Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zosík s mba810
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 18:55    Předmět: Citovat

Vzpomínám na to, že kdesi byla MBA810 použit snad i jako řízení servomotoru, nebylo to v BT100 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 19:01    Předmět: Citovat

Myslím, že máš pravdu, ale tam přece nezáleželo na nějakém zkreslení či kmitočtovém rozsahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 19:10    Předmět: Citovat

To samozřejmě ne....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 20:31    Předmět: Citovat

někdy okolo roku 1985 vyšlo v časopise Československá televize v seriálu o elektronice zapojení s 2x MBA810 jako pohon robota sledujícího optosnímačem čáru na zemi Rolling Eyes
Jinak myslím cenové úvahy jsou celkem srandovní, když uvážíme ceny obdobných zesilovačů podobného výkonu a to, že MBA810 okolo sebe potřebuje haldu pasivních součástek, nešikovný chladič atd.... kalkulovat o úspoře dvacetikoruny mi přijde směšné. Navíc walkmana bych snad radši ani nezesiloval Sad
Nic proti snaze něčemu seriózně porozumět, naopak, jen si myslím že věnovat energii do historického IO a ještě k tomu daných parametrů je škoda...
Když použiješ libovolný OZ a za něj proudový booster, víš aspoň, co můžeš ovlivnit i spočítat Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 20:33    Předmět: Citovat

mba napsal(a):
ZdenekHQ mba810 možno patrí do histórie ale na drahé tda nemám. Mám 4 mba810 potrebujem len vedieť ako sa vypočítajú hodnoty súčiastok.


Jak myslíš, já opravdu nechtěl padesátikorunou za TDA2005 zlikvidovat tvůj finanční rozpočet... Jak jsem psal, s MBA jsem začínal a velmi rychle skončil, protože jsem to vždycky tak dlouho vylepšoval, až to nakonec shořelo...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 21:45    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
někdy okolo roku 1985 vyšlo v časopise Československá televize v seriálu o elektronice zapojení s 2x MBA810 jako pohon robota sledujícího optosnímačem čáru na zemi Rolling Eyes
Jinak myslím cenové úvahy jsou celkem srandovní, když uvážíme ceny obdobných zesilovačů podobného výkonu a to, že MBA810 okolo sebe potřebuje haldu pasivních součástek, nešikovný chladič atd.... kalkulovat o úspoře dvacetikoruny mi přijde směšné. Navíc walkmana bych snad radši ani nezesiloval Sad
Nic proti snaze něčemu seriózně porozumět, naopak, jen si myslím že věnovat energii do historického IO a ještě k tomu daných parametrů je škoda...
Když použiješ libovolný OZ a za něj proudový booster, víš aspoň, co můžeš ovlivnit i spočítat Wink



MBA810 sa využival na všeličo ! No v každom prípade čom by na to nemohol pripojiť walkmana ?! Ja mám k jednému modulu s MBA810 pripojene malé rádio (také to ako zápalková krabička) s výstupom na 75ohm sluchátka napájam to trafom 6VA 12V. Nemám ani stabilizátor. Reprák 5W zo Tesly Saturn a bavý mi to v dielny celkom dobre !!!



Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út prosinec 19 2006, 22:07    Předmět: Citovat

Už jsem to k jednomu z předchozích příspěvků připisoval, zjevně pozdě: v MBA810 je integrovaný zpětnovazební odpor 4k, k němuž můžu sice zvenčí připojit paralelně další a snížit tak jeho hodnotu (což většinou postrádá smysl, proč zatěžovat výstup dalším odběrem?), ale v žádném případě ji nezvýším. Nanejvýš můžu udělat v omezeném rozsahu tu zpětnou vazbu kmitočtově závislou. Tak z toho musím vycházet.
Pokud jde o výpočet, co to bude dělat, když změním některou vnější součástku, prosím, ale tolik možností zase MBA nedává ani pro školní účely. Na to jsou fakt jiné IO vhodnější. Mimoto je zastaralý a například vědět, že příslušně utažená zpětná vazba mi zvýší vstupní impedanci ze 70k na dejme tomu 120k, jsem vlastně nikdy nepotřeboval, protože i těch 70k bylo víc, než dost.
Takže, mba, chceš-li, udělej si z těch MBA810 zesilovač, ale nebádej nad nimi moc. To už se skutečně víc naučíš na té A2005ce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mba
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 20 2006, 5:43    Předmět: Citovat

Díky za všetky odpovede.
Návrat nahoru
anonym






PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2006, 13:37    Předmět: mba Citovat

Tak som tu zasa. Postavil som mono zosík s mba810as. Postavil som to presne podľa schémy toho modulu s telky. Súčiastky som použil nové ale mám jeden problém. Zvuk je pri napájacom napätí do 12V značne skreslený. Počúvať sa to dá pri 17V. Skúšal som to na regulovatelnom stabilizovanom zdroji ktorý dáva 3A. Ako zdroj signálu som použil toho walkmana zančky Panasonic. Ako mám tento problém odstrániť aby mi to hralo pekne aj pri 12V ??? A aké výkonné trafo potrebujem ??? Díííky !
Návrat nahoru
mba
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2006, 14:32    Předmět: Citovat

to predtým som písal ja.
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2006, 17:14    Předmět: Citovat

Zkontroluj, jestli na výstupu je polovina napájecího napětí. Bez signálu i se signálem.
A koukni se osciloskopem, jestli to při menším napájecím napětí nekmitá. Kdysi jsem totiž v traboši s 6V baterkou vozil dva můstkové zesilovače právě s MBA810 a problém nebyl žádný ani po přendání do traboše se sítí 12V (jen repráky jsem dával osmiohmové).
Prostě to zkreslení není samo sebou, MBA810 musí chodit už někde od 4,5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2006, 17:29    Předmět: Citovat

Potvrzuji, MBA810AS jsme kdysi dávali do zařízení, napájeného z ploché baterie (4,5V) a fungovaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2006, 18:11    Předmět: Citovat

jakým odporem máš stejnosměrně uzavřený vstup?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mba
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2006, 18:27    Předmět: Citovat

Ahojte !

Tak podarilo sa mi to odmerať zabehol som k susedovy čo má aj nejakú meraciu techniku a osciláč ! Je to nejaký elektronkový od tesly typ som medzitým zabudol.

Ten zosík je zapojenie s katalógu ! Reprák používam 8ohm. Pre upresnenie ono to hrá už od 4,5V ale dobre hrá iba pri malom zosilnení. Ako zdroj signálu používam walkmana. Keď vytočím regulátor hlasitosti na walkmanovi naplno hrá to skreslene. Bez skreslenia to hrá pri napájaní asi 14V

Na výstupe bez záťaže je polovica napájacieho napätia. Zosilovač sa po pripojení na osciloskop rozkmitá ! Na pomerne vysokej frekvencii na obrazovke je pekná sínusovka. Ale keď sa od osciloskopu odpojí nekmitá ! Ak však na vstup pripojím walkmana hoci regulátor hlasitosti je na 0 už zosilovač nekmitá a na obrazovke je rovná čiara.

Ja by som ten zosík chcel napájať z trafa 220/12 + stabilizátor. Aký výkon trafa mám zvoliť a na aký prúd mám stabilizátor (7812) použiť.

Poradte čo s tým ??? Díííky.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 22 2006, 18:57    Předmět: Citovat

jak víš že nekmitá po odpojení osciloskopu? aby osciloskop se vstupem 1MOhm/30pF ovlivňoval výstup s 8 Ohm zátěží, to se mi nechce věřit...
Maximální odběr vybuzeného IO je při 14V podle katalogu 550 mA, takže bude stačit úplně 7812/1A na malém chladiči.
Pro vybuzení na plný výkon je potřeba (podle zesílení nastaveného zpětnou vazbou) v katalogovém zapojení okolo 50 mV, takže je dost možné, že tím walkmanem vstup prostě přebudíš, navíc při malém napájecím napětí tím spíš, protože zesilovač dává směšný výkon a obzvlášť do 8 Ohm. Nečekej že to bude s 8 Ohmy na 5V řvát jak Paroubek na schůzi Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund