Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED display pro mutltiplexní provoz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Amarok
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 19:31    Předmět: LED display pro mutltiplexní provoz Citovat

Zdravím, koupil jsem si omylem LED display s 6 sedmisegmentovkami, ale bohužel to nejsou takové které jsem chtěl, ale jsou určené pro multiplexní provoz ( http://amarok.php5.cz/LED.jpg ).
Potřeboval bych poradit, jak to zprovoznit aby to s tímto displejem chodilo jako dekadický čítač. Původně jsem měl v plánu použít 6x CMOS 4026, ale to teď tak nějak už nepůjde.
Návrat nahoru
tominekk



Založen: Jul 16, 2004
Příspěvky: 295
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 19:43    Předmět: Citovat

Multiplex funguje tak, že v jeden okamžik svítí pouze jeden displej a ostatní jsou zhaslé. Aby jsi mohl vidět všechny svítit je třeba aby se rozsvicovala jedna po druhé a to v intervalu, který lidské oko zachytí jako statický obrázek.
V principu budeš postupovat takto:
1)Zhasneš všechny číslice
2)Pošleš kombinaci, která má svítit
3)Rozsvítíš příslušnou číslici
4)Opakuješ to pořád dokola

_________________
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Amarok
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 19:48    Předmět: Citovat

To mě taky napadlo, že to bude pracovat na velký frekvenci (nad cca 100Hz), ale jak toho docílit (jednoduše)
Návrat nahoru
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 19:57    Předmět: Citovat

Prepínanie jednotlivých displejov zabezpečíš napr čítačom s výstupom 1 z x.
Mimochodom sú to 7segmentovky a nie šesť ako si písal !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 20:08    Předmět: Citovat

Ale pokial viem 4026 nieje určená na multiplex ! Potreboval by si ku každej 4026 doplniť nejakš spínací obvod (vyrába sa aj v integrovanej podobe 4066- 4 spínače v 1púzdre ale existuje as s 8 len sa mi nechce hľadať v katalógoch) No skrátka jednoduchšie je kúpiť nový displej ! Multiplex sa využíva hlavne pri jednočipoch kde je vačšinou dosť málo výstupov a multiplexné ovládanie je možné celkom ľahko naprogramovať. Ale existujú aj čítače určené pre multiplexnú prevádzku (niečo je i zo série CMOS 4XXX).

Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Amarok
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 20:09    Předmět: Citovat

To s tím čítačem jsem nějak nepochytil - můžeš mi dát příklad nějakého konkrétního čítače.
Jinak pro upřesnění...psal jsem že tam je 6 SEDMIsegmentovek...
Návrat nahoru
Amarok
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 20:24    Předmět: Citovat

To jo, 4026 není pro multiplex, jinak co se týče jednočipu, tak jsem něco sehnal, ale je to za těžký prachy, a co se týče výměny za klisický displej, tak se mi víc zamlouvá varianta multiplexu, protože potřebuji ušetřit místo.
Návrat nahoru
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 21:40    Předmět: Citovat

Pozri sa na IO 4553 je to nejaký niečo na multiplex. Nechce sa mi hľadať katalóg snáť sa v tom vyznáš !

K tomu môjmu riešeniu s čitačom 1zX . Myslel som to tak že jeho výstupy budú postupne spínať jednotlyvé časti displeja. Ale takáto riešenie je nevhodné potrebuješ dalšie IO ktoré zopnú výstupy 4026 na vstupy displeja. To platí ak by si chcel tu 4026 použiť v multiplex zapojení. Ale to je extrémne komplikujúce !!!

Vykašli sa na multiplex. Oveľa jednoduchšie spravíš ak kúpiš normálny displej a pripojíš ho k tým 4026. 4026 má priamo výstup na 7seg. Je to najjednoduchšie riešenie ! Potom už ostáva použiť len jednočip. Na inete je spústa zapojení PICku Alebo ATMELku dnes zoženieš aj za 50korún ! Stačí len naprogramovať !

Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Amarok
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 21:57    Předmět: Citovat

Ještě před tím než jsem si tvoje doporučení přečetl, tak jsem projel řadu 4000 v GM a ten 4553 mi zbyl jako jediný použitelný.
V katalogu je nějaké to vzorové schéma, ale podle něj to vypadá, že na 6 sedmisegmentovek budu potřebovat 4 x 4553, což je za 200,- a to už si radši koupím novej display.
Jenže je v tom háček - V GM normální nemají a v GS nemají ani tolik čísel. A to že bych dal 2 bloky po třech místech výšky 9mm vysokých nepřichází v úvahu, protože už ten display co mám je natěsno.
Návrat nahoru
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 22:19    Předmět: Citovat

Šestimístný displej bez zapojení pro multiplex jsem nikde neviděl ani v nabídce výrobců. Pokud jsi limitován místem, mohl bys tam použít šest jednotlivých displejů malých rozměrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2006, 19:58    Předmět: Citovat

4553 je určen pro multiplexní provoz, ale je pouze třímístný a jeho kaskádní řazení je sice možné, ale s tím displejem jak si posílal odkaz určitě nepůjde nijak jednoduše.

Existuje jeden brouček co budí multiplexem šest displejů, ale nemám teďka katalog u sebe, takže nedovedu poradit. Jestli máš "Bení katalog obvodů" tak ho tam najdeš (pokud mně paměť neklame). Další řešení je použít procesor, protože stavět ovládací obvod z čítačů, střadačů, budičů sběrnice a další bižuterie, to je sice možné a pro milovníka obvodů moc hezké, ale určitě to je veliké a dosti složité. Nebo použít nějaké hradlové pole. Zrovna nedávno se o tom psalo na www.hw.cz

Moja rada tedy zní podobně jako už někdo psal: udělal si chybu, tak nevadí bude se hodit jindy. Kup si 4026 nebo 4033 a k nim displeje, to je fakt nejjednoduší řešení. A není to ani zase tak moc drahé. Učit se programovat kvůlima jendomu obovodu je poněkud zcestné ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 21 2006, 0:42    Předmět: Citovat

Variola napsal(a):
4553 je určen pro multiplexní provoz, ale je pouze třímístný a jeho kaskádní řazení je sice možné, ale s tím displejem jak si posílal odkaz určitě nepůjde nijak jednoduše.

Existuje jeden brouček co budí multiplexem šest displejů, ale nemám teďka katalog u sebe, takže nedovedu poradit. Jestli máš "Bení katalog obvodů" tak ho tam najdeš (pokud mně paměť neklame). Další řešení je použít procesor, protože stavět ovládací obvod z čítačů, střadačů, budičů sběrnice a další bižuterie, to je sice možné a pro milovníka obvodů moc hezké, ale určitě to je veliké a dosti složité. Nebo použít nějaké hradlové pole. Zrovna nedávno se o tom psalo na www.hw.cz

Moja rada tedy zní podobně jako už někdo psal: udělal si chybu, tak nevadí bude se hodit jindy. Kup si 4026 nebo 4033 a k nim displeje, to je fakt nejjednoduší řešení. A není to ani zase tak moc drahé. Učit se programovat kvůlima jendomu obovodu je poněkud zcestné ...


Naopak je to vhodny okamzik pro to se ucit programovat! Surprised)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 10:38    Předmět: Citovat

Tak jsem našl prográmek kde toto zapojení je (je to program 555 Timer PRO - http://www.schematica.com/555_Timer_design/555_Timer_PRO.htm - v PRO verzi je tam i verze takového čítače) Jenže to má menší problém - dokud neseženu reg. číslo, tak neuvidím celé schéma:
http://amarok.php5.cz/LD.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12464

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 17:49    Předmět: Citovat

Co říkáš na tohle?

Pro větší obraz klikni sem: http://bonapart.borec.cz/smazto/14553.gif
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ViPali



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 524
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 06 2007, 20:48    Předmět: Citovat

Všetko zapojiť tak ako v predchádzajúcom obrázku, len budiče 4543 (lcd) nahradiť 4511 (LED) a 7 segmentovku pripojiť cez diodové oddeľovače.
Súčasne vyriešiť budenie BI(L) v čase keď jedna alebo druhá sada čísel nemá svietiť.
A 4511 má opačnú polaritu očakáva SC displej.



Přípona 'bmp' nebyla dosud povolena administrátorem tohoto fóra. V této chvíli proto není přiložený soubor dostupný.


_________________
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund