Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bascom dynamický "alias"
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 20:43    Předmět: Citovat

Nezlob se, nechci se nijak hádat, ale musím se s tímto jeho názorem tak trochu ztotožnit. Každý, kdo trochu víc řešill nějakou komunikaci ví, že zarušení je celkem dost běžná věc a musí se k tomu přijímat opatření, jako (přinejmenším) parita, (spíš) CRC, opakování vysílání s ověřením a podobné srandy. RS485 ke kulové pumě venku někde mezi hromadou jiných drátů, se spoustou mobilů a wifin okolo - jako vážně?? Ta představa mě děsí…Může klidně nastat situace, kdy dojde k zarušení a/nebo zahlcení přijímače (vysokou napěťovou úrovní), a co se stane pak? Vybuchne to, až dorazí povel "s týdenním spožděním"? Nebo pošle zpátky "sorry, teď nic, už bylo"? A jak se to dozví, bude mít synchronizovaný čas?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33915
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 21:15    Předmět: Citovat

RS485 je zbernica. Aky protokol nad nou pouzijes, to uz neriesi. Mozes si tam kludne dat CRC32 alebo digitalny podpis.

Neviem si predstavit, ako moze dorazit povel s "tyzdennym oneskorenim". Ked ho vysles len raz, tak bud dorazi vporiadku alebo nie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 21:18    Předmět: Citovat

Mahoney
Teď řeším jednoduchej seqencer. Tam přijde vstupní impulz 9-15(20)V a dojde k postupnýmu odpalu dvaceti pozic. Nastavená prodleva bude BCD přepínači.
To že do budoucna přemejšlým o programovatelným pultu, jo přemejšlým a rád si nechám poradit, ale není to úplně na pořadu dne. Mám systém pro 240 odpalů (je to sice čína, ale chodí to dobře).
Potřebuju udělat ty seqencery, který napojím na ten programovatelnej systém a oni nezávisle na chodu programu odpálí svojí seqenci.
Tu RS485 jsem uvedl, jako že o ní do budoucna počítám, ale třeba použiju něco jinýho, jak jsem psal, rád si nechám poradit. Ale teď to fakt není aktuální.
Pokud mi chceš poradit s tím seqencerem, tak naslouchám, ale prosím tě nechci slyšet maminkovský rady jako vykašli se na to a pod.
Ohňostroje dělám 25 roků, z toho 21 legálně profi. Několik odpalovacích zařízení už mám za sebou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 21:33    Předmět: Citovat

2rnbw: Tak si to ani nepředstavuj, to byla nadsázka, proto je to v uvozovkách. Ale pokud to myslíš úplně vážně s tím dotazem, typicky taková situace se zpožděním může nastat, když by použil nějaký převodník s bufferem.

2scorpions-cz: Nejsem kdovíjaký odborník, ale co budu vědět, poradím rád, když se bude něco řešit. Tady třeba vím, že bych RS485 nepoužil - kdysi jsem u jedné firmy dělal automatické parkovací systémy (závora, lístek, pokladna, atd...) a s touhle sběrnicí jsme si užili problémů dost a dost, a to v té době nebyla zdaleka taková expozice různých signálů z okolí jako dnes - a stejně s tím byly dost problémy (dnes pořádně nefunguje už ani "blbej" FM RC přijímač na 50 metrů, protože je zahlcenej vším možným); měl jsem v té době ještě tlačítkový mobil. V jednoduchosti je krása, mě se líbí spíš tvůj původní návrh… Když maxi třeba na 100 kanálů, tak radši použít 144p procák a udělat k tomu bytelnej hardware a natahat "kilometr drátu", než nějaký sběrnice… můj názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 21:50    Předmět: Citovat

Jak jsem psal. Toto je hudby budoucnosti. Ale pokud použiju centrální pult a jednotlivý odpalovací moduly, tak je to lehko rozšiřitelný. Pokud budu mít na odpalovacím modulu možnost nastavit adresu pultu 00-99 tak můžu mít až 2000 odpalovacích míst při 20 pozicích na jednom pultu.
Ani nevím co používá čínskej výrobce za sběrnici, či komunikační protokol, ale jsou to 2 NEADRESNÝ dráty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 22:25    Předmět: Citovat

Dobře, i RS485 se dá udělat "rockstable" - fakt dodržíš twisted pair, fakt dodržíš impedanci, fakt dodržíš stínění (i modulů), fakt si dáš záležet, abys měl všude kvalitní svorkovnice, fakt dodržíš ukončení sběrnice... a tady je potenciální problém, protože poslední modul bude muset mít terminátor, tj. bude muset být jiný, nezaměnitelný, a vždycky ho budeš muset mít s sebou (o tom, že by byly všechny moduly s konfigurovatelným ukončením bych neuvažoval, jistě víš proč).

Nebo použiješ jinou sběrnici, nenapadá mě jakou - protože potřebuješ, aby byla diferenciální a zároveň aby mohla mít víc členů. CAN? Nevím…Třeba někdo poradí.

Dva dráty jen tak jako sběrnice je právě prasečina, a že to použil číňan bych nebral jako etalon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 22:53    Předmět: Citovat

Ale nemusím mít s sebou poslední modul (kterej bude jinej). Když budou moduly mít dva konektory vstup a výstup tak ten poslední v řetězci zakončím konektorem ve kterým bude to zakončení.

Ale řešme teď ten seqencer:
Takto mám nymyšlenou ochranu toho, aby se eliminoval náhodný stav na výstupech při zapnutí zařízení, v případě, že se nechá klíčový spínač v poloze pal.



schema 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  10.86 kB
 Zobrazeno:  24 krát

schema 1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2021, 23:15    Předmět: Citovat

Se 485 neni zadny problem, musis mit jen dobre napsany komunikacni protokol. Urcite CRC, potvrzovani, v pripade chyby opakovane odeslani apod. Napriklad to vubec nemusis odpalovat online, zasynchronizujes hodiny a posles jednotlivym modulum v kolik to maji odpalit takze budes mit dost casu to poslat treba 100x v pripade nejakeho velkeho ruseni. Pokud bude porucha komunikace typu pretrzeny drat anektery modul se nebude hlasit, vypne master odpalovaci napeti, vyhlasi chybu a nic se dit nebude. Moznosti jak to udelat neprustrelne je milion,chce jen u toho trochu premyslet. Pokud ty moduly budes radit za sebou, nemusis nic zakoncovat. Proste to udelas jako posuvny registr. Nalijes data do prvniho modulu a pokud prijdou dalsi, tak je prvni modul posle na vystupu dal do druheho a tak to muzes delat donekonecna.

K tomu obrazku, je to trochu divne namalovane, alepokud REx jsou kontakty relatka v klidu rozpojene, nevidim v tom problem. Za predpokladu ze budes po kazdem odpalu odpojovat baterii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 18:13    Předmět: Citovat

Nečetl jsem to celý, ale to přepínání na PAL by přece šlo jistit samodržným relé, co by po vypnutí napájení či samotném odpalu prostě odpadlo.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 19:17    Předmět: Citovat

termit256
jo jasně bude tam ještě hlavní vypínač , pro celý zařízení.

ZdenekHQ
S tím nemám zkušenost, Jak to funguje ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 19:52    Předmět: Citovat

Hlavni vypinac je ti prd platny, kdyz ho zaponenes vypnout, jsi tam kdes byl. Bud dat baterii zvlast a pripojit ji dratem k odpalovacim modulum - aby bylo zajisteno ze po ohnostroji (rozebrani systemu) relatko odpadne, nebo dej do obvodu civky rele tranzistor kterym po odpaleni mcu prerusi proud do civky.
To co pise Zdenek (samodrzne rele) tam v podstate mas, jen musis dodrzet tu podminku odpojeni napajeni takovym zpusobem, aby na to neslo "zapomenout"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 21:06    Předmět: Citovat

Jo v tom máš pravdu, ale zase jsme lidi, že jo. Těch ohňostrojů není tolik, takže když to nevypnu a budou svítit nějaký ledky, tak to do příštího použití vybije baterii a nabíjecí elektronika to odpojí. Mám v plánu po dokončení odpalu nechat blikat všechny ledky, třeba střídavě červená/ zelená.( to by mělo trknout k vypnutí) Ten trand tam dát můžu, ale už mi to přijde jako na jednom střeleckým výcviku, kde nás nutili po vyjmutí zásobníku ještě pro jistotu strčit ukazovák do zásobníkový šachty, aby to bylo potvrzený.
Jinak pro bezpečnost samozřejmě udělám maximum. A taky jak jsem psal zatím to chci jen pro sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 21:48    Předmět: Citovat

No, ten jeden tranzistor te nezabije Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 22:38    Předmět: Citovat

To máš pravdu. Musím spočítat piny, jestli nějakej zbyde Laughing
20- výstup
8- BCD
1-vstup
1-LED
21-ADC
1- přenos( nejsem rozhodnutej zda bude)
1- jistící tranzistor
------
53 I/O z 55 možných tak mám ještě dva rezervu pro další

Napadlo mě ještě při přepnutí přepínače do polohy PAL přivést napětí i na MCU aby věděl, že je vše připraveno.
Potom zbývá už jen jeden Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2021, 23:39    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):

Napadlo mě ještě při přepnutí přepínače do polohy PAL přivést napětí i na MCU aby věděl, že je vše připraveno.
Potom zbývá už jen jeden Laughing

To bys mel zjistit tim AD prevodnikem ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 5 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund