Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED a zapojení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomperys



Založen: Jul 21, 2010
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st červenec 21 2021, 14:32    Předmět: LED a zapojení Citovat

Zdravím,

předem se omlouvám za typy dotazů, ale co se týče elektra jsem naprosto nepolíbený (pokud máte nějaký dobrý tip na nějaké PDF / e-knihu pro začátečníka, budu velmi rád), ale předtím bych se rád zeptal na pár věcí, ve kterých těď tápu a které bych pořeboval vysvětlit, abych alespoň nějak dobastlil to, co aktuálně potřebuju dokončit v nějakém časovém presu..

    1) LED a odpor - všiml jsem si při hledání, že některé návody ukazují zapojení LED s předřazeným odporem jdoucím na napájení a některé naopak s odporem jdoucím na GND. Je v tom nějaký rozdíl nebo je to jedno? Pokud to není jedno jak poznám jestli mám dát odpor na GND (-) nebo na VCC (+) ??


    2) Je normální extrémní zahřívání odporu? Zapojil jsem 8 SMD LED diod (5050) paralelně s odpory, které jsem spočítal pomocí online kalkulačky na předřadný odpor k LED a po přivedení napájení z trafa (5V) se začaly rezistory zahřívat tak, že tam nešla utržet ruka. Při použítí 5V baterie (hodmoty mA se podle popisu na baterii a trafu lišily jen o 100mA) k takovému zahřívání nedocházelo. Hodnoty LED jsou popsány v bodu 3) ale netuším ani jak se počítá kolik proudu to pak dohromady potřebuje pokud jsou paralelně sčítají se nějak ty mA a jak zjistím že by na to třeba ten rezistor byl moc slabý - co se týče výdrže těch W, ty co jsem měl mají uvedeno 0,6 W


    3) Je možné míchat LED pro různé proudy? Viz boz 2 těch 8 ks LED diod (typ 5050) je vlastně podle barev rozděleno na 3 žluté (2.2V a 20mA), 3 teplé bílé (3.3V a 60mA) a 2 modré (3.2V a 60mA). Někdo mi říkal, že se moc nedají míchat LED s různými proudy, ale co mám tedy dělat, když potřebuji konkrétní barvy u těch 5050 a potřebuji velikostně ty 5050 LEDky a bohužel má teda kažá jiný proud (60mA vs 20mA). Pokud to nechám s odpory zapojeno spolu, tak to funguje, jen se bohužel ty odpory zahřívaly, což sem vyřešil změnou z 5V na 3V, kdy se už nezahřívají a LED svítí v pohodě. Nicméně netuším jaký to bude mít vliv na nějaký dlouhodobější provoz, neumřou třeba ty LEDky nějak podstatně dříve? Dá se to nějak vyřešit bez zapojování dalších prvků? Potřebuju co nejvíc minimalistický obvod kvůli nedostatku místa a sotva se mi tam vlezou ty LED s rezistory....


    4) snad poslední dotaz, chtěl jsem ty obody s 8 LEDkami (mám celkem 3 stejné destičky + další 3 destičky které už mají jen po 5 SMD 5050 LEDkách) zapínat postupně přes arduino - tedy například nejprve rozsvítit zároveň s fade in efektem první tři destičky, počkat a potom rozsvítit také s fade in efektem ty další 3 destičky. Problém je v tom že to arduino (nano) má prý jen 20mA na pin a celkem na všechny 200mA. Opět nevím jak se počítá ta spotřeba celková když je mám paralelně ale pokud jsem je zapojil všechny každou na vlastní pin tak sice svítily všechny, ale ty bílé LEDky na prvních třech deskách svítily hodně mizerně... předpokládám že tohle úplně asi řešit nejde (jednoduše) kvůli tomu omezení arduina a musel bych na to asi mít nějaký jiný speciální obvod - někdo radil max7219 nebo tlc5940 ale tady už vůbec nevím která bije a ani vych nevěděl co a jak zapojit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st červenec 21 2021, 14:40    Předmět: Citovat

Pro začátek pochopit Ohmův zákon R=U/I a sním vzoreček výkonu P=UxI a ktomu Kirchhoffovy zákony Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: st červenec 21 2021, 18:45    Předmět: Citovat

1/ je to jedno
2/ URL: https://knihy.nic.cz/files/edice/hradla_volty_jednocipy.pdf
3) Je možné míchat LED pro různé proudy? Ano lze. Tip u každé LED hlídat max. povolený proud.
4/ URL: https://knihy.nic.cz/files/edice/hradla_volty_jednocipy.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 237

PříspěvekZaslal: st červenec 21 2021, 18:59    Předmět: Citovat

Tomperys máš SZ
_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: st červenec 21 2021, 19:56    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st červenec 21 2021, 22:55    Předmět: Citovat

tomperys napsal(a):
(pokud máte nějaký dobrý tip na nějaké PDF / e-knihu pro začátečníka, budu velmi rád)

Jen tak narychlo mě napadá...
https://www.voltik.cz/user/documents/upload/Dokumenty/p%C5%99%C3%ADru%C4%8Dka_V2_2015.pdf
https://www.voltik.cz/user/documents/upload/Dokumenty/prirucka_v3_2013.pdf

Miloslav Bezděk: Elektronika I.
Miloslav Bezděk: Elektronika II.
Miloslav Bezděk: Elektronika III.
(Lze asi někde stáhnout...)

Josef Ladman: Elektronické konstrukce pro začátečníky
Václav Malina: Poznáváme elektroniku I až VIII (Jsou to teda místy hodně 90. léta a všude teslácké tranzistory...)

http://www.talkingelectronics.com

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 237

PříspěvekZaslal: čt červenec 22 2021, 6:11    Předmět: Citovat

Hydrawerk máš pravdu ty knihy o kterých píšeš jsem kdysi nakupoval a nejenom tyto ale mnoho dalších a když se natolik nahromadily v knihovně a nebyl o ně v okolí u elektroniků zájem ani zadarmo tak před odnosem do sběrného dvora jsem si je převedl do PDF. Celkem toho kdysi bylo přes 5GB pro začátečníky bylo vše dobře popsané.
_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 23 2021, 17:32    Předmět: Citovat

Ad1) Ono to zas tak jedno není, kam se dá odpor, odpor proti GND se velmi často používá v případě, že chceš snímat proud ledkou a třeba regulovat její jas.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červenec 24 2021, 8:38    Předmět: Citovat

Tak jasně, Zdeňku, ale pokud je požadavek jen "svítit", tak je jedno jestli je odpor "nad" nebo "pod" LEDkou. Myslím že tazatel by si měl nejdřív probrat Ohmův zákon a pak zákonitosti doprovázející sériový a paralelní zapojení součástek v elektrickým obvodu. Bez nich "to prostě nepude". Kirchhoffovy zákony stačí až potom, jako bonus ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund