Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bakelit
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 7:36    Předmět: Citovat

Myslím, že šedé desky (premix) s příměsí skelných vláken už distributor taky jako elektroměrový rozváděč nepovoluje.
Ty černé desky nebyly totéž jako bakelit na na přístrojích, byly měkčí a víc se třepily. Bakelit v přístrojích, kryty na trafopájku, skříňky přijímačů ala Talisman, držadla remosky atd., je mechanicky i elektricky odolnější. I když v trvale působící teplotě křehne a trvale vystaven povětrnosti zmatní povrch, po desítkách let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4015
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 8:03    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Bakelit je jako elektroizolant docela prevít,

Jednou jsem se málem posr.... , to když mně před očima "bouchnul" bakelitový držák doutnavky ve sporákovém vypínači Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5125
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 11:42    Předmět: Citovat

Jo hoši schraňujte, staříkům bouchla ponorka ve studni, na připojení nové jsem tam potřeboval dát krabici a ta větší šedivá acidurka stála skoro pětikilo Surprised
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4000
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 19:06    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
eleferner napsal(a):
Neprodal byste mi nekdo samostatne kryty na stare bakelitove Acidury? Potreboval bych jich 5 ks a k tomu alespon 3 ks Acidur rozdvojek. Nabizim 50 Kc/kus. A jak je to dnes do techto krabic s tesnenim? Nahradni jsem nikde nevidel.

Máš-li fotky, co potřebuješ, dej je sem nebo na mail. O víkendu pohledám.

Našel jsem 5 kompletních Acidur krabic a 3 rozdvojky. Posílám mail.
Crifodo napsal(a):
jjilek napsal(a):
Kdyby někdo měl zájem a snad dělal instalaci LP 1940-1955 Very Happy

To byl jinačí sortiment. Bakelit je o generaci mladší, až do 70tek, patří k němu AYKY, často v barvách m-č-r-z.
Předtím byly plechové krabice vystlané impregnovaným papírem, malé kulaté s naklapávacím víčkem, větší zinkalové hranaté na šroubky, trubky plechové s papírovým vnitřkem, vodiče jednotlivé, značení neznám. Jádro hliník, na tom guma, navrch opředení. Barvy už dneska dost splývají.
Za války asi ještě většinou opředená měď, dost uškrcených průřezů.

Já měl na mysli asi vojenský materiál z válečných let - vypínače a zásuvky, jen byly s iniciálami výrobce S&H. Krabice byly poněkud jiného tvaru. V 50 letech se u nás vyráběly velmi podobné vypínače a zásuvky, ty už měly označení ESČ. Ucpávky byly totožné s Acidurkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: so září 11 2021, 20:59    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Ty černé desky nebyly totéž jako bakelit na na přístrojích, byly měkčí a víc se třepily.

Ty černé desky se používaly do roku cca 1962. Pak se přecházelo na šedé z materiálu premix. Ty černé,říkal mistr v učení, že jsou materiál texgumoid. Když se roztlouky tak to bylo jako v asfaltu zalisovaný provázky a nitě. Při vrtání se to mazalo na vrták.
Docela pěkně hořely. Topili jsme s nima pod plechovkama zalévací černý hmoty na kabelové hlavy a spojky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne září 12 2021, 7:01    Předmět: Citovat

kbulda napsal(a):
Ty černé,říkal mistr v učení, že jsou materiál texgumoid. Když se roztlouky tak to bylo jako v asfaltu zalisovaný provázky a nitě.

To je blbost - texgumoid nemá s asfaltem nic společného! Texgumoid je podstatně tvrdší, než tato "tlučenina".
Texgumoid (a podobně i sklotextit) je lisovaná tkanina s nějakou pryskyřicí - je hnědé barvy. U sklotextitu je ta tkanina ze skelných vláken a bývá různé barvy - od bílé, přes (povětšinou) zelené, či žlutozelené, až po hnědozelenou. Sklotextit bývá nosným materiálem DPS - dnes třeba i barvy modré.
Ano - jak z gumoidu (lisovaný papír - převážně hnědé barvy), tak i z texgumoidu, se vyráběly desky do rozvaděčů.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne září 12 2021, 8:52    Předmět: Citovat

tomu černýmu materiálu se říkalo Gumon (asi podle výrobce)
desky z něj se začaly používat už za války (asi do r 1960.....)

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 12 2021, 9:08    Předmět: Citovat

eleferner napsal(a):

Nahradni tesnení jsem pak nenasel vubec, ale nastesti je potrebuju jen pro par oprav/uprav stavajici instalace, takze to opatlam silikonem.

Co tam dát O kroužek příslušné délky a průměru.
https://eshop.rubena.cz/o-krouzek-75x-4-nbr70din3770/d-155255-c-2214/
případně nepatrně větší a zaříznout na míru a přichytit kapkou chemoprenu. v tom originalu to mají taky řezáno a lepeno.



těsnění.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.38 kB
 Zobrazeno:  73 krát

těsnění.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 548
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne září 12 2021, 10:20    Předmět: Citovat

Ja jsem myslel tesneni (ucpavku?), ktera se nasazuje na kabel a pak dotahne temi vyvodkami.

@jjilek: zatim mi zadny mail neprisel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 12 2021, 11:18    Předmět: Citovat

https://www.emas.cz/obo-2029138-zarezovy-krouzek-107-b-pg13-5 ?

https://www.elektrotechnika-shop.cz/tesnici-krouzky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4000
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne září 12 2021, 17:05    Předmět: Citovat

eleferner napsal(a):
Ja jsem myslel tesneni (ucpavku?), ktera se nasazuje na kabel a pak dotahne temi vyvodkami.

@jjilek: zatim mi zadny mail neprisel.

Včera jsem v 10.05 jako odpověď napsal toto:
Zatím jsem našel 4 tyhle krabice (2 ještě musím odšroubovat) a k nim 3 rozdvojky. Určitě nejsou tak rezavé. jak ta na fotce. Pod střechou asi ještě nějaká krabice ze staré instalace bude. Jen tam musím vylézt.
Až je shromáždím, tak vše vezmu domů a vyfotím.


Nyní už jsem v Olomouci, udělám fotky a pošlu mailem jako přílohu.
Krabic mám 5, k tomu tři rozdvojky. Gumová těsnění, matice do ucpávek i těsnění víček jsou v krabicích namontovány.

Ještě doplňuji dnes 22.01.
Právě jsem odeslal mail s fotkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 15 2021, 12:18    Předmět: Citovat

Tak ještě nějaké obrázky starého bakelitu z časů, kdy to stálo za hovno a neměli jsme nepřeberný výběr z daleké Asie.
Tipuju na začátek padesátých let až začátek šedesátek. Dvojvypínač možná starší, má rámeček z niklovaného plechu. Byl umístěn venku na fasádě, demontován někdy v 2016-17, na bakelitu je patrné zmatnění povrchu vlivem povětrnosti. Přístroje elektricky v bezchybné kondici funkční.
Zásuvka kulatá interierová je asi z doby přístrojů s vyšším krytím viz výše. Určitá rarita je zásuvka pro AM rádio designově stejná.
Na doplnění instalační krabice, pozinkový plech s vložkou z asfaltovaného papíru (pěkně smrdí) a příslušné vodiče, hliník s vnitřní bílou a vnější černou gumovou izolaci, navrch opředení barevně rozlišené. Vytaženo z plechových instalačních trubek, izolace se zdá po těch 60+ letech v pořádku.



foto 017.jpg
 Komentář:
 Velikost:  265.03 kB
 Zobrazeno:  79 krát

foto 017.jpg



foto 015.jpg
 Komentář:
 Velikost:  286.74 kB
 Zobrazeno:  98 krát

foto 015.jpg



foto 014.jpg
 Komentář:
 Velikost:  295.57 kB
 Zobrazeno:  88 krát

foto 014.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st září 15 2021, 12:26    Předmět: Citovat

Tu zásuvku AM jsme měli doma. Byly to domy stavěné ve "dvouletce". Ale že by rádio do ní zapojené líp hrálo, to tedy ne. Lepší byl kus drátu volně a druhý na připravené tubky pro ústření topení. Ani to tam nikdy nebylo. Laughing
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4000
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st září 15 2021, 12:40    Předmět: Citovat

Tak tedy další vypínače z doby bakelitové:


stare-retro-vypinace.jpg
 Komentář:
 Velikost:  131.38 kB
 Zobrazeno:  69 krát

stare-retro-vypinace.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 15 2021, 14:36    Předmět: Citovat

Vsechny tyhle bakelitove smejdy jsem vyhazel, kdyz mi jedna krabice navlhla do te miry, ze to vyhazovalo pri roznuti svetla 6A jistic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund