic nechybí, ale je to spíše vadné.
Tka děkuji za další help.




Nová zářivkA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 11:18    Předmět: Citovat

Nova ziarivka je evidentne smejd - tie vyvody su fakt len skrutene? Mozno je tam len blby spoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 12:35    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Nova ziarivka je evidentne smejd - tie vyvody su fakt len skrutene? Mozno je tam len blby spoj.


Myslel jsem si to, tak to zkusím připájet a uvidím.
Jak to můžou takto vůbec vyrábět? ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 13:38    Předmět: Citovat

Ako uz pisal houmr, asi na tie vyvodu z trubice nebude chytat cin. Preto su v tom OSRAMe tie lisovacie spojky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 16:59    Předmět: Citovat

Šaptný spoj tam nebude (zatím). Prostě jen ten bimetal se dlouho zahřívá, než sepne, takových "zpožděných" starérů je bohužel dnes spousta.
To že je baňka očouzená je normální a nijak to nevadí. U té nové opatrně odmotej tu skleněnou baňku a místo ní nejakým způsobem na ty vodiče ze zářivky zkus namotat na ten původní startér ("očouzenou baňku"). Jaký tam necháš kondenzátor je jedno, záleží na tom, co bude snazší. V krajním případě tam nemusíš dávat žádný - při startu sice možná rozpínání bimentalu trošku zaruší a vytvořená napěťová špička bude o něco menší, ale trubice i tak zapálí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po listopad 15 2021, 9:42    Předmět: Citovat

houmr napsal(a):
Šaptný spoj tam nebude (zatím). Prostě jen ten bimetal se dlouho zahřívá, než sepne, takových "zpožděných" starérů je bohužel dnes spousta.
To že je baňka očouzená je normální a nijak to nevadí. U té nové opatrně odmotej tu skleněnou baňku a místo ní nejakým způsobem na ty vodiče ze zářivky zkus namotat na ten původní startér ("očouzenou baňku"). Jaký tam necháš kondenzátor je jedno, záleží na tom, co bude snazší. V krajním případě tam nemusíš dávat žádný - při startu sice možná rozpínání bimentalu trošku zaruší a vytvořená napěťová špička bude o něco menší, ale trubice i tak zapálí.


Tak a zářivka krásně a bleskově startuje. Wink

Díky moc. Přesně takový polopatický návod jsem potřeboval a jen bych to shrnul.
To lehké omotání drátků bylo dostačující, ale ve výsledku jsem si to omotal trošku poctivěji. Použil jsem starý startér i s původním kondíkem, takže zelený kondík mi zůstal kdyby někdo chtěl. Very Happy
Štěstí, že, nová zářivka měla zářivku zakončenou hliníkem, který šel lehce oddělat a dalo se tam dostat. U demontáže té staré jsem byl sebevíc opatrný, ale hned to popraskalo a už by mi to bylo k ničemu, viz poslední foto.

Mám jen pár dotazů na závěr.
1 - pokud tedy zářivka problikává nebo nějak hlasitě hučí, tak je chyba v zářivce a takovou už je potřeba vyměnit?
2 - čím je u zářivky způsobeno takové probliknutí, než se rozsvítí nepřerušovaně?
3 - na druhém obrázku níže přikládám fotku nové zářivky, kde ten konec toho skla není zakončen, vadí to nebo proč to tak je? Asi to nevadí, protože svítí, ale u staré to je třeba dokonale zalito a žádný otvor tam není.


- - -

- - -

- - -
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund