Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bascom dynamický "alias"
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út listopad 02 2021, 20:18    Předmět: Citovat

Pro Bascom je dost velká diskuzní komunita např. v Německu, tady v Kocourkově je pusto prázdno jako u spousty jiných věcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: út listopad 02 2021, 20:37    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Mahoney
Abych ti odpověděl tak postupně. Je mi 51 roků a začínal jsem na IQ151 kterej byl v Basicu. Ten BASIC se mi tak nějak zamlouvá, neříkám že bych se C nenaučil, ale nevím jestli to má cenu začínat. Bascom mám legálně přes 10 let, ale nedělám toho mnoho a tak se občas potřebuju na něco zeptat.
Zatím to řeším v teoretické rovině a některé věci si zkouším na ATMEGA 32. V tom finálním projektu bude AVR128DB64. Bude tam 20 odalovacích pozic, 1 vstup pro aktivaci, 8 vstupů pro dva palcové BCD přepínače( pro nastavení času) 21 kanálů ADC kde 20 kanálů bude sledovat 20 větví( jako připojení palníku a pod.) a jeden bude sledovat napětí baterie. Bude tam taky 21 adresovatelnejch LEDek pro indikaci připojení palníku atd a jedna bude odrážet stav baterie.
Bohužel BASCOM tento čip bude umět až ve verzi 2085 a ta vyjde někdy koncem roku, teď je ve druhé testovací fázi.


Mě je 44, začínal jsem v Basicu na PMD-85, pak na Spectru/Didaktiku, pak GW-basic a Q-basic na PC, Visual Basic, Visual FoxPro... A pak jsem se na PC vyflákl a šel jsem do mikrokontrolérů, a tam to bylo ASM a pak C. Má to cenu, s tím co po tom chceš obzvlášť, a hlavně by ti s tím měl vždycky kdo poradit (a dokonce jsou dnes vesměs všechny ty mikrokontroléry v návrhu čipu optimalizované právě pro C, včetně těch AVR, pro které to píšeš)... ale je to samozřejmě na tobě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 12:56    Předmět: Citovat

Tak jsem to napsal pro ATMEGA 32 pro 8 výstupů pomocí CASE a chodí to dobře Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 14:04    Předmět: Citovat

bdn napsal(a):

Tak prosím sem s tím kódem bitového posunu a mapování přes union na 3 řádky. Very Happy
Rád se něčemu přiučím.

K prosbě se taky připojuju, taky bych rád viděl to mistrovství...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 16:22    Předmět: Citovat

Nechal bych to být… Možná si trochu honil ego, možná to jen trochu nadnesl, každopádně nemá cenu si honit ego na něčí chybě (nebo egu, to je jedno) - není to věcné, zapleveluje to diskusi, štve lidi proti sobě, a nic z toho přitom není.

Zajímala by mě úplně jiná věc (teoreticky, čistě ze zvědavosti): Jaký je důvod (tím myslím, že mě to fakt zajímá, ne že bych to chtěl nějak zpochybňovat) k tomu, že se sleduje 20 vstupů (připojení palníku) pomocí A/D převodníku? To se přeci stejně kontroluje vizuálně, ne? A navíc - to má nějakou vodivost? Co s tím pak udělá HW a program, přepne při požadavku odpálení (spuštění sekvence) na výstup a přes nějaký tranzistor to inicializuje (a nezapojené vynechá)? Jinými slovy, nerozumím tomu, jaký je důvod k tomu to detekovat…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 16:32    Předmět: Citovat

Musis mat istotu, ze obvod je uzavrety. Nestaci, ze to "dobre vyzera" vizualne. Palnik je vlastne odpor. Malym prudom preveris obvod a velkym to odpalis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 16:53    Předmět: Citovat

To že připojíš palník do svorek, neznamená, že je opravdu zapojenej. Taky může být palník přerušenej( jasně dal by se změřit před použitím ohmetrem). Takhle to bude fungovat následovně. Pokud nebude připojenej palník, bude u svorky svítit led modře. Pokud ho připojím bude svítit led zeleně a když připojím klíčkem odpalovací napětí, zapojený pelníky budou svítit červeně. Pokud by byl šluslej FET, tak se u daný pozice led nerozsvítí.
Palník má řádově nekolik ohmů. Programově by šlo udělat, aby se nezapojené pozice vynechaly, ale je to zbytečné, přes Rx poteče FETEM min. proud.
Píšu z PC kde nemám EAGLA a tak schéma dávám črtnutý rukou.
Není to celé můj nápad, hodně mě nasměroval a poradil TERMIT256.
Český palníky mají bezpečnej proud palník středně odolný 0,45A a nízko odolnej 0,18A. Tady v testu poteče něco kolem 1-2mA



schema.jpg
 Komentář:
 Velikost:  37.1 kB
 Zobrazeno:  46 krát

schema.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 17:17    Předmět: Citovat

Pro všechny palníky stačí jeden vstup, 19 vstupů tak vůbec nemusíš nikam tahat. Jen napětí nebudeš snímat až za palníkem (spoj palník - FET), ale před ním (uzel 12kΩ - všechny palníky). Postupně vyšleš pulzy do každého FETu a sledovat budeš pořád jeden a tentýž vstup. Pokud bude konkrétní palník příslušející buzenému FETu správně zapojen, na společném uzlu klesne napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 17:53    Předmět: Citovat

Drobna nevyhoda takoveho postupu se ukaze, kdyz zapomene ten prepinac mereni/odpalovani ve spatne poloze Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 18:00    Předmět: Citovat

Ve špatné poloze takový test nesmí jít spustit, to považuju za samozřejmé.
V "ostré" poloze by obecně neměl být nikdy, krom odpalování ohňostroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 19:01    Předmět: Citovat

Dobře, asi chápu a děkuji za vysvětlení, ale asi jsem se v jednom místě nevyjádřil úplně přesně: Proč pomocí A/D převodníku? Digitální vstupní pin to nedokáže sejmout? A navíc, jestli to dobře chápu, se (podle toho schématu) může stát, že když budeš mít šluslej FET a omylem k tomu připojíš palník, tak bude odpálen, chápu to dobře (ono někdy nemusí stačit, že "světlo svítí", někdy má zatmění člověk, tedy "vizuálně" by nemělo stačit ani tady)? Ten přepínač vpravo nahoře je klíček?

Edit: Aha, je, termit256 to osvětlil Very Happy Nebylo by dobré, kdyby to kromě klíčku (a tedy obsluhy) měl pod kontrolou i MCU? Napadá mě třeba RFID karta..?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 19:24    Předmět: Citovat

Kremik to máš pravdu, ALE když podle tvého přepnu přepínač před začátkem odpalu do polohy PAL, tak skončí testování a ledky mi budou svítit podle posledního proběhlého testu. Pokud potom třeba nějak neodborně pohnu dráty a ztratím kontakt, tak už to neuvidím.
Mahoney Ano pokud bude šluslej FET, tak se nerozsvítí daná kontrolka. Šlo by pomocí dalšího trandu, nebo malého relé udělat, že když bude fet do zkratu, tak nepůjde vůbec připojit odpalovací napětí. Tím bych ale vyřadil celej seqencer.
K proražení trandu by však nemělo dojít, budou předimenzovaný a ikdyž by palníky šly do zkratu, tak nějakoj odpor mají přívodní vodiče a odpor 1R/10W zajistí max proud FETem na 12A (bez odporu palníků a přívodních vodičů)
Nevím jak myslíš to sejmout digitálním pinem. Bude to mít 4 možné stavy:
- poloha test šluslej FET nebude svítit ledka žádnou barvou
- poloha test nezapojenej palník ledka svítí modře
- poloha test zapojenej palník ledka svítí zeleně
- poloha pal nezapojenej palník ledka svítí modře, zapojenej palník ledka svítí červeně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 19:45    Předmět: Citovat

Asi chápu… ono je to i o tom, že v tom schématu nejsou uvedeny hodnoty rezistorů, tak se pak hůř chápe, jak to bylo myšleno.

Právěže jo, tak bych to řešil, kdybych to měl stavět já, odstavil bych to celý, když by HW byl někde v nepořádku… Tak nějak se mi příčí myšlenka, že bych něco odpaloval něčím, co není úplně na 100 %… i kdybych kvůli tomu měl mít v batohu ještě jeden náhradní sekvencer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1872
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 19:51    Předmět: Citovat

Já netvrdím, že to tak neudělám. Stejně tam budu muset udělat nějak opožděný připojení odpalovacího napětí, pro případ, že se nechá přepínač v poloze PAL a seqencer se zapne. Myslím tím náhodný stav na portech při zapnutí .
Těch seqencerů budu mít určitě víc, sám pro sebe jich chci postavit aspoň 10.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: st listopad 03 2021, 20:29    Předmět: Citovat

Trochu som sa sekol, cez union to asi tak ľahko nepôjde. Registre portov sú pevne v pamäti a asi nie pokope.

definicie, deklarácie
kód:
unsigned char p[3] = {0, 0, 0};
#define p123 *((unsigned long int*)p)

obsluha prerušenia časovača
kód:
p123 = !p123 ? 1 : p123 << 1;
PORTA = p[0]; PORTB = p[1]; PORTC = p[2];
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 3 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund