Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínaný zdroj vyrobí špičku a slepí kontakty relé.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bflmpsvz



Založen: Nov 14, 2013
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: st říjen 06 2021, 11:29    Předmět: Citovat

Co si myslíte o nápadu nahradit v tom modulu relé polovodičovým Solid State Relay? Vyzkoušel jsem KSD203AC2 https://www.gme.cz/ksd203ac2 a spíná vzorně v nule, špička tak nepřesáhne 10A, ten SSR by měl špičkově vydržet 30A.




V klidu bude spínat nějakých 0,4A , ztráta 0,4x1,5=0,6W , to se asi obejde bez chlazení.

Pokud jsem nepřehlédl nějaký problém, tak mi to vychází jako ideální řešení...



zdroj_SSR.png
 Komentář:
 Velikost:  15.18 kB
 Zobrazeno:  55 krát

zdroj_SSR.png




Naposledy upravil bflmpsvz dne st říjen 06 2021, 18:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st říjen 06 2021, 18:00    Předmět: Citovat

Já myslím, že dobrý.
Obzvlášť když sis to ověřil měřením, a není jenom takové "co by kdyby".

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bflmpsvz



Založen: Nov 14, 2013
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 2:47    Předmět: Citovat

Tak jsem to naimplantoval, místo relátka je Solid State Relay.



No neni to hezký?
No neni...


Až si nedám pozor a připojím ten spínaný zdroj přes už sepnutý SSR, tak při troše smůly odejde SSR do věčných lovišť, pokud se strefím do maxima sinusovky a projde tím těch 100A. Samozřejmě jsem to nezkusil, ale zkusil jsem to se žárovkou:



Není to zkrátka dostatečně blbuvzdorné.
Taky mi proudová sonda ukazuje na odběru spínaného zdroje nějaké "fousy", nevím kde se to tam bere, pokud zdroj připojím rovnou na síť tak to tam není, nebo jen nepatrně.



Ale žádné problémy to nedělá, tak si s tím asi nebudu lámat hlavu.



modul.jpg
 Komentář:
 Velikost:  245.05 kB
 Zobrazeno:  59 krát

modul.jpg



SSR_60W_zarovka_do_uz_sepnuteho_SSR.png
 Komentář:
 Velikost:  16.24 kB
 Zobrazeno:  73 krát

SSR_60W_zarovka_do_uz_sepnuteho_SSR.png



Asus_spinany_zdroj_pres_SSR.png
 Komentář:
 Velikost:  19.51 kB
 Zobrazeno:  47 krát

Asus_spinany_zdroj_pres_SSR.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 5:27    Předmět: Citovat

S to relatko tam mel nechat a spinat to pomoci ssr pres nejaky odpor jen na chvilicku nez se kondiky nabiji a pak ssr preklemovat relatkem. Zadne proudove spicky bys nemel a nic by ti neodchazelo ani netopilo. Takhle kopnes do kabelu, restartujes comp, problikne sit pri nejakem vypadku a budes tam kdes byl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 5:47    Předmět: Citovat

Proč by byl tam kde je? Střídavý SSR mají jako výkonovej spínací prvek triak - takže když kopne do kabelu a dojde k přerušení toku proudu v momentě, kdy půlvlna není v nule resp. v nějaký malý hodnotě, tak klesne příčnej proud hlavní spínací součástkou a ta se zavře - a znovu se votevře až při následujícím průchodu napětí nulou, takže proudová špička se zas nebude konat !!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 6:02    Předmět: Citovat

No, ale ntc v tom spinanem zdroji bude zahratej takze se bude spinat mnohem vetsi proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 6:44    Předmět: Citovat

bflmpsvz napsal(a):
Pořídil jsem si krásný modul pro spínání síťového napětí přes USB.
...
Problém je, že spínaný zdroj pro notebook, když je vybitý, způsobí při připojení na síť strašnou špičku
...
kontakty opravdu zůstávají slepené, přestože má relé vydržet 10A.
...
Netuším s jakým odporem můžu počítat v zapojení síť-usměrňovač-vybitý kondenzátor. Jaký postup byste doporučili?


Skoro všechno bylo řečeno výše.
Krásný modul je nebezpečný, pokud má evidentně nedostatečnou izolaci vinutí od spínaného obvodu => zahodit.
"Strašná špička" má maximální amplitudu danou síťovým napětím/(sériovým spojením
impedance sítě + odpor dvou diod + ESR filtračního kondu + přechodový odpor kontaktů, konektorů, pojistek atd.)
(Obvod PFC zanedbáme, možná v tak malém napáječi ani není, zátěž za měničem taky)
Pokud jsi naměřil 120 A amplitudu, jsou to necelé 2 Ohmy.
Pro spečení kontaktů není podstatná ani tak ta amplituda, jako spíš energie v Joulech, daná kapacitou elytu. Jinak by nevydržely ani ty diody v usměrňovači.
Jak je popsáno výše, jednoduché řešení je NTC případně u tak malého zdroje odpor 10-20 Ohm. V případě rozebrání napáječe doplnění NTC přímo do něj.
Z hlediska funkce nevadí ani velmi malá filtrační kapacita /velké zvlnění, pokud je na štítku uvedeno minimální napětí 100 V, regulační smyčka by to měla vyrovnávat, přitom změna kapacity z 220 uF na 22 zásadně sníží zatížení kontaktů (dobu trvání špičky a tím energii pro ohřev kontaktů prvním nabitím.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 7:00    Předmět: Citovat

Osobne bych tipoval, ze ntc v tom adapteru k notebooku je. Problem s tim bude prave v pripade zapnuti kdyz je ntc teply, pak je to podobne jako by tam vubec nebyl. Ja kdyz kratce vypnu a zapnu 850W zdroj v PC tim vypinacem vzadu, tak nekdy vyhodim i jistic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 7:07    Předmět: Citovat

Problém je to, že ten NTC má nevhodnou (malou) hodnotu a filtrační kapacita velkou. U PC zdroje může být požadavek, aby napájení vykrylo krátký výpadek než zapne UPS, u napáječe pro NTB je to zbytečné, když je tam většinou aspoň mizerná baterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2021, 7:13    Předmět: Citovat

NTC muze mit jakoukoliv hodnotu, kdyz obvod pripojis jeste v dobe kdy je nahraty z predchoziho provozu, je to stejne jako by tam nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2021, 9:41    Předmět: Citovat

Je to divný, ale běžně mu stačí chvilka, aby si svoji funkci udržel. To by musel někdo schválně tou zástrčkou cvičit jak při souloži. Cool
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bflmpsvz



Založen: Nov 14, 2013
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2021, 21:21    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
S to relatko tam mel nechat a spinat to pomoci ssr pres nejaky odpor jen na chvilicku nez se kondiky nabiji a pak ssr preklemovat relatkem.


To až příště, až mi tohle odejde. Protože to bude vyžadovat modul se dvěma relátky, ten už mám v šuplíku. Nebo tím jedním spínat bistabilní relé. Nebo tam přidat modul se zpožděným relátkem. Prostě kompletní přestavba, do které se mi teď nechtělo.

termit256 napsal(a):
Osobne bych tipoval, ze ntc v tom adapteru k notebooku je.


No já si nemyslím. Dá to šlehu i když je to studené. Ty zdroje mám 2 a dělají to oba, takže to nebude porucha.

EKKAR napsal(a):
klesne příčnej proud hlavní spínací součástkou a ta se zavře - a znovu se votevře až při následujícím průchodu napětí nulou


Triak samotný, pokud dostává trvale proud do řídící elektrody, se chová jako dvě antiparalelně zapojené diody. V SSR se o řízení triaku stará extra obvod:



Když SSR dostane přes optočlen řídící signál, počká na průchod nulou a sepne. Pak už to drží sepnuté pořád, dokud optočlen nezhasne.

Takže bohužel, pokud vypadne síť na delší dobu než nějaké milisekundy, kondenzátor ve zdroji se stihne vybít a při obnovení sítě udělá klasickou špičku.



SSR_schema.png
 Komentář:
 Velikost:  6.56 kB
 Zobrazeno:  56 krát

SSR_schema.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2021, 5:18    Předmět: Citovat

Jednou jsem zapl do zásuvky zdroj od služebního notebooku, byla to taková prda, že se vypálila v síťový vidlici díra (kolíky jsou stočený trubičky). naštěstí šlo o běžnou šňůru ke kazeťáku, tak jsem ji nechal vyměnit.
Řešil bych to dvěma relé. Relé 1. sepne napájení přes výkonný 100R odpor, relé 2 ten odpor přemostí. Relé 1 sepneš tím svým modulem, relé 2 Ti sepne časový relé, které aktivuješ tím prvním relé. Ty sám budeš ovládat první relé, protože to druhý z něj bude napájený, ale přes časový spínač. Prodleva by stačila kolem 2s. Hodnota 100R není směrodatná, velikost určuje maximální proudový náraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2021, 6:02    Předmět: Citovat

bflmpsvz napsal(a):
...
EKKAR napsal(a):
klesne příčnej proud hlavní spínací součástkou a ta se zavře - a znovu se votevře až při následujícím průchodu napětí nulou

Triak samotný, pokud dostává trvale proud do řídící elektrody, se chová jako dvě antiparalelně zapojené diody. V SSR se o řízení triaku stará extra obvod:

Když SSR dostane přes optočlen řídící signál, počká na průchod nulou a sepne. Pak už to drží sepnuté pořád, dokud optočlen nezhasne.
Takže bohužel, pokud vypadne síť na delší dobu než nějaké milisekundy, kondenzátor ve zdroji se stihne vybít a při obnovení sítě udělá klasickou špičku.
Ba ne, hochu, ty si to představuješ jak dřevěná Špejblovo synka hlavička třetí světovou, ten triak musí dostat zapalovací impuls na každou půlvlnu zvlášť a o to se právě stará ten extra spouštěcí obvod, aby nejen první, ale i všecky následující zapalovací impulsy pro obě polarity spínanýho proudu přišly těsně po tom, co spínaný napětí projde nulou - ta ovládací infra-LED dělá jedinou věc - přes (většinou) malej fototriak dovoluje projít tomu zapalovacímu impulsu až na GATE hlavního triaku, ale zapalovací impuls samotnej se v SSR-kách spínajících v nule vytváří 100x za vteřinu znovu a znovu, protože i příčnej proud tím hlavním triakem se přerušuje 100x za stejnou dobu ... A navíc má 3 PN-přechody v sérii pro každej směr (je to 5-vrstvá součástka), na to že by se choval jako dvě antiparalelní diody rovnou zapomeň, tohle říct před mým nebožtíkem učitelem polovodičovejch součástek, na fleku ho vezou na koronárku ... Pořádně si přečti A PROŠTUDUJ popis činnosti triaku a SSR pro střídavej proud, kamaráde, dřív než zhačneš něco podobnýho plácat, obojetnýma souhláskama to nezachráníš ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2021, 7:17    Předmět: Citovat

Není nad to, vymýšlet orloje a ještě nefunkční.
Ta kombinace NTC+PTC má něco do sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund